Spółka biotechnologiczna Urteste planuje publiczną ofertę akcji i debiut na NewConnect
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 cze 2021, 07:30

Spółka biotechnologiczna Urteste zamierza rozpocząć publiczną ofertę akcji i zadebiutować na NewConnect

Ofertę akcji ogłosiła biotechnologiczna spółka Urteste. Zamierza pozyskać do 9,1 mln zł na prace badawczo-rozwojowe. Zapisy rozpoczną się 24 czerwca. Spółka planuje debiut na rynku NewConnect w III kwartale tego roku.

Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania z próbek moczu chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Wykrycie choroby zanim rozwinie się do zauważalnego stadium pozwalać będzie na podjęcie skutecznych i tańszych terapii niż w późniejszych fazach. Zmniejszy też ryzyko śmierci pacjenta wywołanej nowotworem.
 


„Rozwijana przez nas technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test Urteste przy reakcji z enzymem rozpada się na dwie części i powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o występowaniu nowotworu u pacjenta. W centrum zainteresowanie spółki znajduje się 15 testów onkologicznych, które znajdują się na różnych etapach opracowania i dotyczą ponad 90 proc. przypadków wszystkich chorób nowotworowych” – wyjaśnia prof. Adam Lesner, Przewodniczący Rady Naukowej Urteste.
 

Zaawansowanie projektów Urteste


Na najbardziej zaawansowanym etapie są prace nad projektami testów stosowanych w diagnostyce raka trzustki i raka prostaty. Obecnie w ramach tych projektów prowadzone są eksperymenty medyczne na ocenę czułości i swoistości, w których uczestniczy odpowiednio 330 i 165 ochotników.

„Rynek testów w obszarze chorób onkologicznych, na którym jesteśmy obecni jest bardzo atrakcyjny. Według analityków wartość globalnego rynku biomarkerów nowotworowych w najbliższych latach będzie rosła średniorocznie o kilkanaście procent. Potwierdzają to również liczone w miliardach dolarów transakcje przejęć podobnych do naszej technologii, które wydarzyły się w 2020 r. i w latach ubiegłych. Naszym celem jest opracowanie taniej, nieinwazyjnej oraz prostej w interpretacji technologii o wysokich parametrach czułości i swoistości. Dotychczasowe badania wskazują, że jesteśmy na dobrej drodze do opracowania technologii spełniającej te kryteria” – mówi Grzegorz Stefański, Prezes Zarządu Urteste.

Emisja akcji i oferta publiczna Urteste

Już teraz rozpoczyna się proces oferty publicznej spółki Urteste. W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone spotkania z funduszami i inwestorami oraz budowa księgi popytu. Następnie, do 23 czerwca, zostanie podana cena emisyjna za jedną akcję.

Zapisy dla inwestorów indywidualnych przewidziane są od 24 czerwca do 2 lipca 2021 r. Będą przyjmowane od razu po ustalonej wcześniej cenie emisyjnej, a nie, jak to zwykle jest przyjęte, po cenie maksymalnej. Dla inwestorów indywidualnych przewidziane jest ok. 30% wartości całej emisji.

Urteste planuje pozyskać do 9,1 mln zł przede wszystkim na prace badawczo-rozwojowe i ochronę patentową.
 

Cele emisyjne Urteste

Urteste, po sfinalizowaniu emisji akcji, rozpocznie ubieganie się o dopuszczenie do obrotu akcji na rynku NewConnect. Debiut możliwy jest już w III kwartale 2021 r. Zarząd nie wyklucza w przyszłości przejścia na rynek główny.
 

Harmonogram oferty publicznej Urteste

TerminCzynność
10 czerwca 2021 r.Publikacja Memorandum (rozpoczęcie Oferty Publicznej)
11 – 22 czerwca 2021 r.Road Show
22 czerwca 2021 r.Ustalenie Ceny Maksymalnej lub Przedziału Cenowego
23 czerwca 2021 r.Budowa Księgi Popytu (do godz. 15.00)
23 czerwca 2021 r.
(do końca dnia)
Publikacja Ceny Emisyjnej Akcji Oferowanych oraz ostatecznej liczby Akcji Oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów
24 czerwca – 2 lipca 2021 r.Zapisy na Akcje Oferowane (zarówno w TDI i TMI) – w dniu 2 lipca 2021 roku zapisy do godz. 23.59)
7 lipca 2021 r.Przydział Akcji Oferowanych

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.