Enterprise Investors planuje na GPW IPO chorwackiej sieć spożywczej Studenac
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 cze 2024, 16:30

Enterprise Investors, po sukcesie Dino, zamierza wprowadzić na GPW kolejną sieć spożywczą – chorwackiego Studenaca

Fundusz Enterprise Investors ponownie planuje wprowadzić na giełdę sieć sklepów spożywczych, tym razem chorwacką sieć Studenac - największą pod względem liczby placówek w Chorwacji. Według nieoficjalnych informacji PAP Biznes, Studenac może zadebiutować na giełdach w Warszawie i Zagrzebiu, jeszcze w tym roku. Co ciekawe, ta wiadomość pojawia się równocześnie z doniesieniami Bloomberga o planowanym debiucie Żabka Polska na GPW.

Inwestorzy z GPW mają sentyment do Enterprise Investors ze względu na ofertę akcji jej portfelowej spółki Dino Polska. W 2017 roku spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW, a jej kapitalizacja od tamtego czasu wzrosła kilkunastokrotnie. Fundusz ma nadzieję powtórzyć ten sukces ze Studenacem, największą siecią sklepów w Chorwacji, której jest właścicielem.

Równolegle na GPW zapowiada się kolejne ważne wydarzenie. Największa sieć sklepów spożywczych Żabka Polska planuje swoje IPO i wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Czeka nas więc bardzo interesująca jesień na rynku pierwotnych ofert publicznych, na którym od kilku lat panuje stagnacja.

Konsorcjum odpowiedzialne za oferowanie akcji Studenaca będzie obejmować JP Morgan, Jefferies, Erste Bank oraz Santander Bank – wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł PAP Biznes.

Zobacz także: Żabka planuje IPO na GPW, donosi Bloomberg. To będzie największa oferta na polskim rynku akcji od lat

Największa sieć w Chorwacji

Studenac to największa, pod względem liczby placówek, sieć sklepów spożywczych w Chorwacji, działająca w formacie proximity. Założona w 1991 roku w Omiš, sieć przeszła znaczną transformację po przejęciu przez Enterprise Investors w 2018 roku. Wejście do akcjonariatu funduszu znacząco przyspieszyło rozwój sieci i pozwoliło osiągnąć pozycję lidera na rynku. Studenac posiada ponad 1.250 sklepów i zatrudnia ponad 6.000 osób (stan na koniec 2023 r.). Przychody spółki za 2023 rok wyniosły około 700 mln EUR, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w latach 2021-2023 osiągnął około 50%.

„Od momentu zmiany właściciela naszej sieci w 2018 roku, Studenac przeszedł transformację z lokalnej firmy w jednego z liderów sektora handlu detalicznego w Chorwacji” – zaznacza Dragan Baškarad, członek zarządu Studenac.

Sieć sklepów Studenac

Na przestrzeni ostatnich niemal sześciu lat, Studenac potroił liczbę swoich sklepów, rozwijając się zarówno organicznie, jak i poprzez akwizycje. Przedstawiciele sieci dostrzegają dalszy potencjał rozwoju oparty na unikalnym formacie proximity, który zapewnia klientom wygodny dostęp do produktów spożywczych.

Inwestycja w nowe centrum dystrybucyjne

Studenac ogłosił niedawno plany uruchomienia nowoczesnego centrum dystrybucyjnego w Velika Gorica, niedaleko Zagrzebia. Nowe centrum, które rozpocznie działalność w przyszłym roku, będzie miało powierzchnię około 36 500 m² i stworzy około 500 miejsc pracy. Dzięki tej inwestycji firma zamierza skrócić czas dostaw do swoich sklepów oraz usprawnić współpracę z dostawcami.

Nowe centrum dystrybucyjne w Velika Gorica będzie wyposażone w nowoczesne rozwiązania logistyczne, w tym zaawansowany system zarządzania magazynem (WMS) oraz automatyczny system uzupełniania zapasu, który zapewni optymalny poziom zapasów w całej sieci.

„Budowa nowego centrum dystrybucyjnego jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju naszego biznesu” – mówi Michał Seńczuk, prezes zarządu Studenac.

„Zakładamy, że uruchomienie nowego centrum, planowane na drugi kwartał 2025 roku, pozwoli nam zwiększyć wydajność całego łańcucha dostaw i przyczyni się do poprawy jakości oferty produktowej w naszych sklepach. Logistyka stanowi jedną z naszych przewag konkurencyjnych i jest kluczowa w dalszym rozwoju naszej sieci w oparciu o koncept proximity” – dodaje.

Intensywny okres na rynku IPO

Jesień na rynku IPO zapowiada się niezwykle intensywnie, z kilkoma dużymi debiutami na horyzoncie. Studenac, największa sieć sklepów spożywczych w Chorwacji, planuje swoje IPO na giełdach w Warszawie i Zagrzebiu. Równocześnie, znana polska sieć sklepów Żabka Polska również przygotowuje się do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Te wydarzenia mogą znacząco ożywić rynek, który przez ostatnie lata doświadczał stagnacji.

Udane debiuty tak dużych podmiotów mogą stać się zachętą dla innych firm do rozważenia powrotu na rynek IPO – tak jak to miało miejsce kilka lat temu po debiucie Allegro. Najbliższe miesiące będą więc kluczowe dla kształtowania przyszłości rynku pierwotnych ofert publicznych, który może znów powrócić do łask po okresie zastoju.

Zobacz także: QNA Technology przeprowadzi emisję akcji i przeniesie notowania na GPW. Pozyskane środki przeznaczy na komercjalizację technologii

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost