Czy Gorenje ma szansę powtórzyć sukces spółki Amica?
Niedługo będziemy mieli możliwość uczestnictwa w kolejnym debiucie na GPW spółki z zagranicy. Tym razem będzie to bardzo duża słoweńska spółka Gorenje #GRV. Od ponad 60 lat zajmuje się ona głównie produkcją urządzeń gospodarstwa domowego. Zarząd chce wprowadzić na giełdę w Polsce i Słowenii 10,44 mln akcji nowej emisji po 4,31 euro. Ich celem jest pozyskać około 45 mln euro.
Na GPW jest już spółka o podobnej działalności. Jest nią Amica, której kurs rozgrzewa głowy inwestorów w ostatnich latach. Warto w związku z tym postawić sobie dwa pytania. Czy Gorenje będzie drugą Amicą? Czy możemy liczyć na takie same kilkuset procentowe wzrosty?
Liczba akcji
Jeżeli jest ktoś zainteresowani kupnem akcji tej spółki to powinien pamiętać o dwóch rzeczach.
Pierwszą z nich jest fakt, że kupując akcje w ofercie pierwotnej i sprzedając je na debiucie, statystycznie mamy bardzo duże szanse na zarobek. Dotyczy to każdej spółki, która debiutuje na giełdzie. Lecz w tym artykule będziemy się zastanawiać czy jest sens trzymać takie akcje w dłuższym terminie.
Drugą istotną rzeczą jest fakt, że Gorenje jest już notowana na giełdzie w Lublanie i to od 1997 roku. W związku z tym cena zaproponowana za akcje spółki, została wyliczona sztywno na podstawie średniego kursu z ostatnich miesięcy. Co ważne, wszystkie akcje nie trafią do nowych inwestorów, ponieważ najpierw zostaną zaproponowane głównym akcjonariuszom spółki czyli kontrolowanej przez państwo Kapitalskiej Druzbie (słoweński odpowiednik polskiego PZU),, IFC oraz firmie Panasonic. Następnie akcje zostaną zaproponowane pracownikom spółki. Dopiero reszta zostanie rozdzielona wśród chętnych inwestorów na GPW i giełdzie w Lublanie. Więc nie mamy tutaj do czynienia z typowym IPO, tylko z emisją nowych akcji, połączoną przy okazji z wejściem na GPW.
Kurs akcji Gorenje vs Amica
Ciekawostką samą w sobie jest kurs akcji Gorenje. Tak jak wspomniałem powyżej, spółka jest notowana od 16 lat. Niestety po bessie 2008 r. jej kurs wciąż się nie podniósł i a wykres spółki prezentuje się fatalnie. Szczególnie razi to w porównaniu z notowaniami spółki Amica.
Wyniki finansowe
Mimo wszystko warto zastanowić się, czy w związku z niską ceną akcji spółki, nie mamy tu raczej do czynienia z atrakcyjną okazją. Może niski kurs Gorenje jest szansą na kupno jej po zaniżonej cenie, a pieniądze z emisji akcji pozwolą na dynamiczny rozwój grupy? W prospekcie emisyjnym spółka deklaruje, że pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę sytuacji finansowej i rozwój strategiczny. Spójrzmy więc na sytuację finansową Gorenje.
Pierwsze co się rzuca w oczy to małe zyski netto, a w niektórych latach ich brak. Niestety także płynność finansowa tej spółki nie jest najlepsza. Wskaźnik bieżącej płynności jest zbliżony do dolnej granicy prawidłowych wartości (1,3) a wskaźnik Grahama ujemny. W połączeniu z wysokim zadłużeniem (68,04%) koniec końców może to się okazać dla spółki katastrofalne. Zwłaszcza, jeśli trafi jej się kilka gorszych kwartałów z rzędu. Takie balansowanie na granicy wypłacalności odbija się na kursie spółki. To tłumaczy jej słabe notowania, ale też to, że wskaźnik C/WK jest bardzo niski. Dla porównania, wskaźnik C/WK Amici jest znacznie wyższy i wynosi 2,06. Z tym że jest to uzasadnione jej wysoką i stałą rentownością oraz lepszą płynnością i niższym zadłużeniem.
Podsumowanie
Zatem, jeśli chcemy spodziewać się długoterminowych zysków z inwestycji w akcje Gorenje, musimy śledzić dokładnie, co spółka zrobi z pozyskanymi pieniędzmi i czy uda jej się znacznie poprawić rentowność. Trzeba się zastanowić nad pytaniem, czy pozyskanie dodatkowych 45 mln euro dla spółki, która jest pięciokrotnie większa od Amici i posiada aktywa o wartości 1,1 mld euro pozwoli na taką poprawę wyników. W przeciwnym razie możemy uznać, że i tak przepłaciliśmy za te tanie akcje.
'); }?>