Pekabex S.A. wyceniony na 10 zł za akcję. Co to oznacza dla inwestora indywidualnego? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
17 cze 2015, 10:12

Pekabex S.A. wyceniony na 10 zł za akcję. Co to oznacza dla inwestora indywidualnego?

Pekabex S.A. wyceniony na 10 zł za akcję. Co to oznacza dla inwestora indywidualnego?Dziś, w środę 17 czerwca spółka, po konsultacji z inwestorami instytucjonalnymi, podała cenę ostateczną za jedną akcję w wysokości 10 zł. Jest to znacznie wyższa kwota niż 6 zł, które wyliczyliśmy na podstawie oczekiwanej wysokości pozyskanego kapitału. Kapitalizacja spółki wynosi więc 242,1 mln zł. Spółka pozyska zatem o 20 % więcej kapitału niż zakładała. Jak teraz Pekabex prezentuje się na tle branży? Czy taka cena wciąż jest atrakcyjna?

Jaka może być redukcja w transzy inwestorów indywidualnych?

Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy po cenie ostatecznej. Jednak wciąż może pojawić się redukcja zapisów. W przypadku IPO Pekabex-u dla transzy inwestorów indywidualnych przewidziano niestety tylko 8% akcji oferowanych. Oznacza to, że od tej grupy akcjonariuszy spółka oraz oferujący akcje chcą pozyskać 5,9 mln zł.

Zważywszy, że w poprzednim roku najciekawszymi debiutami interesowała się duża grupa inwestorów i oferowane kwoty przez samych inwestorów indywidualnych sięgały od 40 do nawet 100 mln złotych, to możemy się spodziewać znaczącej redukcji, mniej więcej od 85% do 95% zakładając, że ostateczna zostanie zaakceptowana przez kupujących.

Cena akcji na tle konkurencji

Tabela 1. Wskaźniki C/Z oraz C/WK rentownych spółek z branży budowlanej. Dane z serwisu Sindicator.net
Tabela 1. Wskaźniki C/Z oraz C/WK rentownych spółek z branży budowlanej. Dane z serwisu Sindicator.net.

Tak jak pisaliśmy w analizie IPO Pekabex, spółka pod względem rentowności ROE (zysk w porównaniu do kapitałów własnych) jest porównywalna do takich spółek jak Torpol, Elbudowa, Unibep czy Erbud. Jest też stabilna finansowo i ma relatywnie niskie zadłużenie.

Przy cenie 10 zł za akcję, C/Z dla Pekabexu nie jest już takie atrakcyjne, bo jest wyższe niż średnia w branży (11,40) i wynosi 13,36. Krótko mówiąc, akcje spółki są droższe niż akcje Torpol S.A., mogącą się pochwalić podobną rentownością. Jej cena jest zbliżona do Elbudowy oraz Erbudu, które mają nieco niższe wskaźniki rentowności oraz nieco wyższe zadłużenie. Jednym słowem, spółka została wyceniona bardzo podobnie do konkurentów.

Jednakże Pekabex ma szerokie perspektywy przed sobą i w dłuższym terminie może rozwinąć działalność, co uzasadnia wyższą cenę. Jeżeli kupujący zaakcpetują cenę emisyjną, to spółka pozyska więcej kapitału niż zakładała, co dodatkowo może przyspieszyć jej rozwój. Niestety, przy obecnej wycenie nie ma co liczyć na duże dyskonto po debiucie, to zdecydowanie inwestycja długoterminowa.

Więcej na temat debiutu spółki, znaków zapytania i plusów oferty, porównania z konkurencją, można znaleźć w analizie IPO, którą opublikowaliśmy na łamach Strefy Inwestorów: Analiza IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Pekabex S.A.?

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.