Lista ostatnich dywidend w 2016 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 paź 2016, 06:55

Lista ostatnich dywidend w 2016 roku

Sezon dywidend w 2016 roku powoli się kończy, jednak jest na giełdzie jeszcze kilka spółek, które ze względu na przesunięcie roku obrotowego, wypłacają dywidendy na jesieni. Co więcej są to niemałe wypłaty. Jest też kilka podmiotów, które zdecydowały się na wypłatę zaliczki na poczet przyszłorocznej dywidendy. Poniżej przedstawiamy pełną listę spółek, zamierzających wypłacić dywidendę jeszcze w 2016 roku, wraz z aktualną stopą dywidendy i dniem, w którym trzeba posiadać akcje spółki, by uczestniczyć w wypłacie.

Pięć spółek z dywidendą powyżej 3%

Do końca roku jeszcze tyko cztery spółki podzielą się zyskiem z akcjonariuszami. Pierwszą z nich jest spółka Pegas Nonwovens, która wypłaci 5,37 zł na akcję. Spółka ma bardzo dobre wskaźniki finansowe i wypłaca dywidendę regularnie od 9 lat. Kurs jej akcji rośnie, ale i tak stopa dywidendy nie jest mała i wynosi obecnie 4,19%. By załapać się na dywidendę, należy posiadać akcje spółki najpóźniej na koniec 12 października.

Osoby, które będą posiadać akcje Ambra w dniu 18 października będą mogły uczestniczyć w dywidendzie 0,52 zł na akcję. Przy dzisiejszym kursie daje to stopę dywidendy w wysokości aż 6,46%. Spółka od wielu lat utrzymuje bardzo dobre wskaźniki finansowe i wypłaca dywidendę od kilkunastu lat (z przerwą w 2008 roku).

Trzecią spółką, która jeszcze w tym roku podzieli się zyskiem jest Grodno. Stopa dywidendy wynosi obecnie 3,04%, a dywidenda będzie przydzielona akcjonariuszom posiadającym akcje w dniu 28 października. Spółka zwiększa regularnie przychody i zyski oraz utrzymuje wysoką rentowność, ale też wysokie zadłużenie.

Czwartą spółką, która zapowiedziała wypłatę dywidendy jest Drop. Stopa dywidendy wynosi obecnie aż 72%. Jednak kupno jej akcji jest bardzo utrudnione, a dywidenda będzie pochodzić z kapitału zapasowego. Spółka ma złą sytuację finansową i istnieje ryzyko, że wypłata akcjonariuszom bardzo dużej części kapitału jeszcze bardziej skomplikuje jej sytuację. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Spółka z GPW ogłosiła rekordową dywidendę 205%, ale czy jest sens ją brać?".

Ostatnią spółką jest Skarbiec Holding, spółka prowadząca fundusze inwestycyjne. Zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 3,08 zł na akcję. Przy dzisiejszym kursie daje to stopę dywidendy w wysokości aż 8,90%. By załapać się na dywidendę należy posiadać akcje w dniu 14 listopada.

SpółkaPełna nazwaDywidenda na akcjęOstatni dzień z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendy
PEGAS #PGSPegas Nonwovens S.A.5,47 zł12.10.20164,19%
AMBRA #AMBGrupa Ambra S.A.0,52 zł18.10.20166,46%
GRODNO #GRNGrodno S.A.0,17 zł28.10.20163,04%
DROP #DRPDrop S.A.3,00 zł6.10.201672,12%
SKARBIEC #SKHSkarbiec Holding S.A.3,08 zł14.11.20168,90%

Tabela 1. Spółki, które w tym roku wypłacą dywidendę wraz z obliczoną stopą dywidendy na dzień 4 października 2016 r.

Zaliczki na poczet dywidendy – czyli dzielimy się zyskiem częściej niż raz w roku

To nie koniec wypłat w tym roku. Kilka spółek już zapowiedziało wypłatę części przyszłorocznej dywidendy, jeszcze przed końcem listopada.

Spółka FAM Grupa Kapitałowa, która ostatnio poprawiła znacząco wyniki, wypłaciła w tym roku dywidendę w wysokości 0,29 zł na akcję. Co więcej, w przyszłym roku też wypłaci dywidendę i zapowiedziała, że zaliczkę na nią przekaże inwestorom jeszcze w tym roku. Jest to efekt jej nowej polityki dywidendowej zakładającej dzielenie się z akcjonariuszami niemal całym zyskiem dwa razy do roku. Zaliczka wyniesie dokładnie tyle samo, co cała dywidenda za 2015 r. Daje to stopę dywidendy (liczonej na bazie zaliczki) w wysokości 5,60%. By załapać się na zaliczkę, trzeba posiadać akcje spółki 14 października.

Także zarząd PGS Software, spółki która niedawno przeszła z rynku NewConnect na główny parkiet, wnioskuje o wypłatę w tym roku zaliczki w wysokości 0,12 zł. Aktualna stopa dywidendy (liczona na bazie zaliczki) wyniesie więc 0,94%. Dla porównania cała dywidenda wypłacona w 2016 roku wyniosła 0,43 zł. Spółka ma od lat bardzo dobre wskaźniki finansowe i wypłaca dywidendę regularnie od siedmiu lat. By załapać się na zaliczkę, trzeba posiadać akcje spółki 2 listopada.

Ostatnią spółką z tej grupy jest tradycyjnie Grupa Żywiec. Spółka ma kilkunastoletnią historię wypłat dywidend i zaliczek dywidend. Zaliczka zostanie wypłacona akcjonariuszom posiadającym akcje w dniu 7 listopada i wyniesie 11 zł na akcję. Aktualna stopa dywidendy (liczona na bazie zaliczki) wyniesie 2,52%.

SpółkaPełna nazwaDywidenda na akcjęOstatni dzień z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendy
FAM #FAMFAM Grupa Kapitałowa S.A.0,29 zł14.10.20165,60%
PGSSOFT #PSWPGS Software S.A.0,12 zł2.11.20160,94%
ZYWIEC #ZWCGrupa Żywiec S.A.11,00 zł7.11.20162,52%

Tabela 2. Spółki, które w tym roku wypłacą zaliczkę na poczet dywidendy za 2016 rok, wraz z obliczoną stopą dywidendy na dzień 4 października 2016 r.

To dobrze, że coraz więcej spółek chce się regularnie dzielić zyskiem z akcjonariuszami i to częściej niż raz w roku. Taki pozytywny trend dopiero się rozpoczął i na razie 7 spółek zapowiedziało wypłaty co pół roku, ale miejmy nadzieję, że z roku na rok będzie ich więcej.

Zobacz także: RAPORT: Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową w 4 krokach

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.