11 spółek z najwyższą dywidendą w 2016 roku. Jakie dywidendy wypłacą w 2017? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 gru 2016, 06:55

11 spółek z najwyższą dywidendą w 2016 roku. Jakie dywidendy wypłacą w 2017?

W tym roku ponad 200 spółek z rynku głównego GPW wypłaciło dywidendy. Inwestorzy zainteresowani spółkami dywidendowymi mieli z czego wybierać. Spółki wypłacały dywidendę ze średnią stopą wynoszącą aż 4,33% (mediana). Jednak niektóre zdecydowanie wyróżniły się na tym tle. Aż 11 z nich wypłaciło wyjątkowo duże dywidendy, powyżej 10%. Czy jest szansa, że w przyszłym roku powtórzą takie wypłaty?

Największe tegoroczne dywidendy powyżej 20%

Rekordzista ze stopą dywidendy 83%

Absolutny rekord wypłaty dywidendy w tym roku należy do spółki Drop #DRP, która wypłaciła zysk na akcję w wysokości 3 zł przy niewiele niższym kursie. Stopa dywidendy wyniosła aż 83%. Był to ewenement, ale niewielu inwestorów mogło faktyczne otrzymać dywidendę. Obrotów na spółce praktycznie nie było, a sama wypłata była na tyle duża, że zagraża stabilności finansowej spółki. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Spółka z GPW ogłosiła rekordową dywidendę 205%, ale czy jest sens ją brać?". Drop już piąty rok z rzędu wykazuje straty, więc wątpliwe jest by w przyszłym roku spółka wypłaciła jakąkolwiek dywidendę.

Wypłata zysków dla akcjonariuszy po raz pierwszy w historii i stopa dywidendy 66%

Na drugim miejscu znalazła się spółka Echo Investment #ECH, która zaskoczyła inwestorów decyzją wypłaty zysków po raz pierwszy w historii. W dniu przyznania dywidendy jej stopa wyniosła 66%. Kurs od momentu przydzielenia prawa do dywidendy do dziś wzrósł jeszcze o 44%. Inwestorzy oczekują, że spółka dalej będzie się hojnie dzielić zyskami. Według nas, w przyszłym roku będzie dywidenda, ale znacznie mniejsza. W tym roku spółka wypłaciła 5,27 zł na akcję, a jej zysk wyniósł tylko 1,25 zł. Dodatkowo spółka w grudniu wypłaciła już zaliczkę za przyszły rok, która wyniosła 0,69 zł. Jeśli popatrzymy na zyski za ostatnie 12 miesięcy, to wzrosły one do 1,92 zł czyli możemy spodziewać się wypłaty jeszcze maksymalnie około złotówki w postaci dywidendy. Przy obecnym kursie dałoby to stopę dywidendy około 15% - 17%.

Dywidenda 6 razy większa niż zwykle

Kolejną spółką z wyjątkowo dużą dywidendą była Decora #DCR. Zaskoczyła inwestorów decyzją o wypłacie dywidendy sześć razy wyższej niż zwykle. Znacznie wyższą niż jej zyski. Jeśli uznamy, że spółka tym samym nadrobiła brak wypłaty w poprzednim roku, to możemy spodziewać się, że w przyszłym wróci do regularnych wypłat, ale już nie przekraczających zysków rocznych. Jej zysk netto za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy znacząco wzrósł, do 1,07 zł na akcję. Jeśli więc założymy, że spółka podzieli się całym zyskiem, to możemy spodziewać się stopy dywidendy, przy obecnym kursie, około 11%.

Czytaj także: Jakie dywidendy wypłacą banki w 2017 roku

Mniejsze nominalnie dywidendy, ale wciąż z atrakcyjną stopą

Inter RAO

Raczej mniejszą dywidendę wypłaci Inter RAO Lietuva #IRL. Spółka w tym roku wypłaciła 3,55 zł na jedną akcję, czyli około 88% zysku netto w postaci dywidendy. Jej stopa dywidendy wyniosła 18%. Niestety, w ostatnich kwartałach jej zyski spadły i za ostatnie 12 miesięcy ich suma jest mniejsza niż ostatnia wypłata i wynosi 2,64. Kurs też spadł, więc zakładając wypłatę w przyszłym roku na podobnym poziomie, stopa dywidendy przy obecnym kursie wyniesie około 16%

Action

Spółka Action #ACT uchwaliła wypłatę dywidendy w tym roku i jej stopa dywidendy wyniosła 16%. Niestety, po uchwale okazało się, że spółka ma kłopoty z niezapłaconym podatkiem. Inwestorzy będą więc musieli poczekać na dywidendę przynajmniej do zakończenia postępowania sanacyjnego. Mogą być też trudności z wypłatą w przyszłym roku. Więcej na temat problemów spółki Action pisaliśmy tutaj.

Prime Car Management

Wysoką dywidendę, wypłaciła w tym roku spółka Prime Car Management #PCM. Stopa dywidendy wyniosła 14%. Spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 5,50 zł, czyli podobnie jak rok wcześniej, mimo że zyski spadły do 3,25 na akcję. W przyszłym roku inwestorzy pewnie także dostaną dywidendę, ale raczej nie większą niż zysk netto. Przy obecnym kursie akcji wyniesie ona maksymalnie 9%.

Wadex

Wadex #WAX także wypłacił dywidendę wyższą niż zyski. Stopa dywidendy wyniosła 13%. Spółka wypłaciła 1 zł na akcję przy zysku za 2015 r. wynoszącym 0,16 zł na akcję. Teraz zyski za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy wynoszą już 0,22 zł. Jeśli założymy że spółka w przyszłym roku będzie kontynuowała wypłacanie dywidend, to maksymalna stopa dywidendy przy obecnym kursie może wynieść maksymalnie 5%.

Darmowy raport: Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową w 4 krokach

Private Equity Managers

Spółka Private Equity Managers #PEM od debiutu trzyma się założonej polityki wypłat dywidend i w tym roku wypłaciła 14,41 zł na akcję, co przy kursie w dniu dywidendy dało stopę dywidendy w wysokości 13%. Niestety, zyski netto spółki za ostatnie raportowane 12 miesięcy spadły do 5,55 na akcję. Jeśli ostatni kwartał tego roku nie wpłynie znacząco na wynik, to mniej więcej takiej wysokości wypłaty zysku możemy się spodziewać w przyszłym roku. Przy obecnym kursie, stopa dywidendy wyniesie wciąż stosunkowo dużo, bo około 9%.

Lena Lighting

Większą dywidendę od zysków wypłaciła w tym roku Lena Lighting #LEN w wysokości 0,55 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 11%. Spółka ma długą historię wypłat i pewnie w przyszłym roku będzie ją kontynuować. Dywidenda prawdopodobnie jednak wróci do średniego poziomu z lat poprzednich czyli około 0,30 zł na akcję, co daje stopę dywidendy przy obecnym kursie w wysokości 8%.

ABC Data

ABC Data #ABC wypłaciła w tym roku rekordową dywidendę w wysokości 0,39 zł na akcję, czyli 100% jednostkowego zysku netto. Za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy zysk zmniejszył się do 0,26 zł na akcję. Jeśli ostatni kwartał będzie podobny, a spółka znów wypłaci 100% zysku, to stopa dywidendy przy obecnym kursie wyniesie około 13%.

Asseco Central Europe

Spółka Asseco Central Europe #ACS wypłaciła w tym roku około 100% zysku w postaci dywidendy. Za ostatnie zaraportowane 4 kwartały jej zysk wzrósł nieznacznie. Można się więc spodziewać, że za rok spółka powtórzy wypłatę na podobnym poziomie. Przy dzisiejszym kursie da to stopę dywidendy w wysokości około 10%.

Tegoroczni rekordziści wypłacą nominalnie mniej, ale i tak są warci uwagi

W tym roku kilkanaście spółek wypłaciło sowite dywidendy, ale część z nich wypłaciła więcej niż wynosił ich zysk netto i raczej nie powtórzą takiej operacji w przyszłym roku. Niektóre spółki wykazały też mniejsze zyski za trzy kwartały tego roku. Przyszłoroczne dywidendy będą więc mniejsze nominalnie. Jeśli jednak porównamy obecny kurs akcji z potencjalną dywidendą, to tak wyliczona stopa dywidendy okazuje się wciąż całkiem atrakcyjna. Dwie z jedenastu spółek raczej na pewno nie podzielą się zyskiem z akcjonariuszami, ale pozostałym fani dywidend powinni się przyjrzeć.

SpółkaTickerStopa dywidendy w tym rokuStopa dywidendy przy przewydywanej dywiendzie za 2016 r.
DROPDRP82,64%brak
ECHOECH65,96%15%-17%
DECORADCR21,93%ok. 11%
INTERAOLTIRL18,29%ok. 16%
ACTIONACT16,23%brak
PCMPCM14,03%Maks 9%
WADEXWAX13,46%Maks 5%
PEMANAGERPEM12,87%Ok 9%
LENALEN11,34%ok. 8%
ABCDATAABC11,14%Ok 13%
ASSECOSLOACS10,10%ok. 10%

Tabela 1. Zestawienie tegorocznych dywidend i zakładana stopa dywidendy przy obecnym kursie i spodziewanej wysokości dywidendy w przyszłym roku.

Czytaj także: 25 spółek z potencjałem na wyższą dywidendę w 2017 roku

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.