Jakie dywidendy wypłacą banki w 2017 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 gru 2016, 12:49

Jakie dywidendy wypłacą banki w 2017 roku

Wcześniej niż zwykle, bo już na początku grudnia, KNF ogłosił coroczne rekomendacje dotyczące wypłaty dywidendy przez banki. Kryteria znów zostały zaostrzone ze względu na istotne ryzyko ustawowego rozwiązania problemu kredytów walutowych. Czy możemy więc liczyć na dywidendy z sektora bankowego? Okazuje się że tak, ale każdy bank to oddzielna historia. Sprawdziliśmy więc każdy z osobna, czy spełnia wymagania KNF i jakiej wysokości dywidendę będzie mógł wypłacić.

Zobacz także: Jakie dywidendy wypłacą banki w 2018 roku?

Trzy banki z dużą dywidendą oraz jedna niespodzianka

W zeszłym roku, po kolejnym zaostrzeniu kryteriów wypłat dywidend, tylko dwa banki mogły pozwolić sobie na wypłatę 100% zysków netto w 2016 roku. Także w 2017 roku dywidenda Banku Handlowego i Pekao może być wypłacona w podobnej wysokości. Oba banki spełniają wszystkie kryteria nałożone przez KNF i prawie nie posiadają hipotecznych kredytów walutowych, o których przyszłość niepokoi się Nadzór.

W podobnej sytuacji jest też ING Bank Śląski, który wypłacił w tym roku 50% zysków netto i wciąż spełnia kryteria do wypłaty dywidendy podobnej wysokości w 2017 roku.

Niespodzianką w przyszłym roku może być mBank. Inwestorzy nie otrzymali dywidendy z tego banku w 2015 i 2016 roku. Wszystko może się zmienić już w 2017 r., gdyż mBank spełnia podstawowe wymogi KNF do wypłaty nawet 100% dywidendy. Jednak w tym roku doszły dodatkowe kryteria, które zmniejszają potencjalną dywidendę dla banków zaangażowanych w walutowe kredyty hipoteczne. W przypadku mBanku oznacza to zmniejszenie dywidendy do 70%. Zarząd mBanku rozważa wypłatę dywidendy w 2017 roku. Jest to zgodne z opublikowaną w lipcu polityką dywidendową, która zakłada dzielenie się co najmniej połową rocznego zysku z akcjonariuszami.

Dwa banki, które zmniejszą dywidendę

W 2016 roku bank BZ WBK wypłacił połowę zysku za 2015 r. w postaci dywidendy. Także teraz spełnia podstawowe wymagania KNF, co do wypłaty 50% zysku netto. Jednak ze względu na nowe kryteria, odnoszące się do udziału kredytów walutowych w całym portfelu należności sektora niefinansowego, BZ WBK będzie musiał zmniejszyć dywidendę do maksymalnie 30% zysku.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w banku PKO BP. Według komunikatu bank co prawda spełnia kryteria do wypłaty 50% zysków, ale jego zaangażowanie w kredyty walutowe udzielone w najgorszym okresie (2007 r. - 2008 r.) jest bardzo duże. Obniża to potencjalną dywidendę PKO za 2016 rok do maksymalnie 20% zysków netto.

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wypłacające dywidendę - 4 sposoby

Lista banków, które nie wypłaci dywidendy w 2017 roku

Tradycyjnie nie wypłaci dywidendy Alior Bank. Na czacie przeprowadzonym w maju w Strefie Inwestorów prezes Sobieraj zapowiedział, że bank zamierza utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, więc na dywidendę inwestorzy będą musieli poczekać do końca 2018 r.

Także Getin Noble Bank i Bank Ochrony Środowiska nie wypłacą dywidendy. Obydwie spółki wykazują straty w ostatnich kwartałach.

Dywidendy nie powinniśmy się spodziewać też z banku BGŻ BNP Paribas, który nie spełnia kryterium wysokości współczynnika kapitału Tier I.

Według naszych obliczeń, ponownie nie zobaczymy też dywidendy z Banku Millenium. Bank spełnia w prawdzie kryteria wypłaty do 50% zysku, ale jednocześnie jego zaangażowanie w kredyty walutowe jest duże, co według nowych wytycznych KNF nie pozwala na wypłatę dywidendy za 2016 r. Mimo to, bank wciąż podtrzymuje swoją politykę dywidendową wypłaty od 35% do 50% zysków, jak tylko rekomendacje KNF mu na to pozwolą.

Stopa dywidendy banków w 2017 roku z zysku za rok 2016  

Podsumowując, zebraliśmy prawdopodobne scenariusze wypłaty dywidendy z banków w 2017 roku. Obliczyliśmy też stopę dywidendy, bazując na zyskach z ostatnich czterech kwartałów i aktualnym kursie. Wyniki, dla wygody, zebraliśmy w jednej tabeli:

BankTickerPrzewidywana dywidenda za 2016 r.Stopa dywidendy przy kursie z dnia 7.12.2016Uwagi
MILLENNIUMMILbrak---Spełnia wymogi do wypłaty 50% zysków lecz ze względu na bardzo duże zaangażowanie w kredyty walutowe dywidendy nie będzie
GETINOBLEGNBbrak---Brak zysków i program naprawczy
MBANKMBKOd 50% do 70% zysku netto5,99%Spełnia wymogi do wypłaty do 100% zysku, ale ze względu na duże zaangażowanie w kredyty walutowe dywidenda została ograniczona do 70% zysku
PKOBPPKODo 20% zysku netto1,56%Spełnia wymogi do wypłaty do 50% zysku, ale ze względu na zaangażowanie w kredyty walutowe dywidenda została ograniczona do 20% zysku
BZWBKBZWDo 30% zysku netto2,06%Spełnia wymogi do wypłaty do 50% zysku, ale ze względu na zaangażowanie w kredyty walutowe dywidenda została ograniczona do 30% zysku
BGZBNPPBGZbrak---Nie spełnia wymogów KNF do wypłaty dywidendy
BOSBOSbrak---Brak zysków i program naprawczy
HANDLOWYBHWDo 100% zysku netto6,26%Spełnia wymogi do wypłaty 100% dywidendy i nie ma prawie kredytów walutowych
PEKAOPEODo 100% zysku netto7,03%Spełnia wymogi do wypłaty 100% dywidendy i nie ma prawie kredytów walutowych
INGBSKINGDo 50% zysku netto2,94%Spełnia wymogi do wypłaty 50% dywidendy i nie ma prawie kredytów walutowych
ALIORALRbrak---Bank nie przewiduje wypłaty dywidendy przed końcem 2018 r.

Tabela 1. Zestawienie stopy dywidendy banków w 2017 r. za zyski z 2016 r.

Ze wstępnych obliczeń wynika, że kupując dzisiaj akcje, najwyższej dywidendy możemy się spodziewać z Pekao. Oczywiście, pod warunkiem, że dotychczasowa polityka dywidendowa banku zostanie utrzymana. Należy pamiętać, że jeżeli PZU kupi ten bank, to może się ona zmienić.

Tradycyjnie dużą stopę dywidendy oferuje Handlowy i mBANK. W przypadku pozostałych banków, kupując dzisiaj akcje nie należy się spodziewać stopy dywidendy wyższej niż 3%.
Ograniczanie polityki dywidendowej sektora bankowego, które tak nie podoba się inwestorom, ma też swoje plusy. Wzmocniła się baza kapitałowa banków i poprawiła ich zdolność reagowania na potencjalne straty. Taka sytuacja wpływa też stabilizująco na bezpieczeństwo całego systemu finansowego i pozwala na jego dalszy rozwój. Miejmy nadzieję, że dodatkowe, ostrzejsze kryteria faktycznie, w długim terminie opłacą się też inwestorom.

Zobacz także: 25 spółek z potencjałem na wyższą dywidendę w 2017 roku

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.