11 spółek z NewConnect, które wypłaca regularnie dywidendy od lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
07 lut 2019, 08:00

Dywidendowe El Dorado na NewConnect. Oto 11 spółek z małej giełdy, które regularnie i hojnie dzielą się zyskami

Rynek NewConnect nie kojarzy się z dywidendami, a raczej ze spółkami nastawionymi na szybki rozwój, które mają małe przychody i wykazują się permanentnym brakiem zysków. Jednak do tego stereotypu nie pasuje mała, ale ciekawa grupa spółek, które wypłacają dywidendy i robią to regularnie. Co więcej, ich stopy dywidendy są relatywnie wysokie.

Zebraliśmy informacje o 17 ciekawych spółkach z długą historią wypłat dywidend. Spośród nich aż 11 mogło pochwalić się wysoką stopą dywidendy w poprzednich latach. Warto się im przyjrzeć, gdyż udowadniają, że nie tylko na głównym rynku możemy znaleźć okazje do uzupełnienia portfela dywidendowego.

Jedna na 10 spółek z NewConnect wypłaca dywidendy

Tylko co dziesiąta spółka notowana na rynku alternatywnym wypłaca dywidendy. W zeszłym roku z notowanych 387 spółek zyskami podzieliło się zaledwie 38. Jest to wynik najgorszy od 2011 roku. Dla porównania: na głównym parkiecie odsetek spółek płacących dywidendy jest niemal czterokrotnie wyższy.

Procent spółek z NewConnect, wypłacających dywidendy, w latach 2007 – 2018

 

Wśród wąskiego grona spółek wypłacających dywidendy możemy znaleźć kilkanaście ciekawych propozycji inwestycyjnych. Mowa tu o spółkach, które regularnie, od wielu lat dzielą się zyskiem.

Zobacz także: Do tej pory dywidendy wypłaciły CD PROJEKT, PlayWay i Ten Square Games. Którzy producenci gier mogą się dzielić zyskiem z akcjonariuszami

Najlepsze spółki dywidendowe z NewConnect

Trzy spółki z NewConnect dzielą się regularnie zyskami aż od 9 lat. Są to Aqua #AQU, Euro-Tax #ETX oraz Wodkan #WOD. Dwie pierwsze miały w poprzednich latach stopę dywidendy przekraczającą 5%. Ich zyski za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy są porównywalne do 2017 r., więc i w tym roku prawdopodobna jest wypłata dywidendy na podobnym poziomie.

Kolejne dwie spółki MakoLab #MLB oraz Onico #ONC wypłacają dywidendy od 8 lat. W tym roku MakoLab zwiększył zyski. Onico, które w poprzednich latach miało wysoką stopę dywidendy, zwiększyło przychody i zyski ze sprzedaży, choć zaraportowało niższy zysk netto za 4 kwartały kończące się we wrześniu 2018 r.

Wysoką stopą dywidendy oraz wzrostem zysków w zaraportowanych trzech kwartałach 2018 roku mogą pochwalić się spółki Ekobox #EBX, UHY ECA #ECA i MPL Verbum #VER. Tak więc i one w tym roku mogą ogłosić wyższą wypłatę.

Ze spółek z wysoką stopą dywidendy z zeszłych lat warto zwrócić uwagę jeszcze na spółkę Caspar Asset Management #CSR, która w zaraportowanych ostatnich 4 kwartałach wykazała wyższe przychody, ale niższe zysk ze sprzedaży oraz niższy zysk netto. Trzy kolejne spółki - Dektra #DKR, WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi #WDB oraz Termoexpert #TME - wypłacają dywidendy od co najmniej 5 lat, ale w zeszłym roku ich zysk netto spadł.
 

Zestawienie spółek z NewConnect z długą historią wypłat

SpółkaWypłaca regularnie dywidendęStopa dywidendy w poprzednich latachUwagi
Aqua (AQU)od 9 latWysokaWzrost zysków
Euro-Tax.pl (ETX)od 9 latWysokaZyski na podobnym poziomie
WODKAN Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (WOD)od 9 lat Wzrost zysków
Onico (ONC)od 8 latWysokaSpadek zysków
MakoLab (MLB)od 8 lat Wzrost zysków
Cyfrowe Centrum Serwisowe (CCS)od 6 latWysokaSpadek zysków
Ekobox (EBX)od 7 latWysokaWzrost zysków
UHY ECA (ECA)od 5 latWysokaWzrost zysków
MPL Verbum (VER)od 5 latWysokaWzrost zysków
Caspar Asset Management (CSR)od 5 latWysokaZyski na podobnym poziomie
Dektra (DKR)od 7 latWysokaSpadek zysków
WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi (WDB)od 6 latWysokaSpadek zysków
Termoexpert (TME)od 5 latWysokaSpadek zysków
Verbicom (VRB)od 7 lat Spadek zysków
KBJ (KBJ)od 6 lat Spadek zysków
Ekopol Górnośląski Holding (EGH)od 5 lat Wzrost zysków
Hortico (HOR)od 5 lat Zyski na podobnym poziomie

Na NewConnect możemy znaleźć 17 spółek z historią regularnych wypłat dywidend od co najmniej 5 lat. Wśród nich aż 11 miało w poprzednich latach wysoką stopę dywidendy. Część z nich w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku zwiększyła zyski. Tak więc, mimo braku rekomendacji zarządu co do tegorocznych wypłat, możemy spodziewać się, że będą one przynajmniej na podobnym poziomie. Warto więc zwrócić uwagę na spółki z NewConnect budując długoterminowy portfel dywidendowy.

Zobacz także: Sezon na dywidendy w 2019 dopiero przed nami. Kiedy spółki z polskiej giełdy dzielą się zyskiem z akcjonariuszami?

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.