Ostatni dzień, aby dywidenda z PZU w 2019 roku trafiła do twoich rąk
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 sie 2019, 06:00

Dziś jest już ostatni dzień, aby otrzymać dywidendę z PZU

W tym roku PZU wypłaci aż o 30 groszy wyższą dywidendę, niż rok temu. Dobre, a wręcz rekordowe wyniki, pozwoliły zarządowi grupy zarekomendować jedną z najwyższych wypłat w historii spółki. Akcjonariusze otrzymają 2,80 zł na jedną akcję, przy wysokiej stopie dywidendy.

Dziś zostaną przyznane prawa do dywidendy PZU

Walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU przegłosowało wypłatę 2,4 mld zł, czyli 2,80 zł na jedną akcję. Dzień wypłaty został ustalony na 5 września, ale dzień dywidendy przypada na 14 sierpnia.

Ze względu na opóźnienie księgowania operacji giełdowych, prawo do dywidendy otrzymają akcjonariusze posiadający akcje po sesji 12 sierpnia. To oznacza, że dywidenda będzie przysługiwać tyko osobom, które już posiadają akcje lub nabędą je jeszcze dziś. Jutro zaś można będzie sprzedać akcje zachowując prawa do dywidendy.

Zobacz także: 9 spółek, które płaci regularnie dywidendy od dekady i w tym roku również to zrobi 

Regularne wypłaty dywidend PZU od 10 lat

PZU jest jedną z nielicznych spółek z rynku głównego GPW, które wypłacają regularnie dywidendy od dekady. Ubezpieczyciel rok w rok dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Tegoroczna wypłata jest jedną z najwyższych w historii spółki. Akcjonariusze otrzymają 2,80 zł na akcję. Zaś najwięcej otrzymali w 2014 roku: 34 zł na akcję (co po uwzględnieniu splitu z 2015 roku przekłada się na 3,40 zł na jedną akcję).
 

tabela dywidend PZU

Zobacz także: Dywidendy spółki PZU w serwisie Strefa Inwestorów 

Dywidenda PZU z zysków za 2019 rok może być pod presją wypłaty z PEKAO

Istotny wpływ na dywidendę PZU ma wypłata zysków z zależnego Banku PEKAO. Obecnie grupa PZU sprawuje kontrolę nad 20% akcji banku i otrzymuje znaczącą część wypłacanych przez PEKAO zysków. W zeszłym roku wypłata z PEKAO dla PZU stanowiła do 21% wielkości dywidendy grupy.

Niestety, w tym roku KNF znacznie ograniczył dywidendę PEKAO - do 75% zysku netto. Przełoży się to na wysokość przyszłorocznej dywidendy PZU. Co więcej, bank zapowiada, że i przyszłe wypłaty mogą być także ograniczane. W następnych latach bank ma zamiar rekomendować przeznaczanie od 60% do 80% zysku na dywidendę. Grupa PZU odczuje to z rocznym opóźnieniem i wpłynie to na jej potencjał dywidendowy.

Zobacz także: 11 spółek, które od dekady regularnie wypłacają dywidendę, a ich kurs wciąż rośnie

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.