Ostatnie okazja na solidne dywidendy w 2019 roku. 9 spółek regularnie wypłacających zyski od 10 lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 lip 2019, 06:30

9 spółek, które płaci regularnie dywidendy od dekady i w tym roku również to zrobi

Mimo, że sezon dywidendowy ma się ku końcowi, to wciąż możemy znaleźć bardzo interesujące propozycje do portfela dywidendowego. Na giełdzie jest grupa spółek, które wypłacają regularnie dywidendy od co najmniej dekady. Co istotne, jeszcze można się załapać na ich tegoroczną wypłatę.

Dobry moment na dobór spółek do portfela dywidendowego

Właśnie teraz, w środku wakacji, jest jeden z ostatnich momentów, w którym możemy dobrać spółki do portfela dywidendowego i otrzymać jeszcze tegoroczną wypłatę. Jeśli myślimy o budowie portfela na dłuższy okres, to właśnie teraz jest czas by go uzupełnić.

Następna taka okazja będzie dopiero w listopadzie po wynikach za trzeci kwartał. Uzyskane wtedy dane pozwolą oszacować, które spółki mogą wypłacić wyższe dywidendy w 2020 roku. Tymczasem wciąż możemy kupić walory, które w tym roku jeszcze podzielą się zyskiem.

Solidne spółki dywidendowe, które jeszcze nie wypłaciły dywidendy

Wciąż można znaleźć bardzo ciekawe propozycje dywidendowe ze spółek, które regularnie, rok w rok wypłacają zyski. Oto nasze najciekawsze propozycje.

Prawdziwym rekordzistą w wypłacaniu regularnie dywidend jest Dębica #DBC. Spółka od 23 lat dzieli się nieprzerwanie zyskiem. W tym roku akcjonariusze otrzymają 4,88 zł na akcję, czyli niemal 6% wartości kursu spółki (stopa dywidendy). Dębica w ostatnich latach utrzymuje przychody ze sprzedaży na porównywalnym poziomie. Także wskaźniki rentowności i płynności są zbliżonej wartości do lat poprzednich. Dużym plusem spółki jest utrzymywanie w ryzach zadłużenia poniżej średniej w sektorze.

Zobacz także: 7 spółek, które płacą wyższą dywidendę od inflacji i lokat bankowych od 9 lat rok w rok 

Od ponad 20 lat wypłaca też dywidendy spółka Hydrotor #HDR. Ich wartość systematycznie, choć powoli, wzrasta. W tym roku do rąk akcjonariuszy zostanie przekazana większość wypracowanego zysku w wysokości 2,10 zł na akcję. Pierwszą dywidendę Hydrotor wypłacił w 1999 roku w wysokości 50 groszy na akcję, tegoroczna będzie rekordowa. Spółka z roku na rok zwiększa też przychody i zyski ze sprzedaży. Stopa dywidendy liczona przy obecnym kursie wynosi 5,6%

Jeden z największych dystrybutorów stali na Polskę, spółka Stalprofil #STF także wypłaci dwudziestą już z rzędu dywidendę o wartości 23 groszy na akcję. Nie jest ona rekordowa, ale wyższa od dywidend płaconych w ostatnich 6 latach. Stalprofil od 2017 roku poprawia wyniki i poziom zysku na akcję. Spadek kursu bardzo obniżył wartości wskaźników rynkowych, ale zwiększył stopę dywidendy do poziomu 3%.

Od 19 lat dywidendy regularnie wypłaca dywidendy Efekt #EFK, spółka zarządzająca powierzchniami hotelowymi oraz konferencyjnymi. W tym roku dywidenda będzie dziesięciokrotnie niższa mimo zysków i przychodów na podobnym poziomie do lat poprzednich. Zarząd i rada nadzorcza zarekomendowały wypłatę w wysokości 1,20 zł na akcję, czyli wyższą niż w 2018 roku, lecz ostatecznie nadzwyczajne walne zgromadzenie podjęło decyzję o wypłacie tylko 10 groszy na akcję zwykłą.

Zobacz także: 5 solidnych dywidendowych spółek, które w czerwcu kupowały swoje akcje  

Dużo niższą dywidendę wypłaci w tym roku także CCC #CCC. Spółka dzieli się z akcjonariuszami zyskiem od 11 lat. W ostatnich latach otrzymywali oni wypłatę w granicach 2,50 zł na akcję. W tym roku zaś zarząd zarekomendował 48 groszy na akcję, co mieści się w dolnych widełkach opisanych przez politykę dywidendową CCC.

Takiej samej wysokości dywidendę, co w poprzednich czterech latach, czyli 80 groszy na akcję, wypłaci Fasing #FSG. Spółka od 2017 roku zwiększa przychody i zysk ze sprzedaży, ale wartości wskaźników rynkowych takich jak C/Z czy C/WK pozostają wciąż wyjątkowo niskie. Zaś stopa dywidendy wynosi niemal 5%, czyli jest jedną z atrakcyjniejszych na rynku.

Oprócz Fasing, także Kęty #KTY i PZU #PZU wypłacają regularnie dywidendę od 10 lat. Kęty stale zwiększają przychody i zyski ze sprzedaży, ale zaproponowana dywidenda w wysokości 24 zł na akcję nie jest rekordowa, choć bardzo atrakcyjna. Stopa dywidendy wynosi obecnie aż 7,2%. PZU zaś wypłaci jedną z wyższych dywidend i w wysokości 2,80 zł na akcję. Także ta spółka dynamicznie poprawia z roku na rok wyniki. Stopa dywidendy wynosi zaś 6,6%.

Zobacz także: 6 spółek z NewConnect regularnie wypłacających dywidendy od co najmniej 7 lat, które także w tym roku podzielą się zyskiem 

Prawdopodobnie w tym roku możemy też spodziewać się dywidendy ze spółki Ambra #AMB, choć oficjalne deklaracje zarządu jeszcze nie padły. Producent i dystrybutor win od lat utrzymuje politykę dywidendową i stara się z roku na rok zwiększać wartość wypłacanych zysków. Ze względu na przesunięty rok obrotowy możemy spodziewać się wypłaty dopiero w październiku. Ambra stale poprawia wyniki, co daje szansę na wypłatę wyższej dywidendy także w tym roku. Oszacowana stopa dywidendy na podstawie zeszłorocznej wypłaty wynosi 4%.

Poniżej przedstawiamy pełne zestawienie omówionych spółek wraz z rekomendacjami wypłat dywidend oraz obliczoną stopą dywidendy na dzień 29 lipca 2019 r.

Lista zapowiedzianych dywidend w 2019 roku spółek z co najmniej 10-letnią historią regularnych wypłat. Stopa dywidendy obliczona na dzień 29 lipca 2019 r.

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyRegularne wypłaty od lat
Dębica (DBC)4,8819.09.20196,0%od 23 lat
Hydrotor (HDR)2,112.08.20195,6%od 21 lat
Stalprofil (STF)0,2312.08.20193,2%od 20 lat
Efekt (EFK)0,16.09.20190,5%od 19 lat
CCC (CCC)0,4813.09.20190,3%od 11 lat
Fasing (FSG)0,822.08.20194,9%od 10 lat
Kęty (KTY)2420.08.20197,2%od 10 lat
PZU (PZU)2,812.08.20196,6%od 10 lat
Ambra (AMB)   od 10 lat

Zobacz także: Zestawienie dywidend oraz artykułów w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost