Dywidendy z polskiej giełdy coraz pewniejsze i stabilniejsze w 2019 roku padł rekord
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 lut 2020, 06:35

Polska giełda coraz bardziej dywidendowa. Średnia stopa dywidendy na GPW w 2019 była wyższa niż na Zachodzie

Rok 2019 był jednym z najlepszych pod względem wypłat dywidend na polskiej giełdzie – wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę doradczą KPMG. Mediana stopy dywidendy dla spółek z indeksu WIG wyniosła ok. 4,6%.

Akcjonariusze spółek z indeksu WIG otrzymali w 2019 roku łącznie 24 mld zł, czyli o 3 mld więcej, niż rok temu. Stało się tak mimo spadku liczby spółek wypłacających zyski. Największy wzrost stopy dywidendy odnotowano w dwóch sektorach - spożywczym i nieruchomości.

Zobacz także: 12 spółek, których akcje spłaciły się z samych dywidend

Wysoka stopa dywidendy i spadek liczby dywidendowych spółek

Do 2017 roku rosła liczba spółek dywidendowych wchodzących w skład indeksu WIG. Niestety, w ostatnich dwóch latach coraz mniej podmiotów dzieliło się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. W 2019 roku liczba spółek wróciła do poziomów z 2015 roku. Natomiast łączna kwota wypłaconych dywidend oraz stopa dywidendy rosły w ostatnich latach, zauważają analitycy KPMG.

W zeszłym roku średnia stopa dywidendy wyniosła 4,6%, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem od giełd europejskich. Wzrosła także łączna kwota wypłacona akcjonariuszom. Spółki z indeksu WIG podzieliły się zyskiem o łącznej wartości 24 mld zł, czyli o 3 mld więcej, niż w 2018 roku.

„Dla porównania stopa dywidendy spółek indeksu STOXX Europe 600 wyniosła 3,6% na koniec sierpnia 2019 roku. Co więcej, analizy rynkowe wskazują na średni poziom stóp dywidendy w Europie na poziomie ok. 3,5% (DBS Bank, CIO Thematic Research 4Q19)” - wynika z analizy KPMG.
 

stopa dywidendy spółek z WIG

Źródło: Analizy KPMG w Polsce

- Co ciekawe, w kontrze do mniejszej liczby spółek dywidendowych indeksu WIG była wysokość stopy dywidendy, która rosła od 2017 roku. W 2019 roku mediana stopy dywidendy spółek indeksu WIG wyniosła ok. 4,6%, a łącznie spółki WIG-u wypłaciły w zeszłym roku ok. 23,8 mld zł dywidendy, czyli o ok. 3 mld zł więcej niż w roku poprzedzającym – mówi Roman Lisiecki, wicedyrektor w zespole wycen w dziale Deal Advisory w KPMG w Polsce.

Zobacz także: 14 solidnych dywidendowych spółek, które w 2020 roku mogą wypłacić wyższą dywidendę

Sektory nieruchomości i spożywczy liderami wzrostu pod względem dywidend

Według analizy KPMG w 2019 roku liderem wzrostu liczby spółek dywidendowych był sektor nieruchomości (+33%). Ma się czym pochwalić także sektor spożywczy, który odnotował wzrost o niemal 20% liczby spółek dywidendowych.

Jednocześnie mediana stopy dywidendy dla sektora spożywczego wzrosła aż o połowę. Także w sektorze nieruchomości zanotowano wzrost mediany stopy dywidendy: o niemal 25%, do poziomu 6,8% w 2019 roku.

„Wygląda na to, że sektory te były największymi beneficjentami obecnej koniunktury gospodarczej. Warto je obserwować w przyszłości, jak będą sobie radzić w obliczu rosnącej konkurencji, czy nawet zapowiadanego spowolnienia gospodarczego” – podsumowują analitycy KPMG.
 

Dywidendy w sektorach 2

Źródło: Analizy KPMG w Polsce

Najwięcej spółek dywidendowych w trzech sektorach: budownictwa, informatyki i nieruchomości

Z analizy KPMG wynika, że najwięcej spółek wypłacających dywidendy pochodzi z sektorów: nieruchomości, budownictwa, informatyki i spożywczego.
 

Dywidendy w sektorach

Źródło: Analizy KPMG w Polsce

Warto zauważyć, że w sektorach informatycznym i spożywczym wzrósł odsetek spółek płacących dywidendy. Z drugiej strony, w sektorze budownictwa odnotowano w 2019 roku największy - bo aż o 1/3 - spadek liczby spółek dywidendowych.

„Może to świadczyć o pogarszającej się sytuacji finansowej tej branży i nie powinno zaskakiwać biorąc pod uwagę fakt, że w sytuacji zawierania wieloletnich kontraktów wzrost kosztów materiałów i wynagrodzeń może pogarszać rentowność tych spółek” – zaznaczają analitycy KPMG w raporcie.

Podsumowując, mimo iż liczba spółek dywidendowych w 2019 roku zmalała, to wypłaty dywidend były hojniejsze niż kilka lat temu. Stopa dywidendy utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie. Analitycy KPMG zwracają też uwagę na małe spółki z indeksu sWIG80.

- Jest to ciekawy indeks na GPW pod względem powtarzalności i wysokości poziomu stopy dywidendy. Niemal ¼ spółek z tego indeksu wypłacała w latach 2014-2019 dywidendę co roku, a mediana stopy dywidendy była stosunkowo wysoka i mieściła się w przedziale od 3,1% do 5,1% – mówi Roman Lisiecki.

Zobacz także: Dywidendy 2019 podsumowanie. Spółek wypłacających zyski ubywa, ale stopa dywidendy pozostaje atrakcyjna

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.