Akcje R22 najwyżej w historii. Spółka wciąż szybko się rozwija i rośnie jej zdolność do wypłaty dywidendy
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
10 gru 2020, 06:30

Akcje R22 najwyżej w historii. Spółka wciąż szybko się rozwija i rośnie jej zdolność do wypłaty dywidendy

Akcje R22 wyszły na historyczne maksima. W 2020 roku poznańska spółka wciąż szybko się rozwija. Oprócz przychodów i zysków rozwój widać też na poziomie generowania gotówki co zwiększa potencjał dywidendowy grupy.

Przychody Grupy R22 w III kw. 2019 r. wzrosły o 11% rdr do kwoty 49,4 mln zł. Skorygowana EBITDA zanotowała wzrost o 16% rdr i wyniosła 15 mln zł. Zdecydowanie najszybciej rosnącą pozycją wynikową był zysk netto, który wzrósł o 103% osiągając wartość 6,8 mln zł. Co warte podkreślenia, na uzyskane dynamiki wpłynął jedynie wzrost organiczny bez efektu akwizycji. Wzrost zysku operacyjnego i EBITDA to głównie zasługa wzrostu wskaźnika ARPU i efekty działań optymalizacyjnych i do sprzedaży usług dodatkowych. Z kolei tak wysoka dynamika zysku netto została osiągnięta dodatkowo dzięki obniżeniu kosztów finansowych, uldze podatkowej IPBOX oraz wykupieniu udziałów mniejszościowych w segmencie hostingu.

r22

Źródło: R22

Rok 2020 dla Grupy R22 przebiegał pod znakiem rozwoju i integracji usług w segmencie hostingu pod marką cyber_Folks. Spółka notowała wzrost popytu na domeny internetowe oraz stabilny popyt na usługi hostingowe. Trwa integracja spółek z grupy funkcjonujących na rynku rumuńskim oraz postępuje integracja platform CRM. W segmencie CPaaS (Communication Platform as a Service) oczekuje się przyspieszenia automatyzacji i cyfryzacji procesów biznesowych, co poparte jest oczekiwanym, dynamicznym wzrostem e-commerce. W tym segmencie odnotowano wzrosty ARPU oraz dosprzedaż usług. Z kolei rozbudowywane, nowe ramię Grupy R22, czyli segment SaaS, odnotowuje kontynuację wzrostu przychodów na poziomie 40-50% i zwiększa zasięgi rynkowe oferowanych usług.

Zobacz także: Akcje R22 najwyżej w historii. Integracja marek w jeden brand cyber_Folks ma wynieść spółkę na nowe poziomy

Rosnąca zdolność do wypłat dywidend

To co jeszcze należy podkreślić w analizowaniu ostatnich raportów finansowych Grupy R22, to wysoka i powtarzalna z kwartału na kwartał zdolność do generowania gotówki. Po 9 miesiącach 2020 r. wygenerowane środki pieniężne wyniosły 14,2 mln zł wobec 10,1 mln zł w okresie porównywalnym rok wcześniej. Ta „cecha” wraz z rosnącymi zyskami oraz stabilnym poziomom zadłużenia, pozwala spółce wypłacać dywidendę.

Kurs akcji R22

Kurs akcji R22

Za rok 2019 R22 wypłaciła pierwszą w historii działalności dywidendę w łącznej kwocie 4,32 mln zł (0,3 zł na akcję). Z kolei w październiku br. R22 wypłaciła zaliczkę na dywidendę w kwocie 4 mln zł (0,28 zł na akcję). Zarząd zaznaczył, że nie wyklucza to wypłaty dodatkowej części dywidendy po zakończonym roku obrotowym. Przypomnijmy, że polityka dywidendowa firmy zakłada rekomendację przez zarząd wypłaty dywidendy w wysokości minimum 30% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej R22, przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej, przy jednoczesnym wzroście nominalnej wysokości dywidendy przypadającej na jedną akcję.

Zobacz także: R22 wypłaci zaliczkę na dywidendę

Kontynuacja strategii rozwoju poprzez akwizycje

Przejęcie spółki ProfiSMS z Czech za blisko 40 mln zł, to kolejna akwizycja Grupy R22. ProfiSMS jest liderem czeskiego rynku transakcji i marketingowej komunikacji SMS. W 2019 r. firma ta miała 7,3 mln euro przychodów oraz 1,2 mln euro EBITDA. Zarząd polskiej firmy upatruje w tym przejęciu dużego potencjał w synergii dosprzedaży wyżej marżowych usług, które uzupełnią portfolio usług. Konsolidacja wyników finansowych czeskiej spółki, wpłynie na wzrost skonsolidowanych wyników R22.

Na początku grudnia, zarząd R22 poinformował o decyzji upublicznienia Vercomu. Oznacza to, że akcje spółki reprezentującej segment CPaaS w Grupie R22, mogą wejść do obrotu na GPW. Zdaniem zarządu R22, upublicznienie Vercomu przyniesie łatwiejszy dostęp do finansowania planów rozwojowych, poszerzenie bazy inwestorów oraz „uwolnienie” wartości tej spółki zależnej. Dla przypomnienia, Vercom za ostatnie 12 miesięcy miał 96 mln zł przychodów oraz 23,1 mln zł zysku EBITDA. R22 posiada 70,51% udziału w kapitale zakładowym Vercom.

Zobacz także: Vercom z grupy R22 chce zadebiutować na GPW w I półr. 2021 r.

Podczas Capital Market Week prezes R22 Jakub Dwernicki dopytywany o możliwości utrzymania dotychczasowego tempa rozwoju grupy powiedział, że jak najbardziej widzi możliwości utrzymania tego tempa. Dodał też, że jeśli uda się dokonać kolejnych akwizycji, to tempo rozwoju może nawet ulec przyspieszeniu. W perspektywie dwóch lat powinien zakończyć się proces unifikacji usług hostingowych pod marką cyber_Folks, a obecnie już 100 tys. klientów korzysta z usług pod nowym brandem.

Zobacz także: "Selvita wejdzie w 2021 rok dwukrotnie większa niż była pod koniec 2019 roku" - relacja z 6. dnia Capital Market Week

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.