Dywidendy w 2021: 11 producentów gier z GPW i NewConnect którzy wypłacą zyski akcjonariuszom
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 kwi 2021, 08:00

11 producentów gier z GPW i NewConnect którzy najprawdopodobniej wypłacą dywidendę w 2021

Sektor gamingowy zdecydowanie nie kojarzy się z regularnymi wypłatami zysków, ale raczej z nadzieją na gwałtowny wzrost wartości samych spółek. To się jednak zmienia. Branża dojrzewa i coraz więcej spółek z tego sektora dzieli się z akcjonariuszami gotówką. Co więcej, robią to regularnie – rok w rok.

W tym roku dywidendę zapowiedziało już 5 spółek gamingowych. Ale to nie koniec. Z dużym prawdopodobieństwem wypłatę zysków zarekomendują kolejne spółki. Zebraliśmy w jednym miejscu rekomendacje zarządów, a także zapowiedzi dotyczące dywidend z gamingu.

5 deweloperów gier, którzy już zapowiedzieli dywidendę

Już niektóre zarządy ogłosiły plany podziału zysku i podały nawet wysokość dywidendy.

Ultimate Games

Do spółek dywidendowych z branży deweloperów gier można już zaliczyć Ultimate Games. Spółka ma zamiar wypłacić trzecią z rzędu dywidendę w wysokości 2 zł na akcję (ok. 63% zysku netto). Stopa dywidendy, przy aktualnym kursie akcji wyniesie ok. 6%

Ponadto spółka ustaliła już politykę dywidendową na następne lata. Ma zamiar przeznaczać do wypłaty od 30% do 75% jednostkowego zysku netto.

„Zarząd spółki będzie rekomendował wypłatę dywidendy za poprzedni rok obrotowy w wysokości nie mniej niż 30 i nie więcej niż 75 proc. zysku netto wskazanego w jednostkowym sprawozdaniu finansowym w przypadku gdy planowane wpływy ze sprzedaży gier w bieżącym roku są większe niż planowane potencjalne inwestycje i koszty tworzenia gier w bieżącym roku a po wypłacie dywidendy w kasie spółki pozostanie wystarczająca ilość gotówki na nowe inwestycje i pokrycie kosztów wytworzenia gier" - podano.

Zobacz także: Ultimate Games planuje 2 zł dywidendy/akcję, ma przeznaczać na nią 30-75 proc. zysku netto

CD Projekt

Także największy producent gier podjął decyzję o wypłacie dywidendy w tym roku. Spółka robi to dość nieregularnie. Ostatnia wypłata była w 2019 r., a pierwszą dywidendę inwestorzy otrzymali w 2017 r.

Tegoroczna wypłata sięgnie 5 zł na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości ok. 3%. By wziąć w niej udział, należy posiadać akcje spółki w dniu 28 maja.

SimFabric

Dywidendę w tym roku zapowiedziała też spółka z NewConnect, SimFabric. Zarząd zarekomendował wypłatę ok. 44% zysku na dywidendę, co przekłada się na kwotę 0,24 zł na akcję.

Będzie to pierwsza dywidenda spółki. Zarząd ma też zamiar określić politykę dywidendową na przyszłe lata. Stopa dywidendy przy obecnym kursie wynosi ok. 1%.

Games Operators

Pierwszą dywidendę w historii ma zamiar wypłacić Games Operators. Zarząd zarekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę 0,34 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniesie więc ok. 2%.

Według projektów uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy, dniem wypłaty będzie 10 września, a prawo do dywidendy będzie przysługiwać inwestorom posiadającym akcje na koniec sesji w dniu 18 sierpnia.

Gaming Factory

Także pierwszą dywidendę wypłaci Gaming Factory. Według rekomendacji zarządu, wyniesie ona 0,27 zł na akcję. Prawo do dywidendy określone zostanie po sesji 12 maja. Stopa dywidendy, przy aktualnym kursie wynosi ok. 2%

Spółki gamingowe, które także mogą wypłacić dywidendę w tym roku

Ponadto jeszcze 6 spółek może w tym roku zapowiedzieć wypłatę dywidendy. Wskazuje na to ich historia wypłat, ale też dobre perspektywy finansowe.

PlayWay

Niemal pewniakiem dywidendowym jest w tym roku PlayWay. Spółka nie podała jeszcze propozycji podziału zysku, ale wszystko wskazuje na to, że akcjonariusze także w tym roku otrzymają gotówkę.

Spółka dzieli się zyskiem regularnie już od trzech lat. Co roku wypłaca coraz wyższą dywidendę. Pierwsza, w 2018 r wyniosła 2,38 zł na akcję. Ostatnia, w 2020 r. - już 9,46 zł. W tym roku PlayWay ponownie poprawił wyniki finansowe.

Ten Square Games

Historię wypłat dywidendy ma też Ten Square Games. Spółka także poprawiła wyniki. Dlatego też i w tym roku możemy spodziewać się deklaracji dywidendy.

Ten Square Games w 2019 i w 2020 r. wypłacił po 3,78 zł na akcję.

Movie Games

Jedną ze spółek gamingowych aspirujących do grona dywidendowych jest Movie Games. Spółka w zeszłym roku podzieliła zyskiem w wysokości 0,32 zł na akcję i zapowiedziała ustalenie polityki dywidendowej.

Szansę na dywidendę, także w tym roku, zwiększają dobre wyniki związane z udaną premierą gry Drug Dealer Simulator.

PCF Group (People Can Fly)

Bardzo prawdopodobna jest wypłata zysku od niedawnego debiutanta, spółki People Can Fly. Na konferencji prasowej prezes PCF Group, Sebastian Wojciechowski podkreślił, że zarząd zamierza podać rekomendację wypłaty dywidendy zgodnie z przyjętymi zasadami w prospekcie emisyjnym.

Polityka dywidendowa spółki przewiduje rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy na poziomie 10% - 20% zysku netto.

BoomBit

BoomBit nie dzielił się zyskiem z akcjonariuszami w poprzednich latach. Jednak to się może zmienić. Spółka zamierza dostosować statut tak, by móc wypłacić w drugiej połowie roku dywidendę zaliczkową.

„Niestety, pomimo znaczącej poprawy wyników finansowych i dobrej pozycji gotówkowej na koniec 2020 roku, nie możemy wypłacić dywidendy ze względów formalnych. Zgodnie bowiem z KSH, w przypadku gdy nieodpisane nakłady na prace rozwojowe były wyższe niż zyski dostępne do podziału, nie można dokonać podziału tego zysku, a ten warunek na koniec 2020 roku nie był spełniony.” - podał w komunikacie wiceprezes, Hannibal Soares.

„Doceniając zaufanie naszych akcjonariuszy, chcielibyśmy wypłacić dywidendę i podczas najbliższego walnego zgromadzenia planujemy dostosować statut spółki tak, aby umożliwić wypłatę dywidendy zaliczkowej z tegorocznych zysków już w drugiej połowie bieżącego roku” - dodał.

Zobacz także: BoomBit chce zmienić statut tak, aby w II poł. roku wypłacić dywidendę zaliczkową 

Creepy Jar

Jest też szansa, choć relatywnie mniejsza, niż w innych przypadkach, na dywidendę z Creepy Jar

Spółka nie wypłacała do tej pory dywidendy. Jednak na czacie inwestorskim w serwisie Stockwatch, na pytanie o ewentualną dywidendę, przedstawiciele spółki odpowiedzieli, że zastanawiają się nad różnymi scenariuszami, ale nie zostały do tej pory podjęte żadne decyzje.
 

SpółkaDywidendaStopa dywidendyUwagi
Ultimate Games2,00 zł6% 
CD Projekt5,00 zł3% 
SimFabric0,24 zł1% 
Games Operators0,34 zł2% 
Gaming Factory0,27 zł2% 
PlayWay  Decyzja jeszcze nie podjęta
Ten Square Games  Decyzja jeszcze nie podjęta
Movie Games  Zapowiedź polityki dywidendowej
PCF Group (People Can Fly)  Podana polityka dywidendowa
BoomBit  Zapowiedź dywidendy zaliczkowej
Creepy Jar  Decyzja jeszcze nie podjęta


Tak liczne grono spółek gamingowych, które chcą wypłacić dywidendę bardzo dobrze świadczy o rynku i tym sektorze. Spółki te nie są już tylko postrzegane jako wzrostowe, ale też udowadniają wypłatami, że potrafią generować pozytywne przepływy pieniężne. W ten sposób gaming powoli, choć systematycznie jako branża rozwija się i dojrzewa.

Zobacz także: Dywidendy 2021: Lista najbliższych wypłat

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.