14 zagranicznych spółek z wysoką stopą dywidendy, których kurs akcji ma potencjał do wzrostów
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 sie 2022, 06:30

14 zagranicznych spółek z wysoką stopą dywidendy, których kurs akcji ma potencjał do wzrostów - znalezionych za pomocą platformy Saxo Banku

Obecna niepewna sytuacja rynkowa skłania do coraz większej dywersyfikacji geograficznej portfela. Warto więc zacząć rozszerzać portfel dywidendowy o duże spółki zagraniczne, notowane na najważniejszych giełdach. Oto lista takich spółek, które wydają się relatywnie tanie, a pokrywający je analitycy widzą potencjał do ich wzrostu i rekomendują ich zakup.

Znaleźliśmy łącznie 14 dobrych spółek z wysoką stopą dywidendy i z potencjałem na wzrost. Przy wyszukiwaniu użyliśmy skanera dostępnego platformie Saxo Banku.

Kryteria wyboru spółek z szansą na wzrost i wysoką stopą dywidendy

Skupiliśmy się przede wszystkim na spółkach notowanych na ważnych światowych rynkach. Zawęziliśmy też kryteria do spółek dużych o kapitalizacjach powyżej 1 mld USD.

Kolejnym warunkiem było kryterium wypłaty dywidendy i stosunkowo wysoka stopa dywidendy. Wybraliśmy spółki ze stopą dywidendy powyżej 6%, co zwiększa szansę na zysk, jeśli uwzględnimy także pozostałe kryteria, które omawiamy poniżej.

Oprócz wypłaty dywidendy i wysokiej jej wartości w porównaniu do kursu akcji (wysokiej stopy dywidendy), bardzo istotnym czynnikiem jest szansa na dalszy wzrost ceny akcji samej spółki. W ten sposób inwestorzy rozważający powiększenie portfela dywidendowego mogą też mieć szansę na wzrost wartości inwestycji w przyszłości.

Z tego powodu wybraliśmy spółki, które zostały przeanalizowane przez analityków oraz konsensus ich rekomendacji wskazuje na potencjał wzrostu kursu. Pod uwagę wzięliśmy więc rekomendacje kupna, przeważania i dalszego trzymania danego podmiotu w portfelach. Co więcej, skupiliśmy się na spółkach, dla których konsensus zakłada dalszy wzrost kursu o co najmniej 30%. Wspomagającym kryterium był też wybór akcji, których kurs jest obecnie w pobliżu lub wyżej wartości sprzed roku.

Dodatkowo ograniczyliśmy wybór do spółek, których wskaźnik C/Z miał wartość dodatnią, ale nie większą od 20 – chodziło o skupienie się na spółkach rentownych i aktualnie niezbyt drogich.

Zobacz także: Strategia inwestowania w spółki zwiększające wypłacane dywidendy przyniesie duże zyski w najbliższych latach 

14 spółek z wysoką stopą dywidendy i potencjałem wzrostu

Tak wybrane kryteria pozwoliły znaleźć aż 14 ciekawych spółek. Wśród nich są duże podmioty o zasięgu krajowym takie jak Mercedes-Benz Group AG, czy też BMW AG z branży motoryzacyjnej. Pojawił się też bank BNP Paribas i kilka dużych podmiotów z Azji Wschodniej.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre powyższe kryteria są zależne od sektorów i specyfiki działalności poszczególnych spółek, przez to mogą być dyskusyjne i nie zawsze skutecznie ograniczają ryzyko inwestycji. Dlatego też zalecamy sprawdzenie każdej spółki indywidualnie i rozważenie, czy jej profil działalności oraz dane finansowe faktycznie wskazują na rozwój i szanse na zwiększanie dywidendy w przyszłości. Mimo to, tego typu skanowania, jak wykonane przez nas na platformie Saxo Banku, potrafią znacznie zawęzić poszukiwania do najciekawszych spółek.

W tabeli poniżej zebraliśmy znalezione spółki wraz z potencjałem wzrostu ich kursu w oparciu o konsensus analityków. Podajemy też szacunkową stopę dywidendy.
 

SpółkaKraj/regionKapitalizacja rynkowa (USD)Cena/zyskPotencjał zmiany ceny (wg konsensusu rekomendacji analityków)Stopa dywidendy
China Merchants Port HoldingsHK5,98 mld5,557,2%7,8%
Swire Pacific Ltd BHK1,72 mld1,649,8%4,8%
Shenzhen Expressway Co. LtdCN2,77 mld7,548,7%7,0%
Mercedes-Benz Group AGDE66,5 mld2,944,4%8,5%
China Mobile LtdHK142 mld7,543,6%8,0%
ALD SAFR4,99 mld4,443,5%8,8%
Shougang ResourcesHK1,78 mld5,338,0%15,1%
Coface SAFR1,62 mld6,437,0%14,3%
BNP ParibasFR62,8 mld6,835,6%7,5%
Shanxi Xishan Coal & Electricity Power Co LtdCN7,40 mld5,834,5%7,2%
Black Stone Minerals LPUS3,11 mld13,131,9%7,6%
Daqin RailwayCN13,6 mld7,931,8%7,9%
Franchise Group Inc.US1,51 mld3,630,6%7,2%
BMW AGDE53,3 mld2,930,2%7,6%

Prezentujemy zestawienie według narzędzi Saxo Banku na dzień 19.08.2022. Dane aktualne są dostępne dla posiadaczy rachunku.

Zobacz także: Dywidendy, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.