Ostatni dzień aby dywidenda 7% od PZU trafiła do twojego portfela
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 wrz 2022, 09:00

Ostatni dzień, aby 7% dywidenda z zysku za ubiegły rok PZU trafiła do twojego portfela

PZU wypłaci w tym roku 83% zysku w postaci dywidendy. Inwestorzy otrzymają 1,94 zł na akcję, co przekłada się na dużą wartość stopy dywidendy 7%.

Znacząca część zysku netto za 2021 r., powiększona o kwotę przeniesioną z kapitału zapasowego utworzonego z zysku za 2020 r., zostanie przeznaczona na wypłatę dla akcjonariuszy. Łącznie inwestorzy otrzymają 1,675 mld zł w postaci dywidendy, czyli 1,94 zł na jedną akcję.

Wypłata zatwierdzona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy (WZA) jest zgodna z przyjętą polityką dywidendową na lata 2021-2024, według której na dywidendę ma być przeznaczane między 50% a 100% skonsolidowanego zysku netto przypisanego właścicielom jednostki dominującej.

Zobacz także: Ambra ponownie wypłaci wyższą dywidendę. Podtrzymuje kilkunastoletnią tradycję regularnych i rosnących wypłat 

Kiedy należy posiadać akcje PZU, by otrzymać dywidendę

Według uchwały podjętej na WZA, dniem dywidendy jest 29 września, ale z powodu dwudniowego opóźnienia księgowania, należy posiadać akcje PZU dwa dni wcześniej, czyli 27 września 2022 r.

Wszyscy inwestorzy, którzy po wtorkowej sesji w dniu 27 września będą akcjonariuszami PZU, otrzymają prawo do wypłaty dywidendy. Sama wypłata nastąpi trzy tygodnie później, w dniu 20 października 2022 roku.

Zobacz także: Dywidendy, lista wypłat, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów 

Wysokie stopy dywidendy i wieloletnie wypłaty

PZU dzieli się zyskiem z akcjonariuszami od 2010 r. Oprócz pandemicznego roku 2020, inwestorzy mogli zawsze liczyć na dywidendę. Wspomniana przerwa w wypłatach, spowodowana zachowaniem bezpieczeństwa finansowego, została nadrobiona w 2021 r. w postaci większej wypłaty składającej się z zysku i kapitału zatrzymanego rok wcześniej.

Warto zwrócić uwagę, że wypłatom dywidend często towarzyszyły wysokie stopy dywidendy. Oznacza to, że kurs akcji w dniach przydziału praw do dywidendy był stosunkowo niski do wartości wypłaty. Tak jest i w tym roku. Obecnie, przy aktualnym kursie, stopa dywidendy wynosi 7%, co odbiega w górę o kilka punktów procentowych od i tak wysokiej tegorocznej średniej dla WIG. Patrząc jednak od strony wartości dywidendy, tegoroczna wypłata jest najniższa od 5 lat.

Dywidendy PZU

Zobacz także: PZU, notowania, dane finansowe, dywidendy, rekomendacje w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.