Dywidenda z Grupa Neuca w 2024 roku znowu zostanie podwyższona
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 kwi 2024, 08:08

Neuca planuje w 2024 roku dalej podwyższać dywidendę i rozpocząć nowy skup akcji

Neuca, po dobrym roku pod względem wyników finansowych, zapowiada dalsze plany rozwoju. Wpływ na przyszłe przychody grupy ma mieć rosnący rynek, rozwój segmentu badań klinicznych, ale też ustawodawstwo dotyczące ochrony aptek niezależnych. Spółka tradycyjnie też zapowiada dywidendę i skup akcji własnych.

Grupa Neuca zamknęła rok obrotowy wzrostem. Osiągnęła przychody na poziomie 11,8 mld zł, co oznacza wzrost o 5,2% rok do roku. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 16%, Zysk EBITDA wyniósł niemal 380 mln zł (+11%), a zysk netto blisko 160 mln zł (+7%). Zarząd podkreśla, że pomimo wzrostu kosztów pracy, energii i skutków inflacji, zwiększenie marży hurtowej pozytywnie wpłynęło na finanse spółki.

W roku 2023 marża brutto ze sprzedaży osiągnęła poziom 11,1%, co oznacza wzrost o 1,1 punktu procentowego w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W czwartym kwartale 2023 marża brutto ze sprzedaży wzrosła do 11,6%, notując wzrost o 2,1 punktu procentowego w stosunku do czwartego kwartału 2022 roku. Poprawa rentowności brutto wynikała głównie z ekspansji w segmencie produkcji leków, rozwoju badań klinicznych oraz zwiększenia działalności ubezpieczeniowej.
 

Wyniki finansowe Neuca 2023


Jednocześnie Grupa Neuca z optymizmem podchodzi do prognoz na rok 2024, opierając swoje plany na przewidywanej dynamice rynku dystrybucji leków na poziomie 6%. Piotr Sucharski potwierdza: „Planowaliśmy nasze wyniki sprzedaży w 2024 roku w oparciu o dynamikę rynku dystrybucji leków na poziomie 6% i po I kwartale podtrzymujemy tę prognozę”.

Pełne efekty wzrostu urzędowej marży hurtowej na leki refundowane, zwiększonej z 5 na 6% od 1 listopada 2023 r., mają zostać w pełni uwidocznione w wynikach pierwszego kwartału 2024 r. Zarząd zwraca też uwagę na stabilny udział grupy w na rynku wynoszący wciąż 30%, co także potwierdzają wyniki pierwszego kwartału.

Zobacz także: Neuca liczy na umocnienie marży EBITDA w segmencie badań klinicznych; nie wyklucza M&A 

Apteka dla aptekarza 2.0

Regulacja "Apteka dla Aptekarza" (AdA 2.0) to kluczowa zmiana w polskim prawie farmaceutycznym, która według Piotra Sucharskiego, prezesa zarządu Neuca, zamyka lukę prawną pozwalającą sieciom aptecznym na rozszerzanie swojej działalności. Sucharski podkreśla, że „regulacje dotyczące utrzymania rozdrobnienia rynku aptecznego są powszechne w całej Unii Europejskiej” i wyraża przekonanie, że podobne regulacje będą utrzymane w Polsce. Ma to znaczący wpływ na rozwój biznesu grupy z uwagi na jej skupienie się na współpracy z aptekami niezależnymi i dostarczanie im wsparcia.

Implementacja AdA 2.0 miała znaczący wpływ na rynek apteczny, szczególnie na apteki niezależne, które, jak wskazuje Sucharski, „coraz częściej poszukują wsparcia w dobrze zorganizowanych programach partnerskich”. Sucharski przekonuje, że AdA 2.0 przyczyniła się do stabilizacji równowagi konkurencyjnej na rynku, co pozwala Grupie Neuca utrzymać pozycję lidera w segmencie aptek niezależnych.

Dodatkowo, ustawodawstwo to ogranicza ryzyko dalszego zmniejszania się liczby aptek niezależnych, a wręcz takie środowisko rynkowe sprzyja nie tylko utrzymaniu, ale i potencjalnemu wzrostowi segmentu aptek niezależnych, co ma bezpośredni wpływ na wyniki i strategię rozwoju Grupy Neuca.

„Ustawa AdA 2.0 ustabilizowała dynamikę zmian wartości segmentów aptek niezależnych i sieciowych i znacząco ograniczyła możliwość dalszych spadków segmentu niezależnego (w I kwartale wystąpiły miesiące, w których segment aptek niezależnych rósł szybciej niż segment aptek sieciowych. Na innych rynkach europejskich o podobnych regulacjach zmiany takie jak te zawarte w AdA 2.0 nastąpiły wcześniej i ustabilizowały przewagę segmentu aptek niezależnych lub wręcz uniemożliwiły budowę sieci aptek” - podsumowuje prezes.

Badana kliniczne

Zarząd zwraca też uwagę na segment "Badania kliniczne" w Grupie Neuca, który już stanowi kluczowy obszar działalności i dynamicznie się rozwija. Prezes Piotr Sucharski podkreśla, że Humaneva, spółka skupiająca działalność badań klinicznych, jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju, jednak „inwestuje w najwyższej klasy kompetencje technologiczne oraz eksperckie w zakresie onkologii i zarządzania danymi”.

Otwieranie nowych ośrodków badawczych w różnych krajach jest częścią strategii na nadchodzące lata, co w połączeniu z planami rozwoju, ma doprowadzić do stopniowej poprawy rentowności.

„Nie spodziewamy się spadku marży EBITDA, raczej jej stopniowego umocnienia” – wyraża optymizm co do przyszłości segmentu prezes Sucharski.

„Zbudowany w 2023 roku backlog pozwala patrzeć optymistycznie w tego typu założenia” – dodaje.

Grupa Neuca planuje dalsze rozwijanie swojego segmentu badań klinicznych przez strategiczne partnerstwa i ekspansję geograficzną własnych ośrodków badawczych. Sucharski podkreśla znaczenie umowy z CRO Fortrea, która „cementuje” długotrwałą współpracę i otwiera nowe możliwości dla wzrostu wartości kontraktów.

Zarząd oczekuje wzrostu liczby nowych projektów w drugiej połowie roku, lecz ich wpływ na wyniki będzie odroczony w czasie:

„Zauważalny wzrost nowych propozycji projektów powinien pojawić się w drugiej połowie roku w wyniku naszego silnego wejścia z własnymi szpitalnymi ośrodkami onkologicznymi w Hiszpanii, Polsce czy Bułgarii – cykl pozyskiwania projektów trwa jednak ok 12 miesięcy, więc realny wpływ na backlog będzie zauważalny w 2025 roku” – wyjaśnia prezes.

„Zakładamy osiąganie systematycznego wzrostu backlogu rok do roku. Odnosząc się bezpośrednio do czwartego kwartału 2023 roku – spodziewamy się, że w 2024 roku pojawią się okresy z wyższymi dynamikami. Odnośnie sytuacji rynkowej i ogólnego ożywienia rynku life-science widzimy wzrost dynamiki nie tylko w USA, ale również Europie co powinno wpłynąć pozytywnie na całą branżę” – dodaje.

Zobacz także: TikTok biotechnologii. Biosecurity Act i afera związana z Wuxi Apptec może zmienić sektor drug discovery w USA i pozytywnie wpłynąć na polskie spółki
 

Kurs akcji Neuca od początku 2019 roku

Neuca (2)

Skup akcji własnych i dywidenda

Neuca zamierza kontynuować politykę dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, którą prowadzi już od niemal 20 lat. Wypłata zysku ma dalej następować w dwóch formach: bezpośredniej przez wypłatę dywidendy i pośredniej przez skup akcji własnych.

Zarząd informuje, że na WZA 28 grudnia 2023 roku została podjęta uchwała w sprawie założeń skupu akcji własnych, realizowanego do 31.12.2026 obejmującego 120 tys. szt. akcji w cenie do 1000 zł każda. Plan ten ma na celu zwiększenie wartości akcji dla pozostałych inwestorów. Realizacja uchwały ma rozpocząć się już w pierwszym półroczu bieżącego roku, co świadczy o silnym zaangażowaniu zarządu w realizację obietnic wobec akcjonariuszy.

Podobnie zarząd odnosi się do dywidendy. Sucharski wyjaśnia, że „Kontynuujemy dotychczasową politykę dywidendową, zakładającą wzrost dywidendy na akcję o 10-15% rocznie”. W tym roku, zgodnie z tą polityką, Neuca zarekomendowała dywidendę w wysokości 14,50 zł na akcję.

Zobacz także: Dywidenda ze spółki Neuca będzie w 2024 roku rekordowa. Firma utrzymuje tradycję regularnych i coraz wyższych wypłat 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost