TikTok biotechnologii. Biosecurity Act i afera związana z Wuxi Apptec

TikTok biotechnologii. Biosecurity Act i afera związana z Wuxi Apptec może zmienić sektor drug discovery w USA i pozytywnie wpłynąć na polskie spółki

Starcie gospodarcze na linii Stany Zjednoczone i Chiny wchodzi w kolejne obszary. Równolegle do toczącej się batalii prawnej o całkowite zakazanie korzystania z aplikacji TikTok w USA, rozpoczyna się nowa batalia, tym razem w obszarze biotechnologii.

Wuxi Apptec, jedna z największych firm biotechnologicznych na świecie, wraz z grupą innych podmiotów z Chin, została wskazana przez grupę senatorów USA, zarówno reprezentujących republikanów jak i demokratów, jako zagrażająca bezpieczeństwu narodowemu. Politycy w opublikowanym niedawno Biosecure Act domagają się docelowo całkowitego zakazu współpracy amerykańskich spółek z chińskimi firmami reprezentującymi sektor biotechnologiczny.

Zobacz także: Zarządzał 3 mld zł aktywów, dziś prowadzi swój własny fundusz inwestycyjny - Robert Florczykowski | Procent Składany

Wuxi Apptec, czyli TikTok sektora biotechnologicznego

Jednym z podmiotów jakie znalazły się na liście jest Wuxi Apptec. Został on oskarżony przez senatorów USA o współpracę z chińskim wojskiem. Wuxi AppTec to działająca na całym świecie firma biotechnologiczna, która oferuje usługi związane z badaniami klinicznymi, badaniami laboratoryjnymi, oraz usługami rozwojowymi dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych. Firma ma swoje korzenie w Wuxi, w prowincji Jiangsu w Chinach, skąd rozwinęła się na arenie międzynarodowej, otwierając biura i laboratoria na całym świecie.

Jak wynika z publikowanych przez spółkę danych, 70% jej przychodów z kilku miliardów dolarów wygenerowanych w 2023 roku pochodziła z rynku amerykańskiego. Wuxi Apptec wraz z inną spółką, która również została wymieniona w Biosecure Act, Wuxi Biologics jest nazywana przez komentatorów biotechnologicznym Sillicon Valey Bankiem, który oplótł swoimi usługami i platformami cały sektor biotechnologiczny USA.
 

Zobacz także: Selvita przejmuje zespół po Pure Biologics i rozpoczyna rozwój usług w obszarze odkrywania leków biologicznych

Akcje Wuxi mocno w dół, a głównych konkurentów w górę

Batalia prawna i sądowa odnośnie ograniczenia współpracy Wuxi z sektorem biotechnologicznym USA zapewne będzie trwała długo, ale inwestorzy już niejako teraz wyceniają możliwe scenariusze i konsekwencje trwających wydarzeń. Akcje Wuxi Apptec od początku roku spadły o 54%, a Wuxi Biologics o 52%. Z kapitalizacji obydwu spółek wyparowało w sumie kilkadziesiąt miliardów dolarów.
 

Kurs akcji Wuxi Apptec (góra) vs Charles River Laboratories (dół)

Wuxi vs Charles River (1)


Na przełomowych zmianach w sektorze biotechnologicznym zyskać mogą natomiast najpoważniejsi konkurenci Wuxi. W czasie, gdy akcje chińskiej spółki biotechnologicznej spadły o 64% notowania Charles River Laboratories zyskały 62%. Już sam fakt rozpoczęcia procedowania Biosecure Act oznacza duże zmiany w polityce zleceń i poszukiwania podwykonawców wśród spółek z sektora life sciences w USA. Zmiany na pewno nie nastąpią z dnia na dzień, ale z pewnością część z wielomiliardowych przychodów jakie generuje obecnie Wuxi Apptec i Wuxi Biologics z czasem zostanie przekierowana do innych podmiotów czego beneficjentami będą spółki z USA i Europy, w tym być może również z Polski.

Zobacz także: Rusza JPM Annual Healthcare Conference. Które polskie spółki biotechnologiczne wezmą udział w tegorocznej edycji „miejsca narodzin deali partneringowych”

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost