Selvita wchodzi w obszar odkrywania leków biologicznych i przejmuje zespół po Pure Biologics

Selvita przejmuje zespół po Pure Biologics i rozpoczyna rozwój usług w obszarze odkrywania leków biologicznych

Selvita, jedna z wiodących europejskich firm typu CRO, rozpoczyna rozwój obszaru biznesowego związanego z usługami odkrywania oraz rozwojem leków biologicznych. Krakowska spółka przejmuje zespół i laboratoria po Pure Biologics, które wraz z wewnętrznym zespołem mają stanowić fundament rozwoju nowego obszaru działalności.

Pure Biologics, spółka typu drug discovery z obszaru leków biotechnologicznych, pod koniec lutego poinformowała o restrukturyzacji swojej działalności. Wrocławska firma zapowiedziała przejście do modelu rozwoju leków w formule Virtual Biotech, znaczącą redukcję zatrudnienia i rezygnację z najmu przestrzeni laboratoryjnej.

Zobacz także: Pure Biologics planuje wdrożyć plan restrukturyzacji kosztowej grupy

Okazuje się, że zespół i przestrzeń laboratoryjna po Pure Biologics została szybko przejęta ponieważ Selvita rozpoczyna rozwój obszaru biznesowego związanego z usługami odkrywania i rozwoju leków biologicznych. Selvita nowy oddział otworzy we Wrocławiu, gdzie dysponować będzie nowoczesnymi laboratoriami o powierzchni ponad 400 m2, z możliwością podwojenia tej powierzchni w przyszłości. Spółka zabezpieczyła również nowoczesny sprzęt laboratoryjny. Początkowo Selvita zatrudni zespół 16 wysoko wykwalifikowanych naukowców, z bogatym doświadczeniem w tego typu badaniach, zdobytym m.in. w firmie Pure Biologics.

- Dzięki tej transakcji uzupełniamy portfolio kompetencyjne i znacząco zwiększamy swoją obecność w obszarze leków biologicznych. Na początek dołączy do nas 16 osób, które wcześniej pracowały w Pure Biologics. Zyskujemy kompetentny i doświadczony zespół, nową lokalizację w postaci Wrocławia i niezbędną infrastrukturę do rozpoczęcia działalności na miejscu i w tym obszarze rynku. Wraz z rozwojem sprzedaży możemy skalować zarówno zespół, jak i powierzchnię laboratoriów. Docelowo w nowym oddziale będziemy mogli zatrudnić 50-60 naukowców - mówi CEO Selvita S.A. Bogusław Sieczkowski

Zrealizowana transakcja ma charakter oportunistyczny i wiąże się z symbolicznymi inwestycjami. Selvita już od dłuższego czasu miała plany mocniejszego zaangażowania się w obszar usług CRO dla leków biologicznych i teraz dzięki temu wydarzeniu znacząco przyspieszy swój rozwój organiczny w tym obszarze.


Kurs akcji Selvita

Selvita

- Rozpoczęcie działalności we Wrocławiu nie wiąże się ze zwiększonymi inwestycjami. Traktujemy to jako oportunistyczną okazję do przyspieszenia naszego wzrostu organicznego w obszarze leków biologicznych. Gdybyśmy taką działalność uruchamiali własnymi zasobami, kosztowałoby nas to znacznie więcej i zajęło około 2 lata – dodaje członek zarządu Selvity Dawid Radziszewski

Transakcji nie należy łączyć z planami rozwoju poprzez M&A. Krakowska spółka traktuje ten ruch jako przyspieszenie organicznego rozwoju i podtrzymuje dalsze plany przejęć.

- Rozpoczęcie działalności we Wrocławiu jest dla nas elementem przyspieszenia rozwoju organicznego i w żadnym stopniu nie zamyka naszych planów związanych z M&A. Cały czas rozglądamy się za akwizycjami i jesteśmy aktywni w różnego rodzaju procesach – dodaje Radziszewski

Nowy obszar działalności pozwoli spółce na dotarcie do drugiego co do wielkości segmentu rynku odkrywania i rozwoju leków, po lekach małocząsteczkowych. Według Transparency Market Research, wartość rynku leków biologicznych wzrośnie w 2031 r. do 856 mld USD, osiągając średnią roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 6,9% w okresie 2023-2031. Spółka planuje rozpocząć działalność w nowym obszarze od świadczenia usług związanych z przedklinicznym rozwojem przeciwciał monoklonalnych, które stanowią największą część rynku leków biologicznych – dane Grand View Research prognozują, że wartość tego rynku sięgnie 495 mld USD w 2030 r., przy CAGR na poziomie 11,0% w latach 2023-2030.

Zobacz także: Nowy obszar działalności Selvity może generować wyższe marże niż dotychczasowa działalność - prezes

Selvita widzi ożywienie w branży i uważnie obserwuje legislację wokół  Bio Security Act

Po okresie ograniczenia wydatków związanego z wysokimi stopami procentowymi i popandemicznym spowolnieniem, rynek drug discovery zaczyna się rozkręcać. Spółki biotechnologiczne zaczynają coraz odważniej inwestować i planować badania, a inwestorzy coraz chętniej je finansują. To oznacza wzrost liczby potencjalnych klientów w obszarze biotechnologia dla Selvity. Ponadto spółka konsekwentnie rozwija współpracę z dużymi firmami typu Big Pharma. 

- Widzimy ożywienie na rynku. Jesteśmy w coraz większej liczbie rozmów, pilotów i procesach due diligence z klientami typu Big Pharma. Dodatkowo widzimy wzrost zainteresowania badaniami na wcześniejszym etapie, wśród spółek z sektora biotechnologicznego. Pierwsze IPO spółek z tego sektora na Nasdaq już mają miejsce, na razie głównie związane z projektami w późniejszych etapach faz klinicznych, ale widać też wzmożone transakcje w obszarze przedklinicznym wśród funduszy VC. Druga połowa tego roku powinna przynieść znaczną poprawę na rynku, na którym działamy i oczekujemy, że z kwartału na kwartał będzie coraz lepiej - dodaje Sieczkowski

Dużą nadzieją dla europejskich spółek z obszaru CRO, które konkurują z podmiotami z Azji o zlecenia firm z USA, jest zaproponowany przez grupę senatorów USA Bio Security Act. Największa spółka CRO z Chin – Wuxi Apptec – jest wskazana wprost jako zagrożenie dla bezpieczeństwa USA, podobne jak serwis TikTok. Oznacza to, że współpraca z nią mogłaby być znacznie ograniczana, a to otwiera drogę do zleceń dla podmiotów z innych regionów świata.
 

Kurs akcji WuXi AppTec

Wuxi Apptec


- Ważnym wydarzeniem w naszym sektorze jest zaproponowany przez grupę senatorów USA Bio Security Act. Według tego dokumentu największa spółka CRO z Chin – Wuxi Apptec – jest wskazana wprost jako zagrożenie dla bezpieczeństwa USA, podobne jak TikTok, i współpraca z nią ma być znacznie ograniczana. W praktyce będzie to oznaczać, że zlecenia realizowana przez gigantów z Chin od podmiotów z USA mogą zostać przekierowane do innych spółek, takich jak nasza. Mówimy o ogromnej skali zleceń, dlatego realizacja takiego scenariusza będzie kolejnym czynnikiem, który powinien nam sprzyjać, bo Polska jako atrakcyjny dostawca usług CRO będzie tego naturalnym beneficjentem - mówi Dawid Radziszewski 

Zobacz także: Biotechnologia ma przed sobą wspaniałe perspektywy, a Polska jest w dobrym miejscu aby na tym skorzystać - Bogusław Sieczkowski Podcast 21% rocznie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost