Złoto: najlepsze filmy o według Strefy Inwestorów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 lip 2020, 06:45

8 najlepszych filmów o złocie według Strefy Inwestorów

Poznaj historię złota, proces jego wydobywania, zobacz najbardziej niezwykłe kopalnie. Zrozum, jak wielką rolę odgrywa złoto w polityce, mimo odejścia od standardu złota.

Mamy wakacje. Jest gorąco. I to nie tylko na plażach, ale też na rynku złota. Wydaje się, że jesteśmy gdzieś w połowie złotej hossy, trwającej od jesieni 2018 roku. Złoto drożeje, więc warto mieć je w portfelu. Ale warto też wiedzieć o nim coś więcej niż tylko tyle, że jest metalem szlachetnym o różnorakich zastosowaniach. Przygotowaliśmy dla Was wybór kilku ciekawych filmów dokumentalnych o złocie.

Serial „The Power of Gold” (YouTube)

Jeśli chodzi o bezpłatne źródła, to warto zerknąć na YouTube. Tam można znaleźć krótki serial dokumentarny o złocie (a raczej o obsesji złota) pt. „The Power of Gold”. Bazuje on luźno na książce o tym samym tytule, autorstwa Petera L. Bernsteina – znanego historyka ekonomii i finansów (polskim inwestorom może być znany jako autor książki „Przeciw bogom”). Od strony merytorycznej nic mu nie można zarzucić (serial został zrealizowany przy współudziale wielu mennic, muzeów, a także Światowej Rady Złota). Od strony fabularnej również, narracja jest prowadzona w miarę żywo. Niestety, denerwować może głos narratora (Paul Darrow).

„The Secret World of Gold” (YouTube)

History Channel w 2015 roku zrealizowało fascynujący film o tym, jaką rolę odgrywa złoto w polityce. Pojawia się wątek polskiego złota i jego wędrówki podczas II wojny światowej.

„The Gold Mine In The Clouds” (YouTube)

Jeśli już jesteśmy na YouTubie, to warto zapoznać się również z dokumentem traktującym o najwyżej położonej kopalni złota. Chodzi o kopalnię Grasberg, znajdującą się w Górach Śnieżnych na wyspie Nowa Gwinea. Film „The Gold Mine In The Clouds” opowiada o skomplikowanym procesie budowy kopalni (trzeba było wybudować sieć górskich dróg, by się dostać do złóż). Znajdziemy go na kanale Spark.

„Inside the World's Deepest Gold Mine” (YouTube)

Firma AngloGold Ashanti pogłębiła szyby swojej kopalni Mponeng, położonej nieopodal Johannesburga, aż na głębokość niemal 4 km, by wydobywać złoto. Film „Inside the World's Deepest Gold Mine” pokazuje historię kopalni i wspomnianej operacji. Przybliża także codzienność górników pracujących w najgłębszej kopalni świata.

Zobacz także: Skąd się wzięło złoto i czy może się skończyć?

„The Secret Of Gold Trading” (YouTube)

Dokument na kanale TradingCoachUK, pokazujący jak dewastujący wpływ na lokalne społeczności ma duża zmienność ceny złota, też jest godzien obejrzenia. Co ciekawe, zawiera mini-wywiad z jednym z najbardziej poważanych analityków rynku złota, który twierdzi, że rynek ten jest jednym z najbardziej tajemniczych na świecie. „Tak naprawdę nie wiadomo, ile banki centralne mają złota ani gdzie ono się znajduje” – podkreśla Frank Veneroso.

Film sensacyjny „Złoto pustyni” (Netflix)

Teraz czas na rozluźnienie. Na Netflixie można znaleźć film „Złoto pustyni”. Pod koniec wojny w Zatoce Perskiej czterech amerykańskich żołnierzy wpada na pomysł kradzieży transportu złota. Ruszają do skarbca na pustyni posługując się mapą, pod wodzą majora Archiego Gatesa (George Clooney).

złoto pustyni

Nowelka „All Gold Canyon” z filmu „The Ballad of Buster Scruggs” (Netflix)

A na deser coś z zupełnie innej beczki. Gdy już będziemy mieć dość podejścia do tematu złota na poważnie, warto włączyć Netflixa i obejrzeć „All Gold Canyon” – 4 część filmu „The Ballad of Buster Scruggs” w reżyserii niezawodnych braci Joela i Ethana Coenów. Jest to swego rodzaju nowelka filmowa, krótka opowieść o XIX-wiecznym poszukiwaczu złota. W roli głównej występuje znany bard Tom Waits i wychodzi mu to świetnie.

The Ballad of Buster Scruggs

Komedia „Gorączka złota” (DVD)

W czasie gorączki złota niejaki Charlie (Chaplin) przybywa do Klondike. Ma nadzieję na zdobycie bogactwa, jak wszyscy śmiałkowie, zostaje uwięziony – na skutek nawałnicy – w chacie ze swoimi towarzyszami i musi walczyć o przetrwanie. To z tego filmu pochodzi pamiętna scenka, w której grany przez Chaplina poszukiwać złota zjada na obiad ugotowanego buta, a sznurówki wciąga niczym makaron... Film jest dostępny na płytach DVD np. na Allegro.

Gorączka złota

Zobacz także: Złoto przekroczyło 1 800 USD za uncję po raz pierwszy od 8 lat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.