Dlaczego Warren Buffett zainwestował w firmę ubezpieczeniową GEICO
Obrazek użytkownika Jakub Zgoła
13 cze 2021, 10:57

Dlaczego Warren Buffett zainwestował w firmę ubezpieczeniową GEICO? Historia analizy sprzed 70 lat

W wieku 21 lat, Warren Buffett napisał dla The Commercial and Financial Chronicle, wydanego 6 grudnia 1951 roku, artykuł, który nosi tytuł „The Security I Like Best. W tekście Buffett analizował spółką GEICO pod kątem potencjalnej inwestycji.

Buffett dwukrotnie zainwestował w spółkę. Za pierwszym razem połowę swojego całego majątku – co w rok przyniosło mu zysk w wysokości 50%. Co ciekawe to okazało się ostatecznie błędem, bo w ciągu 20 lat akcje wzrosły stukrotnie.

Geico jest uznawane za najlepszą inwestycję Berkshire Hathaway w historii. W 1996 roku wehikuł inwestycyjny Buffetta zdjął spółkę z parkietu i do dzisiaj jest jej właściciele. Pierwsze przymiarki do analizy i inwestycji w Geico Warren Buffett wykonywał zaraz po drugiej wojnie światowej.

Zobacz także: 5 rad, które Warren Buffett zawarł w swoim liście do inwestorów

Dlaczego Warren Buffett zainwestował w GEICO?

W tekście analizującym Government Employees Insurance Co. (GEICO), Buffett zwrócił uwagę na kilka istotnych rzeczy.W tle boom i dobre perspektywy gospodarki, rekordowe zyski, wypłacane dywidendy, a sektor związany z ubezpieczeniami samochodów nie notuje wzrostów cen akcji. Tutaj miał na myśli szukania tanich aktywów tam, gdzie większość nie patrzy.

Specyfika branży, cykliczność – możliwość zakupu akcji taniej w dolnym momencie cyklu zyskowności, przy negatywnym sentymencie.

Zapewniony rosnący popyt – powiększający się rynek ubezpieczeń, które są obowiązkowe, a sprzedaż samochodów rosła rekordowo.

Zaletami biznesu ubezpieczeniowego był brak dużej siły roboczej, problemu z surowcami, brak jakiś komponentów, które trzeba sprowadzać, gromadzić zapasy.GEICO w swoim założeniu miało dostarczać usługi przede wszystkim urzędnikom i zawodowym kierowcom.

Zobacz także: Warren Buffett sprzedaje banki i firmy paliwowe. Berkshire sprzedało znaczące pakiety Wells Fargo i spółki Chevron

Buffetta najbardziej do spółki przyciągnął fakt, że w pierwszych kolejności biznes miał dużą marżę – stosunek odpisanych zysków do premii w 1949 roku wynosił 27,5% w porównaniu do 6,7% dla średniej rynku amerykańskiego w tamtym czasie. Potem średnia spadła do 3%, a GEICO wciąż utrzymywał 18% rentowność.

Prezesem rady nadzorczej w tamtym czasie był sam Benjamin Graham, od kiedy jego trust inwestycyjny przejął dużą część akcji w 1948 roku. Prezesem był manager Leo Goodwin, który od początku prowadził spółkę na ścieżkę wzrostu. Akcjonariat był mocno skoncentrowany, co też dla Buffetta było zaletą.

Fakt wyceny Buffett podsumował: - Obecna cena to około ośmiokrotny zysk z 1950 roku, słaby rok dla całego sektora. Wygląda na to, że nie płacę nic za duży potencjał wzrostu spółki (ang. At the present price of about eight times the earning of 1950, a poor year for the industry, it appears that no price is being paid for the tremendous growth potential of the company.

Ponad 70 lat później spółka jest w portfelu Warrenna Buffetta, a jego wehikuł inwestycyjny jest w pełni jej właścicielem.

Zobacz także: „Najważniejsza rada, jaką dał mi Warren Buffett, to wyprowadzić się na farmę z dala od Wall Street” - Jeff Auxier

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.