Warren Buffett sprzedaje banki i spółki paliwowe. Jego wehikuł inwestycyjny opublikował skład portfela
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
18 maj 2021, 19:35

Warren Buffett sprzedaje banki i firmy paliwowe. Berkshire sprzedało znaczące pakiety Wells Fargo i spółki Chevron

Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta opublikował skład portfela. W pierwszym kwartale 2021 roku zarządzający wartym ponad 300 mld USD portfelem akcji pozbywał się papierów banków i spółek paliwowych.

Zobacz także: Michael Burry ma naprawdę dużego szorta na akcjach spółki Tesla

Berkshire Hathaway opublikował w poniedziałek informację o pozbyciu się udziałów w Wells Fargo. Już w zeszłym roku Berkshire systematycznie zmniejszało swoje wcześniejsze duże udziały w tej spółce, które pod koniec 2019 roku wynosiły 345 mln akcji.

Warren Buffett był wieloletnim fanem Wells Fargo od wielu lat, a Berkshire posiadał akcje banku przez 30 lat. W marcu spółka zredukowała swojego udziały z 52 mln akcji do zaledwie 675 tys.

Sprzedając banki, Berkshire straciło duże zyski, według szacunków Barronsa, ponad 10 mld USD. Akcje Wells Fargo wzrosły ponad dwukrotnie od początku listopada do 47 USD, a mimo to szef Bershire Hathaway konsekwentnie wyprzedawał akcje.

Wells Fargo jest tylko jedną z kilku pozycji na bankach, które Berkshire Hathaway sprzedaje. W ostatnich kwartałach sprzedał już znaczące udziały w akcjach JPMorgan Chase i Goldman Sachs Group. Największą pozycją bankową Berkshire jest obecnie wart ponad 40 mld dolarów pakiet akcji Bank of America.
 

Wykres Wells Fargo

Wells Fargo akcje

Buffet sprzedaje akcje Chevron

Oprócz tego spółka wyroczni z Omaha zmniejszyła swój udział w Chevron o ponad 50% do 23,7 mln akcji. Oprócz tego ograniczyli swój udział w Merck o 37%, do 17,9 mln akcji.

Sprzedaż akcji Chevronu jest o tyle ciekawe, ponieważ Berkshire zgromadził pozycję 48,5 mln akcji stosunkowo niedawno – w drugiej połowie 2020 roku – co czyni Chevron drugą największą nową inwestycją kapitałową Berkshire w tym roku. Ustępuje jedynie Verizon Communications.

Co ciekawe Buffett bronił inwestycji w Chevron jeszcze stosunkowo niedawno bo na dorocznym spotkaniu akcjonariuszy w Omaha1 maja. Zarzucano wtedy Buffetowi, że wielu inwestorów odpowiedzialnych społecznie nie czuje się komfortowo posiadając firmy produkujące paliwa kopalne.

„Chevron nie jest w żadnym stopniu złą firmą" - powiedział Buffett akcjonariuszom. „I nie mam żadnych wyrzutów sumienia, jeśli chodzi o posiadanie Chevronu. A gdybyśmy posiadali całą firmę, nie czułbym się skrępowany, będąc w tym biznesie”.

Wykres Chevron

Chevron wykres


Inwestorzy długo nie wiedzieli, że Berkshire kupuje Chevrona, bo wehikuł inwestycyjny uzyskał klauzulę poufności od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dzięki czemu nie musiał ujawniać swojego udziału w Chevronie pod koniec trzeciego kwartału, kiedy Berkshire budował swoją pozycję.

Dzięki temu Berkshire Hathawan prawdopodobnie realizuje znaczny zysk na swoim pakiecie akcji Chevronu. Akcje wzrosły w pierwszym kwartale do 105 USD z 85 USD, w porównaniu z kosztami Berkshire wynoszącymi 83 USD za akcję.

W pierwszym kwartale firma sprzedała netto akcje o wartości 4 mld USD, jak wynika z raportu 10-Q. Jej jedynym znaczącym nowym zakupem był prawie 1 miliard USD Aon, brokera ubezpieczeniowego.

W 2020 roku Berkshire sprzedał netto 8 miliardów USD akcji, podczas gdy odkupił prawie 25 miliardów USD własnych akcji.

Zobacz także: Dlaczego inwestorzy podejmują złe decyzje? Wyjaśnia Daniel Kahneman w nowej książce „Noise”

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.