Michael Burry ma naprawdę dużego szorta na akcjach spółki Tesla
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 maj 2021, 09:36

Michael Burry ma naprawdę dużego szorta na akcjach spółki Tesla

534 mln USD – taką wartość mają akcje Tesli szortowane przez Michaela Burry’ego. Znany inwestor zaczął inwestować także w spółki paliwowe i z sektora ochrony zdrowia.

Wiadomo było od pewnego czasu, że Michael Burry – słynny inwestor, który zarobił zarówno na krachu nieruchomościowym w 2008 roku, jak i na wzroście akcji spółki GameStop w 2020 roku – ma dużego szorta na Tesli. Ale nieznana była jego wielkość. Teraz już jest i może zapierać dech w piersiach. Jeśli ten szort wyjdzie, Burry może zarobić miliony dolarów.

Naprawdę duży szort na Tesli

Michael Burry przy pomocy 8 001 opcji put szortuje 800 100 akcji Tesli o wartości 534 mln USD! Tak wynika z najnowszych dokumentów opublikowanych przez SEC, a złożonych przez jego wehikuł inwestycyjny Scion Asset Management. Pozycję otworzył w I kwartale 2021 r.

TOP 5 pozycji w portfelu Scion AM

Przechwytywanie
Źródło: Whale Wisdom

To jego kolejny “wielki szort”. W 2008 roku Burry zarobił setki milionów dolarów, bo założył kolaps amerykańskiego rynku nieruchomości. Został sportretowany w książce Michaela Lewisa “The Big Short” oraz w filmie o tym samym tytule. Obecnie portfel Burry’ego ma wartość 1,35 mld USD.

Wycena spółki Tesla w 2021 roku spadła już o 18%, do 554 mld USD. Ma za sobą 2-letnią hossę, podczas której jej akcje podrożały o blisko 1 300%. Można zakładać, że Burry ze swoją pozycją na spadek wyceny Tesli jest już na plusie.

Notowania akcji spółki Tesla

Notowania akcji spółki Tesla

Źródło: FinViz

Zobacz także: George Soros to jeden z najlepszych inwestorów w historii. Sprawdzamy w co inwestuje w 2021 roku

Burry ma podstawy do szortowania Tesli

Rok 2021 jest dla Tesli niezbyt udany. Sprzedaż aut w Chinach znacznie spadła. A niedostatki części i problemy z dostawami wpłynęły negatywnie na tempo produkcji nowych aut zarówno w fabrykach chińskich, jak i amerykańskich. Tesla ma też opóźnienie w produkcji swojej własnej baterii (która zresztą miała być rewolucyjna, ale w opinii ekspertów taka nie jest).

Michael Burry zwracał uwagę na Twitterze, że jego zdaniem Tesla jest bardzo przewartościowana, bo rynek nie bierze pod uwagę tego, iż konkurencja w ostatnich latach poczyniła gigantyczne postępy na polu aut elektrycznych.

Poza tym, jak uważa Burry, Tesla z biegiem czasu będzie miała coraz niższe przychody ze sprzedaży praw do emisji CO2 innym producentom aut elektrycznych. W I kw. 2021 spółka Elona Muska sprzedała tego rodzaju prawa za 518 mln USD. W IV kw. 2020 Tesla pokazała 270 mln USD zysku, ale by go nie było, gdyby nie sprzedaż praw za 401 mln USD. W I kw. 2021 Tesla miała 10,4 mld USD przychodu i zarobiła 438 mln USD.

Wyniki finansowe spółki Tesla w ostatnich kwartałach

Wyniki finansowe spółki Tesla

Źródło: FinViz

Akcje Tesli w ostatnich dniach dość mocno potaniały, kurs w trakcie 10 sesji spadł o 15%. Wielu ekspertów sądzi, że to jest skutek wycofania się Tesli z akceptowania bitcoina jako środka płatności za auta w sprzedaży przez internet. Twitter pełen jest też tweetów zwolenników BTC odwołujących zamówienia na auta produkowane przez spółkę Elona Muska – to zemsta za podkopywanie pozycji bitcoina. Dodajmy, że Tesla ma na bilansie bitcoiny zakupione w styczniu br. za około 1,5 mld USD i niedawno Musk poinformował, że jeszcze ich nie sprzedała.

Rekomendacje dla spółki Tesla z 2021 r.

Rekomendacje dla spółki Tesla

Źródło: FinViz

Burry porzucił banki, kupił akcje spółek paliwowych

Warto zauważyć, że w I kwartale br. doszło do dużych zmian w portfelu funduszu Burry’ego. Sprzedał on udziały w spółce Molson Coors oraz banku Wells Fargo, wycofał się też z byczych zakładów opcyjnych na Citigroup oraz Pfizer.

Jakie są nowe pozycje? Oprócz wielkiego szorta na Tesli pojawiły się pozycje na wzrost ceny akcji spółek technologicznych oraz z sektora ochrony zdrowia: Facebook, Alphabet, CVS Health, Meredith, Zymeworks. Burry powiększył także pozycję long na spółce Kraft Heinz. I co chyba nie dziwi w obliczu drożejących surowców, pojawiły się w jego portfolio także pozycje długie na akcjach spółek paliwowych: Occidental Petroleum, Precision Drilling, Scorpio Tankers.

Zobacz także: Ochrona przed inflacją? Akcje spółek surowcowych, ale także zegarki kolekcjonerskie i inne zaskakujące aktywa

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.