Jak ochronić oszczędnośći przed inflacją? Akcje spółek surowcowych, ale także zegarki kolekcjonerskie i inne zaskakujące aktywa

Ochrona przed inflacją? Akcje spółek surowcowych, ale także zegarki kolekcjonerskie i inne zaskakujące aktywa

Akcje spółek surowcowych to jedna z oczywistych „bezpiecznych przystani” na czas wysokiej inflacji. A jakie są inne? Odpowiedź jest zaskakująca.

Inflacja rośnie, oczekiwania inflacyjne także. Banki centralne nadrukowały tony pieniędzy, a surowce drożeją napędzając ceny dosłownie wszystkiego. Nic dziwnego, że inwestorzy coraz częściej pytają o to w jakich aktywach się chronić przed inflacją. Oto kolejny już na łamach Strefy Inwestorów tekst poradnikowy z cyklu „w czym się schronić przed inflacją”.

Inflacja w Polsce – 25 lat

Inflacja w Polsce

Źródło: Trading Economics

Oczekiwania inflacyjne w USA

Oczekiwania inflacyjne w USAŹródło: Barron’s

Kupujcie akcje spółek surowcowych…

Szacowne pismo Barron’s zrobiło ankietę wśród 6 ekspertów inwestycyjnych, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „w co uciekać przed inflacją”. Odpowiedzieli oni zgodnie, że złoto wcale nie jest dobrą przystanią w okresie dynamicznego wzrostu cen, a lepszą są już obligacje indeksowane inflacją.

Większość z ekspertów wskazała również zgodnie na akcje spółek surowcowych. Przypomnieli oni, że w okresie 1965-1982 akcje spółek paliwowych, kopalń metali czy producentów żywności (spółki rolne) zachowały się znacznie lepiej od szerokiego rynku amerykańskiego. „Tym razem może być podobnie” – stwierdził Peter Mladina, dyrektor biura analiz Northern Trust Wealth Management.

Na konkretne wskazania pokusiła się Nancy Tengler, główny officer inwestycyjny Laffer Tengler Investments. Wśród spółek surowcowych, na które warto stawiać, wymieniła spółki paliwowe Chevron czy EOG Resources, a także producentów sprzętu rolniczego Caterpillar i Deere. „Wielu obawia się tego, jak w czasie wysokiej inflacji spiszą się kryptowaluty, ale ja polecałabym nie bezpośrednią ekspozycję na ten rynek, którą można przyjąć na przykład kupując akcje firmy Square, która ma trochę BTC na bilansie. Ciekawym rozwiązaniem może być też technologiczny ETF Amplify Transformational Data Sharing (BLOK) dający ekspozycję na spółki rozwijające rozwiązania bazujące na blockchain” – wskazała Tengler.

Notowania Chevron i EOG Resources na tle S&P500

Chevron i EOG ResourcesŹródło: Market Screener

Zobacz także: Spółki z GPW które skorzystają na programie Polski Ład

…i zegarki kolekcjonerskie

Co ciekawe, wielu ekspertów wskazało, by chronić kapitał przed inflacją w aktywach materialnych. Chodzi tutaj głównie o nieruchomości mieszkalne i turystyczne, gdzie można indeksować czynsze inflacją – wskazuje Christopher Didier, menedżer Baird Family Wealth Group.

Z kolei Jim Paulsen z Leuthold Group wskazał, że w czasach wysokiej inflacji premię dają dobra bardzo rzadkie, takie jak… zegarki kolekcjonerskie. Paulsen zaliczył je do grupy zwanej „dobrami veblenowskimi”. Chodzi o przedmioty, które podobają się „klasie próżniaczej” – czyli klasie wyższej określanej tak przez socjologa Thorstein Veblen. „Spójrzcie na zachowanie ceny zegarka Audemars Piguet Royal Oak Jumbo 15202ST. Jego cena urosła o 57% od listopada 2018 roku do listopada 2020, wedle danych Watch Price Trend. A od listopada 2020 do dziś o kolejne 89%, do 100 000 USD! W 2020 roku eksport szwajcarskich zegarków poszedł w górę o 37% r/r, co pokazuje, że ten trend będzie się nasilał” – podkreśla Paulsen.

W 2020 roku wzrosły także ceny rzadkich monet kolekcjonerskich, o średnio 20%, oraz kart baseballowych, o średnio 30% - wskazuje Steve Ivy, szef Heritage Auctions. W ub.r. wartość rynku przedmiotów kolekcjonerskich, z pominięciem dzieł sztuki, wyniosła wedle jego szacunków 75 mld USD rosnąc znacznie w stosunku do 2019 r. „Inwestorzy powinni jednak pamiętać, że zakupione przedmioty kolekcjonerskie to lokata długoterminowa, do trzymania przez co najmniej 10 lat” – zauważył Ivy.

Audemars Piguet Royal Oak 15202ST JUMBO Blue extra thin NEW 2019

Audemars Piguet Royal Oak

Źródło: Chrono24.pl

Autor bazował na tekście “Inflation Is Here. Four Ways to Hedge Your Investments” z Barron’s.

Zobacz także: 8 solidnych spółek dywidendowych, które, mimo pandemii poprawiły wyniki i wypłacą wysoką dywidendę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.