Najważniejsza rada inwestycyjna jaką dał mi Warren Buffett
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 gru 2020, 06:45

„Najważniejsza rada, jaką dał mi Warren Buffett, to wyprowadzić się na farmę z dala od Wall Street” - Jeff Auxier

Obecnie warto kupować nisko wycenione spółki z sektora ochrony zdrowia i ubezpieczeń – uważa Jeff Auxier, szef Auxier Asset Management.

„Dla inwestora najważniejsze to mieć swobodę myślenia, autonomię poglądów” – podkreślił Jeff Auxier w wywiadzie dla Value Investing Live, audycji portalu Guru Focus. Jeff Auxier jest prezydentem i głównym zarządzającym Auxier Asset Management oraz Auxier Focus Fund.

Inwestor musi myśleć niezależnie

Jeff Auxier to inwestor, który miał przyjemność poznać Warrena Buffetta. Twierdzi, że otrzymał od Wyroczni z Omaha wiele porad, ale jedna – jak się okazała – była przełomowa dla jego życia i inwestycji. Auxier podkreśla, że filozofia Buffetta jest niemal bezbłędna i ten, kto ją wdroży w życie, może wiele zyskać.

„Warren zalecił, bym trzymał się z daleka od Wall Street. Zarekomendował wyprowadzenie się na jakąś farmę, po to, by mieć niezależne spojrzenie na giełdę, na akcje. Inwestor musi być niezależnym myślicielem. Posłuchałem się i jestem szczęśliwym człowiekiem, odnoszącym sukcesy finansowe” – stwierdził Auxier.

„Poza tym, chciałem pójść na Uniwersytet Columbia robić MBA, ale on mi odradził. Stwierdził, że ważniejsze jest opanowanie prostych zasad księgowości, niż ten tytuł. Zasady księgowania są językiem biznesu” – dodał Auxier.

Przypomnijmy, że Buffett sam także trzyma się z dala od Wall Street. Mieszka w prowincjonalnym mieście Omaha. Tam też jest jego biuro. Na biurku nie ma komputera, czyta gazety. W jednym z wywiadów właściciel Berkshire Hathaway podkreślał, że analizowanie przez cały dzień danych z serwisu Bloomberga zaprowadziłoby go donikąd.

Zobacz także: Z piekła do nieba! Mnożą się optymistyczne rekomendacje dla KGHM i CCC

Auxier widzi okazję w sektorze ochrony zdrowia i ubezpieczeń

Jeff Auxier podkreśla, że zarządzany przez niego fundusz ma zawsze sporo gotówki do wykorzystania. „Zaczynaliśmy pod koniec 1998 roku. Wiedzieliśmy od samego początku, że to kryzysy, krachy i bessy są najlepszymi momentami do zakupów. Staramy się uważnie obserwować spółki, wyszukując te mocne fundamentalnie. I zawsze trzymamy część portfela w gotówce, by mieć na zakupy akcji po niskiej cenie” – twierdzi Auxier.

Jedną z najważniejszych zasad Auxiera jest dogłębna analiza fundamentalna. „Ten, kto nie przeprowadza dogłębnej analizy fundamentalnej, musi bezwzględnie stosować stop lossy. Co bowiem, jeśli cena akcji spadnie o 80%, a ty masz je w portfelu? Musisz bardzo dobrze wiedzieć, co masz, by zdecydować się wtedy na dalszą akumulację. Jeśli nie wiesz, co masz, jeśli to nie ma wewnętrznej wartości, to być może już nigdy nie odrobisz strat!” – mówi Auxier.

W czym obecnie Auxier widzi wartość? „Podobają się nam niektóre duże spółki z sektora ochrony zdrowia, jak UnitedHealth Group. Ostatnio zajęliśmy dużą pozycję na akcjach spółki Bristol-Myers Squibb. Lubimy spółki, które mają duży cash flow, a szczególnie lubimy je wtedy, gdy nie mają dobrej prasy” – powiedział Auxier. „Zawsze cenimy też spółki o mocno zdywersyfikowanym portfolio produktowym, sprzedające dobre towary na całym świecie, jak Nike. Poza tym, obecnie bardzo nisko wycenione są spółki z branży ubezpieczeniowej, jak choćby Berkshire Hathaway” – stwierdził zarządzający Auxier Focus Fund.

Całą rozmowę z Auxierem można obejrzeć poniżej:

Zobacz także: Akcje są drogie, ale to jeszcze nie czas na ucieczkę w gotówkę – mówi prof. Robert Shiller

Kim jest Jeff Auxier?

Jeff Auxier jest od 1998 roku prezydentem i głównym zarządzającym Auxier Asset Management oraz Auxier Focus Fund. Wcześniej był zarządzającym w firmie Smith Barney. Ukończył finanse na University of Oregon.

Od lipca 1999 roku Auxier prowadzi swój flagowy fundusz AUXIER FOCUS FUND. Może się pochwalić tym, że w długim terminie bije szeroki rynek, czyli indeks S&P500.

Wycena 10 000 USD zainwestowanych w AUXIER FOCUS FUND na tle S&P500

fund

Źródło: Auxier Asset Management

Stopy zwrotu Auxier Focus Fund

wyniki

Źródło: Auxier Asset Management

Zobacz także: Ile Benjamin Graham by zarobił gdyby inwestował na GPW - analiza skuteczności strategii

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.