Jak analiza fundamentalna może pomóc skutecznie inwestować. Podsumowanie drogi do 1000% w Portfelu Petard
Na początku 2019 r. rozpoczęliśmy prowadzenie edukacyjnego Portfela Petard. Po niespełna 4 latach udało nam się przekroczyć okrągłą stopę zwrotu 1000%. Dla porównania indeks WIG w tym samym czasie stracił 5%, WIG20 uległ przecenie o 25%, a indeks sWIG80 zyskał na wartości 68%.
Pomysł na Portfel Petard narodził się wraz z prowadzeniem podcastu 21% Rocznie Extra, który od samego początku prowadzę z Pawłem Biedrzyckim, redaktorem naczelnym Strefainwestorow.pl. Nadrzędnym celem prowadzenia portfela jest edukacja, poprzez regularne śledzenie i analizowanie wszystkich informacji dotyczących obserwowanych spółek oraz to, jak poszczególne dane wpływają na kursy akcji.
Strategia doboru spółek do portfela od początku opierała się na szczegółowej analizie fundamentalnej, którą stale aktualizujemy po kolejnych raportach finansowych i innych, nowych informacjach dotyczących danych spółek. Każda transakcja w portfelu jest argumentowana w podcaście, a część również w artykułach analitycznych z cyklu „Fundamenty i Spekulacja”. Równie istotne jest bieżące omawianie w trakcie utrzymywania otwartej pozycji po każdej, nowej dla niej informacji fundamentalnej (np. nowy raport finansowy, raporty ESPI, wywiad z przedstawicielem spółki, czat, webinar, itp.). W ten sposób weryfikujemy, czy nasze przyjęte scenariusze się realizują, czy też nie.
Pod stałą naszą obserwacją jest około 100 spółek z GPW i NewConeect. Początkowo do portfela trafiały spółki z kapitalizacją od około 200 mln zł, a następnie pułap ten systematycznie zwiększaliśmy wraz ze wzrostem portfela. Z czasem zdecydowaliśmy się również na możliwość obstawiania spadków wykorzystując kontrakty terminowe dostępne na konkretne akcje notowane na GPW.
Zobacz także: Jak w 4 lata zarobiliśmy 1000% na giełdzie i czy da się to powtórzyć - webinar specjalny z Pawłem Biedrzyckim i Rafałem Irzyńskim
Dwie bessy, jedna hossa
W okresie prowadzenia Portfela Petard „zaliczyliśmy” dwie bessy. Pierwsza z nich tzw. ”covidowa” była krótkotrwała, ale niezwykle dynamiczna. W ciągu niespełna miesiąca główne indeksy spadły o ok. 35%. Jak się później okazało, koniec tych spadków był jednym z najlepszych momentów w historii GPW do atrakcyjnych zakupów (połowa marca 2020 r.). To z tego okresu pochodzą najbardziej zyskowne inwestycje Portfela Petard wyrażone w procentach (XTB, Onco, Ten Square Games, Unimot, Boombit), a sam portfel od dołków w marcu 2020 r. zyskał w ciągu 4 miesięcy około 250%.
Okres wzrostów na giełdzie trwał do października 2021 roku, kiedy to Portfel Petard wyznaczył lokalne maksima w okolicy 750%. Właśnie od tego momentu rozpoczęła się druga bessa, która wciąż nie mamy pewności, czy się zakończyła. W czasie tych spadków wynik portfela zachowywał się lepiej od indeksów, choć nie ustrzegł się spadków. Między lokalnym szczytem a lokalnym dołkiem, różnica wynosiła dwadzieścia kilka procent, podczas gdy główne indeksy spadły w tym okresie o około 40%. Gdy tylko rynek zaczął odbijać, portfel rósł wyraźnie szybciej i osiągnął obecne maksima ponad okrągłym poziomem 1000%. Od początku 2022 roku do 7 grudnia 2022 r. Portfel Petard wygenerował 45%.
Indeks WIG lata 2019 – 2022 z oznaczonymi fazami rynku
60 transakcji w niespełna 4 lata
Do tej pory przeprowadziliśmy w portfelu 60 transakcji. Spośród nich 14 pozycji przyniosło straty, 39 zyski, a pozostałe 7 to aktualnie otwarte pozycje w portfelu (na dzień 12.12.2022 2 są stratne, a 5 zyskownych). Ciekawy jest rozkład stóp zwrotu dla zyskownych i stratnych pozycji. Otóż wśród zyskownych pozycji 5 przyniosło zysk ponad 100% (najwyższe stopy zwrotu to 490% i 425%), a 11 pozycji miało zysk w przedziale 50%-100%. Z kolei wśród stratnych tylko 2 z 14 miały stratę ponad 50%, a 3 do 10%.
Magia procentu składanego
Nie da się ukryć, że największy wpływ na „widowiskową” stopę zwrotu ponad 1000% osiągniętą w Portfelu Petard ma procent składany.
“Procent składany to ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić” – Albert Einstein
To hasło powinien mieć zawieszone nad łóżkiem każdy inwestor, który racjonalnie podchodzi do pomnażania swojego kapitału. Skuteczne reinwestowanie zarobionych zysków z kolejnych pozycji, przekładało się z czasem na coraz wyższą, początkową wartość nowych pozycji w Portfelu Petard. Konsekwentnie trzymamy się strategii dywersyfikacji portfela na 6-8 spółek. Początkowy udział każdej nowej pozycji to zazwyczaj ok. 15%.
Najważniejsze elementy strategii realizowanej w Portfelu Petard
Charakterystyczne dla portfela jest to, że podczas spadków na rynku, on sam traci nieco mniej od głównych indeksów. Z kolei podczas ich wzrostów, wartość portfela rośnie znacznie szybciej. Jest to efekt aktywnej selekcji spółek. Koncentrujemy się na doborze do portfela naszym zdaniem najlepiej wyglądających fundamentalnie spółek, zazwyczaj w horyzoncie 3-9 miesięcy. Poniżej kilka wybranych elementów naszej strategii:
- Inwestujemy w spółki, które bardzo dobrze znamy od strony fundamentalnej. Większość z grona 100 obserwowanych spółek znamy i analizujemy od wielu lat. Minimalny okres przyglądania się spółce to co najmniej kilka kwartałów.
- Analizę fundamentalną spółek opieramy o 4 filary: analiza bilansu, rachunku zysków i straty, rachunku przepływów pieniężnych oraz o analizę wyceny akcji przy użyciu takich narzędzi i wskaźników jak np. C/Z, forward C/Z, porównawcza wycena wskaźnikowa na tle branży, ocena potencjały branży, potencjalna stopa przyszłej dywidendy.
- Staramy się wyszukiwać spółki, których kurs akcji mocno spadł np. w efekcie nagłego pogorszenia wyników finansowych lub kryzysu wizerunkowego. Jeżeli uznamy, że problemy są tylko krótkotrwałe, spółka jest dobrze zarządzana, ma silne fundamenty, wyniki finansowe szybko mogą się poprawić, a rynek przereagował spadki na tle innych spółek porównywalnych, wówczas taka spółka trafia do portfela. Z kolei do realizacji zysków dochodzi, gdy taka spółka wykaże już wzrost wyników finansowych, spółka jest popularna na inwestorskich mediach społecznościowych oraz ciężko oczekiwać dalszego, dynamicznego wzrostu wyników lub silnej poprawy fundamentów.
- Wykorzystujemy naturalne przepływy kapitału na rynku – chwile korekt i panik rynkowych oraz silne wzrosty (do realizacji zysków).
- Nie obrażamy się na spółki, na których ponieśliśmy stratę. Wyciągami wnioski z błędnych, założonych scenariuszy dla danej spółki, a poszerzoną wiedzę o spółce staramy się wykorzystywać przy kolejnych okazjach cenowych.
- Unikamy inwestowania w spółki spekulacyjne, dla których ciężko lub niemożliwe jest przewidzenie konkretnego poziomu ich przyszłych zysków, czyli np. oszacowanie wskaźników rynkowych wyceny akcji.
- Nie stosujemy technicznych czy mentalnych stop loss-ów. Decyzje o zamykaniu stratnych pozycji uzależniamy od bieżącej weryfikacji założonego scenariusza fundamentalnego. Jeżeli stwierdzimy, że przyjęty wcześniej scenariuszy fundamentalny się nie zrealizuje i mamy na to konkretne argumenty, wówczas zamykamy daną pozycję niezależnie od jej wyniku.
Naszą strategię z powodzeniem można stosować dla spółek zarówno o małej, średniej i dużej kapitalizacji, czy nawet grając na spadki.
Zapraszamy na specjalny, otwarty webinar, który poprowadzą Paweł Biedrzycki oraz Rafał Irzyński. Odbędzie się on w poniedziałek, 12 grudnia 2022 r. o godz. 20:00. Udział jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Kliknij tutaj, aby zarejestrować się na webinar
Specjalna promocja z okazji 1000% Portfela Petard
Z okazji 1000% Portfela Petard ogłaszamy promocję na szkolenie online Inwestor Fundamentalny 4.0. Tylko do 15 grudnia 2022 r. można będzie zarejestrować się na nie w specjalnej ofercie promocyjnej.
Inwestorów zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy w zakresie analizy fundamentalnej zachęcamy już teraz do udziału w autorskim szkoleniu online Rafała Irzyńskiego pt. Skuteczny Inwestor Fundamentalny 4.0.
To wstęp do inwestowania za pomocą metodologii Portfela Petard, który zawiera 12 modułów wiedzy o inwestowaniu w oparciu o fundamenty, wynikające z ponad 20 letniego doświadczenia rynkowego. Zapisy na szkolenie w promocji -30% trwają do 15 grudnia 2022 r do godz. 23:59 (czasu polskiego).