EURUSD potwierdza, że WIG powinien dalej rosnąć | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
06 paź 2014, 07:25

EURUSD potwierdza, że WIG powinien dalej rosnąć

Słabe dane z europejskiej gospodarki, które wymuszają na ECB kontynuację luźnej polityki monetarnej oraz dokładnie odwrotna sytuacja w USA sprawiają, że kurs #EURUSD przeżywa w ostatnim czasie trudne chwile. W piątek notowania tej najważniejszej pary walutowej zamknęły się na najniższym poziomie od 2012 roku. Co w takiej sytuacji z trendem wzrostowym na GPW?

Wykres 1: Indeks MSCI World (góra), kurs EURUSD (dół), interwał tygodniowy, lata 2008 - 2014.
Wykres 1: Indeks MSCI World (góra), kurs EURUSD (dół), interwał tygodniowy, lata 2008 - 2014.

Zestawienie notowań #EURUSD ze światowym indeksem #MSCIWorld (Wykres 1) pokazuje, że począwszy od 2008 roku silne EURO sprzyja dobrej koniunkturze na rynku akcji, a słabe oznacza pogorszenie nastrojów na światowym rynku papierów wartościowych (czerwone prostokąty). Wynika z tego, że powrót wzrostów na giełdach nastąpi jak tylko przecena na #EURUSD się zakończy.

Jak w tym kontekście prezentuje się GPW?

#MSCIWorld prezentuje ogólną koniunkturę na światowych giełdach. Z tego też powodu dużo więcej na temat aktualnej sytuacji w naszym kontekście pokaże zestawienie #EURUSD z #WIG (Wykres 2).

Wykres 2: Indeks WIG (góra), kurs EURUSD (dół), interwał tygodniowy, lata 2008 - 2014.
Wykres 2: Indeks WIG (góra), kurs EURUSD (dół), interwał tygodniowy, lata 2008 - 2014.

Z podobną do obecnej sytuacji rynkowej, czyli spadkami na #EURUSD i wzrostami na #WIG, mieliśmy do czynienia na przełomie 2009 i 2010 roku (pierwszy zielony prostokąt). Pomimo dramatycznej przeceny na #EURUSD kurs naszego indeksu najszerszego pozostaje na plusie i wykazuje się podwyższoną siłą relatywną względem #MSCIWorld. Dla nas jest to dobry znak. Naszym zdaniem polscy inwestorzy zapoczątkowali już dyskontowanie zakończenia spadków na #EURUSD.

Co dalej z trendem wzrostowym?

Podwyższona siła relatywna GPW względem światowych giełd sugeruje, że powinniśmy być spokojni o przyszłość naszego rynku. Trend wzrostowy na światowych, w tym i polskim, rynku giełdowym będzie kontynuowany, jak tylko kurs #EURUSD wyznaczy lokalny dołek rozpoczętej przeceny.

Aktualności ze Strefy Inwestorów

WIDEO: Jak inwestować na giełdzie w październiku 2014?

Jak inwestować na giełdzie w październiku 2014? Sprawdź teraz najnowszą analizę wideo! Znajdziesz w niej podsumowanie wydarzeń rynkowych z września 2014, komentarz bieżącej sytuacji i prawdopodobny scenariusz na najbliższą przyszłość, na zagranicznych rynkach finansowych i w Polsce. Zobacz wideo...

Od poniedziałku cykl rozliczenia akcji w KDPW ulegnie skróceniu

Zapraszamy do zapoznania się z treścią komunikatu prasowego KDPW na temat zmiany cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2. Czytaj dalej...

Analiza IPO: Czy warto kupić akcje "Coccodrillo", czyli spółki CDRL S.A.?

Do wtorku, 7 października 2014 r. mamy, jako inwestorzy, okazję wziąć udział w #IPO projektanta odzieży dziecięcej, spółki CDRL S.A. Jest to polska firma, która sprzedaje swoje kolekcje pod znaną marką "Coccodrillo" i posiada sieć ponad 200 sklepów w kraju oraz ponad 100 w Unii Europejskiej. Czy warto się zainteresować tym debiutem? Czytaj dalej...

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.