Warren Buffett będzie żył wiecznie, bo jego strategia jest stosowana przez fundusze inwestycyjne | StrefaInwestorow.pl

Warren Buffett będzie żył wiecznie, bo jego strategia jest stosowana przez fundusze inwestycyjne

Istnieją fundusze inwestycyjne naśladujące strategię inwestycyjną Warrena Buffetta. Na razie działają zbyt krótko, by w sposób stanowczy ocenić ich jakość. Jedno jest pewne: gdy Buffetta już nie będzie, jego strategia będzie wciąż żywa.

Czas leci jak szalony. Każdy kolejny rok wydaje się krótszy od poprzedniego. Wszyscy się starzejemy. Ten proces nie omija także Wyroczni z Omaha. Buffett ma już 87 lat i przekroczył średnią oczekiwaną długość życia dla mężczyzn.

Strategia Warrena Buffetta będzie żyła wiecznie

Coraz częściej pojawiają się pytania co się stanie, gdy Warren Buffett odejdzie. Z Berkshire Hathaway nie stanie się zapewne nic drastycznego. Buffett od kilku lat wychowuje swoich następców. Namaszczeni zostali Todd Anthony Combs i Ted Weschler.

Pytanie tylko, czy naśladowanie Berkshire Hathaway będzie miało tak duży sens, jak do tej pory. Przypomnijmy, że kilka lat temu analitycy firmy AQR Capital Management opublikowali badanie, w którym udowodnili, że jeśli ktoś mechanicznie naśladował – przez całe dekady – postępowanie tego wehikułu na rynku, to osiągnąłby fantastyczne rezultaty.

Okazuje się, że fizyczna obecność Buffetta na tym świecie nie jest niezbędna do tego, by się na nim wzorować i by osiągać fantastyczne stopy zwrotu. Istnieją dwa fundusze inwestycyjne, które naśladują strategię inwestowania w wartość stworzoną przez Buffetta i świetnie na tym wychodzą.

Zobacz także: Warren Buffett oczami jego następcy w Berkshire Hathaway Todda Combsa

AQR Large-Cap Defensive Style Fund

Pierwszym z funduszy, o których mowa, jest AQR Large-Cap Defensive Style Fund prowadzony przez wspomnianą już firmę inwestycyjną AQR Capital Management. Twórcy funduszu wzięli ze strategii Buffetta 12 najważniejszych czynników. Generalnie, fundusz szuka tanich, ale dobrych jakościowo (fundamentalnie) akcji. Czyli takich, które mają niski wskaźnik C/WK, cechują się niewysoką zmiennością, których zyski rosną i które wypłacają dywidendy. Fundusz stara się inwestować defensywnie w wartość, ale też w spółki wzrostowe. Co najmniej 80% jego aktywów jest zawsze zainwestowanych w akcje. W funduszu tym jest obecnie około 890 mln USD.

Fundusz w trakcie ostatnich 5 lat (+65,9%) zachował się mniej więcej tak, jak S&P500 (+69,7%), ale jednak gorzej od Berkshire Hathaway (+86,3%). Średniorocznie fundusz wypada jednak lepiej od szerokiego rynku. Na przykład w ostatnich 3 latach wypracował stopę zwrotu sięgającą 12,3%, podczas gdy S&P500 rósł średnio o 10,8%. Firma analityczna Lipper umieszcza ten fundusz w czołówce swojego zestawienia w kategorii fundusze akcji wzrostowe.
 

Notowania AQR Large-Cap Defensive Style Fund (linia niebieska) na tle Berkshire Hathaway (linia zielona) oraz S&P500 (linia czarna) – 5 lat

aqr

źródło: MarketWatch

TOP 10 pozycji w portfelu AQR Large-Cap Defensive Style Fund

aqr p

Źródło: MarketWatch

iShares Edge MSCI USA Quality Factor ETF

Drugi z funduszy to iShares Edge MSCI USA Quality Factor ETF. Działa od połowy 2013 roku. „Zaparkowane” jest w nim około 4,7 mld USD! Gdy startował, amerykańskie portale piszące o inwestowaniu ochrzciły go mianem „Buffett-in-the-box” (Buffett w pudełku).

Jak na razie fundusz ten zachowuje się – na trudnym rynku – nieco lepiej od S&P500, ale dużo gorzej od Berkshire Hathaway. W trakcie ostatnich 12 miesięcy fundusz zarobił 15,4%, podczas gdy S&P500 urosł o 13%, a wehikuł Buffetta powiększył wycenę o 41,7%. W trakcie 5 lat fundusz zarobił 68,1%, podczas gdy S&P500 poszedł w górę o 66%, a wycena Berkshire Hathaway skoczyła o 76,5%.
 

Notowanie iShares Edge MSCI USA Quality Factor ETF (linia niebieska) na tle S&P500 (linia czarna) i Berkshire Hathaway (linia zielona) – 5 lat

etf

Źródło: MarketWatch
 

TOP 10 pozycji w portfelu iShares Edge MSCI USA Quality Factor ETF

etf port

Źródło: iShares.com

Niektórzy mówią, że sensem życia jest tworzenie. Warren Buffett stworzył strategię, która będzie żywa, gdy jego już nie będzie. Z pewnością na zawsze zapisze się w pamięci ekonomistów i inwestorów. W ten sposób, dzięki swojej strategii inwestowania w wartość, przejdzie do historii rynku finansowego. Buffett może czuć się spełniony - nie tylko finansowo, ale i w głębszym sensie tego słowa.

Zobacz także: Warren Buffett opublikował list do inwestorów. Podał w nim 4 wskazówki jak inwestować

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.