Fundusz inwestycyjny z USA od 84 lat nie kupił akcji żadnej nowej spółki i mimo to osiąga doskonałe wyniki inwestycyjne

Fundusz inwestycyjny z USA od 84 lat nie kupił akcji żadnej nowej spółki i mimo to radzi sobie doskonale

Działa fundusz, który po raz dokonanym wyborze spółek nie włożył do portfela ani jednej nowej przez 84 lata. Jest niemal książkowym przykładem, że dobrze przemyślana strategia „kup i trzymaj” („buy and hold") działa i daje wyniki lepsze od strategii wymagających ciągłej analizy i wyboru nowych akcji.

Od 84 lat bez zmian w portfelu

Amerykański fundusz Voya Corporate Leaders Trust założony w listopadzie 1935 roku zgromadził w portfelu 30 najlepszych amerykańskich spółek z tamtych czasów, z różnych sektorów gospodarki, tzw. blue-chips. W statucie funduszu wprost jest napisane, że nowe spółki nie mogą być dokupywane.

Portfel zmienia się więc tylko w przypadku fuzji, przejęć, spin off-ów i innych operacji właścicielskich spółek już obecnych w portfelu. Zarządzający mogą też pozbyć się papierów jeśli uznają, że spółka zmierza w stronę bankructwa. Po 84 latach w skład portfela funduszu wciąż wchodzą 22 spółki.
 

Lista spółek w portfelu funduszu Voya Corporate Leaders Trust Fund (na koniec 2019 r.)

Portfel funduszu Voya


Menedżerowie funduszu nigdy nie muszą borykać się z problemem analizy i doboru nowych spółek do portfela. Nowe napływy kapitału od inwestorów przeznaczane są na proporcjonalne dokupienie akcji już obecnych w funduszu. I odwrotnie: wypłaty kapitału wymagają tylko sprzedaży proporcjonalnej ilości akcji. Dywidendy są reinwestowane. Taka pasywna forma zarządzania znacznie redukuje koszty związane z prowizją za zarządzanie.

Jest to odwrotne podejście do inwestowania, niż to, które reprezentują znane duże fundusze inwestycyjne. Dobór nowych, aktualnie popularnych papierów to codzienność w funduszach zarządzanych aktywnie. Rotacja akcji często sięga niemal 100% wszystkich walorów w ciągu roku.

Zobacz także: 70% strat ofiar Madoffa pokryto z zysków klientów, którzy w porę wyszli z jego piramidy finansowej

Wyniki funduszu, czyli z 10 tys. do 26 mln USD

Fundusz w obecnej formie prawnej działa od 1941 roku. Co roku zarządzający podają wyliczone stopy zwrotu. Jeśli zainwestowalibyśmy w 1941 roku 10 tys. USD w jednostki funduszu, to obecnie moglibyśmy je sprzedać za bagatela 26 mln USD (a dokładnie za 26 020 806 USD).

Oznacza to, że fundusz radzi sobie zdecydowanie lepiej od indeksu S&P 500. Inwestując w tym samym okresie tę samą kwotę w ten indeks otrzymalibyśmy „zaledwie” 3 mln USD.

Z tym że należy pamiętać, iż indeks S&P500 nie uwzględnia dywidend, a wyliczenia dla funduszu Voya uwzględniają ich reinwestycję. Lepszym benchmarkiem dla funduszu jest więc indeks S&P500 TR, który co prawda uwzględnia dywidendy, ale dostępna historia jego wyceny jest dość krótka i sięga tylko 32 lat. Możemy więc porównać tylko wyniki funduszu licząc od 1988 roku do dziś z benchmarkowym indeksem S&P500TR.
 

Porównanie wartości portfela Voya Corporate Leaders Trust Fund z S&P 500 TR Index od 1988 r. do końca 2019 r.

wykres

Inwestując 10 tys. USD na początku 1988 roku w fundusz Voya mielibyśmy obecnie jednostki o wartości 265 380 USD. Ten sam kapitał zainwestowany w indeks S&P500 - po uwzględnieniu reinwestycji dywidend - byłby wart nieco mniej, bo 258 852 USD.

Fundusz Voya udowadnia, że stara strategia „buy and hold” się sprawdza - i to bardzo dobrze się sprawdza! - pod warunkiem, że do portfela dobierzemy duże, stabilne i ugruntowane na rynku krajowym, bądź światowym, spółki. Średnia roczna stopa zwrotu funduszu Voya Corporate Leaders Trust od 1941 r. do końca 2019 r. wynosi 11,48%.

Zobacz także: Dobry fundusz inwestycyjny powinien mieć dokładnie 3 zarządzających - wynika z najnowszych badań

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.