Piramida finansowa Madoffa w 70% spłacona z zysków klientów którzy w porę z niej wyszli
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 sty 2020, 08:42

70% strat ofiar Madoffa pokryto z zysków klientów, którzy w porę wyszli z jego piramidy finansowej

Ofiary Berniego Madoffa otrzymały już 70% pieniędzy, które straciły na skutek upadku stworzonej przez niego piramidy finansowej. Jak tego dokonano? Te kwoty pochodzą od innych klientów – którzy w porę wyszli z inwestycji. Największym wygranym w sprawie jest likwidator funduszu Madoffa, który zarobił już 1,7 mld USD.

W Stanach Zjednoczonych nie ma rzeczy niemożliwych. Kilka dni temu inwestorzy poszkodowani na skutek upadłości piramidy finansowej Bernarda Madoffa otrzymali 332 mln USD w ramach 11 raty wypłacanej z funduszu upadłościowego. W ten sposób ci, którzy byli klientami Madoffa, gdy jego firma bankrutowała, otrzymali już 14,3 mld USD, czyli 70% straconej kwoty. Problem w tym, że są oni spłacani... z zysków tych klientów Madoffa, którzy kiedyś zarobili i zdążyli w odpowiednim momencie z tej piramidy wyjść! To bardzo ciekawe podejście do rozwiązania piramid finansowych. Gdyby je zastosować w przypadku AmberGold środki poszkodowanych mogłyby zostać pokryte choć w pewnej części.

1. Kwota roszczeń zaspokojonych po upadku piramidy Madoffa (mld USD)

Capture

Fundusz Madoffa działał legalnie

Przypomnijmy krótko historię piramidy Madoffa. W 1960 roku założył on firmę Bernard Madoff Investment Securities. Prowadziła ona fundusz, który przynosił co roku 8 – 12% zysku. Można było do niego wejść tylko z polecenia, mając co najmniej 10 mln USD w gotówce. Oszustwo wyszło na jaw na jesieni 2008 roku, gdy zgłosiło się do funduszu Madoffa kilku inwestorów i chciało wycofać 7 mld USD wraz z zyskami.

Okazało się, że fundusz nie ma takiej kwoty. Wyszło na jaw, że firma Madoffa to piramida finansowa, gdzie wypłaty zysków są finansowane z wpłat nowych klientów. Madoff został skazany w czerwcu 2009 roku na 150 lat więzienia.

Warto nadmienić, że amerykański nadzór finansowy SEC kontrolował firmę Madoffa aż 8 razy i niczego się nie dopatrzył. Była ona więc zupełnie legalnie działającą firmą inwestycyjną oferującą legalnie działający fundusz.

Zobacz także: 5 pomysłów jak chronić oszczędności przed rosnącą inflacją

Roszczenia są zaspokajane z zysków klientów, którzy w porę się wycofali

W połowie grudnia 2008 roku amerykański sąd ustanowił Irvinga H. Picarda z kancelarii Baker & Hostetler jako likwidatora funduszu Madoffa. W kasach firmy oszusta znaleziono zaledwie 650 mln USD. Wypadało więc znaleźć sposób na zadośćuczynienie ofiarom Madoffa. Picard wpadł na pomysł, że będzie występował do klientów Madoffa, którzy zarobili na uczestnictwie w piramidzie, o zwrot zysków.

Zaskakujące? Według nas tak. Zdecydowana większość klientów nawet się nie domyślała, że włożyła pieniądze w piramidę, więc trudno ich oskarżać i karać za współudział w oszustwie. Czemu mają być karani za to, że zarobili na inwestycji w legalnie działający fundusz, który był wielokrotnie kontrolowany przez nadzór finansowy?

Mechanizm odzyskiwania pieniędzy świetnie zobrazował dwa lata temu serwis Bloomberg. Na poniższym wykresie widać, że 6 mld USD odzyskano od 4 „grubych ryb”, 3,9 mld USD od funduszy inwestycyjnych, 1,4 mld USD od mniejszych inwestorów, 0,8 mld USD od banków i tak dalej. Pieniądze są przekazywane poszkodowanym proporcjonalnie do wysokości roszczeń, czyli ci którzy stracili mniej są zaspokajani w pierwszej kolejności. Szacuje się, że już ponad 1,5 tys. najmniejszych roszczeń zostało spłaconych w 100%.

2. Schemat przepływu pieniędzy w ramach likwidacji funduszu Madoffa

madoff2-768x447

Wartość roszczeń wynosiła 19,4 mld USD, 70% już zostało zaspokojonych. Pozostałe miliardy również mogą trafić do ostatnich klientów Madoffa, gdyż w sądach (nie tylko w USA) toczą się obecnie 223 sprawy – podaje David J. Sheehan, prezes Securities Investor Protection Act Trustee for the liquidation of Bernard L. Madoff Investment Securities. Z pełną historią likwidacji funduszu Madoffa można zapoznać się TUTAJ.

Co sądzicie o takim sposobie zaspokajania roszczeń ofiar Madoffa, czyli tych klientów jego funduszu, którzy zostali w nim do końca? To tak jakby zmuszać Polaków, którzy wycofali się w porę z Amber Gold, do oddawania zysków na rzecz ofiar Marcina P. Wiadomo, kto jest największym wygranym całego zamieszania: likwidator funduszu Madoffa za prowadzenie tej operacji w 10 lat otrzymał około 1,7 mld USD!

Źródła grafik: 1. Madoff Trustee, 2. Bloomberg

Zobacz także: Zagraniczne fundusze inwestycyjne zarobiły krocie na spadkach akcji CCC

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.