Wyniki funduszy inwestycyjnych giełdowych TFI w I półroczu 2020

Wyniki funduszy inwestycyjnych giełdowych TFI w I półroczu 2020 wyglądają bardzo przyzwoicie

Każde z notowanych na giełdzie TFI miało w I półroczu w ofercie co najmniej jeden fundusz, który zanotował spektakularny wynik. Każde miało też fundusze, które performowały słabo.

W I półroczu 2020 na rynkach doświadczyliśmy prawdziwego roller-coastera. Od końca lutego do połowy marca przeżyliśmy największy i najszybszy krach w historii, a potem nadeszło wielkie odbicie, które trwa. Fundusze giełdowych TFI wypadły w tych warunkach całkiem nieźle.

Skarbiec TFI: są gwiazdy, są lekkie rozczarowania

Jeśli chodzi o wyniki funduszy Skarbiec TFI, to w I półroczu najlepszym podmiotem z oferty okazał się Skarbiec Spółek Wzrostowych (+57,5%), który jest stale w rynkowej czołówce. Bardzo dobry wynik, na tle rynku i sytuacji na giełdach, zrobił również Skarbiec Małych i Średnich Spółek (+37,8%). Kapitalnie kapitał ochronił Skarbiec Market Neutral (+7,3%), który mimo że jest funduszem otwartym (dostępnym dla drobnego inwestora), to ma możliwość gry na spadki na giełdach.

Kilka funduszy akcyjnych z oferty Skarbiec TFI przyniosło jednak lekkie rozczarowanie. Można tutaj wskazać na Skarbiec Rynków Rozwiniętych, który poniósł stratę 7,1%, podczas gdy MSCI World Index zniżkował o 6%. Można wskazać na rozczarowujący wynik funduszu Skarbiec Global High Yield Bond (-5,7%).

Jednak większość funduszy Skarbiec TFI spisała się przyzwoicie, albo dokładnie odwzorowała zachowanie klas aktywów, na które ma ekspozycję. Przykład? Na pierwszy rzut oka blisko 25% straty funduszu Skarbiec Rynków Surowcowych może szokować, ale CRB Index osiągnął niemalże tak samo zły wynik (-24%).
 

Tab. 1. Wyniki funduszy z oferty Skarbiec TFI

 1m3m12m36m60m6m
Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO)14,22%77,60%46,60%123,20%165,50%57,50%
Skarbiec Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO)8,60%47,50%51,10%49,00%98,10%37,80%
Skarbiec III Filar (Skarbiec FIO)3,46%20,70%22,70%24,00%34,40%18,50%
Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO)6,75%34,30%3,90%35,10%-15,30%
Skarbiec Market Neutral (Skarbiec FIO)-1,30%-0,20%-1,40%6,80%9,60%7,30%
Skarbiec Top Brands (Skarbiec FIO)7,66%43,20%7,50%41,90%63,90%6,20%
Skarbiec Market Opportunities (Skarbiec FIO)2,09%19,30%3,40%3,20%18,60%5,80%
Skarbiec - Top Funduszy Akcji SFIO4,05%23,00%3,20%-0,30%12,30%5,10%
Skarbiec Obligacja (Skarbiec FIO)0,50%2,80%4,80%12,80%17,80%4,40%
Skarbiec Dłużny Uniwersalny (Skarbiec FIO)1,06%6,90%6,00%11,50%16,40%4,30%
Skarbiec - Top Funduszy Stabilnych SFIO1,66%11,10%4,50%3,90%14,10%4,00%
Skarbiec Waga (Skarbiec FIO)3,56%19,00%-5,10%-8,20%-0,80%3,70%
Skarbiec Konserwatywny Plus (Skarbiec FIO)0,95%4,10%4,10%9,30%-3,00%
Skarbiec Akcja (Skarbiec FIO)4,59%29,50%-13,50%-20,20%-8,30%1,70%
mFundusz dla każdego (mFundusze Dobrze Lokujące SFIO)0,25%1,60%2,30%6,00%-1,10%
Skarbiec Konserwatywny (Skarbiec FIO)0,49%2,10%1,80%6,00%9,60%1,10%
Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu (Skarbiec FIO)1,02%8,60%-0,40%2,00%8,20%-1,40%
mFundusz dla aktywnych (mFundusze Dobrze Lokujące SFIO)2,58%12,30%-2,10%0,40%--3,70%
mFundusz dla odważnych (mFundusze Dobrze Lokujące SFIO)4,41%20,20%-3,30%-3,90%--5,30%
Skarbiec Global High Yield Bond (Skarbiec - Global Funds SFIO)0,20%6,20%-3,80%1,60%11,90%-5,70%
Skarbiec Emerging Markets Opportunities (Skarbiec - Global Funds SFIO)6,14%13,00%0,90%15,50%20,60%-6,30%
Skarbiec Rynków Rozwiniętych (Skarbiec FIO)1,22%17,80%-0,80%12,90%20,40%-7,10%
Skarbiec Rynków Surowcowych (Skarbiec FIO)1,53%10,50%-23,40%-34,40%-50,30%-24,90%
Skarbiec Value (Skarbiec FIO)1,85%-----

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Wyniki funduszy inwestycyjnych giełdowych TFI w I kwartale 2020. Quercus i Skarbiec miały „konia pociągowego” w ofercie

Quercus złotem stoi

W ofercie Quercus TFI hitem I półrocza okazał się fundusz Quercus Gold. Jak sama nazwa wskazuje, daje on ekspozycję na wzrost wartości ceny złota. Złoto w USD podrożało od początku stycznia do końca czerwca o 16,3%, a w PLN o 8,2%. Tymczasem Quercus Gold zarobił 16,3%. To oznacza, że spisał się dobrze nie tylko nominalnie, ale też w odniesieniu do benchmarku. Szkoda, że tenże fundusz nie jest dostępny dla przeciętnego inwestora (200 tys. wymaganej pierwszej wpłaty).

Reszta funduszy Quercus TFI spisała się przyzwoicie. Pretensje do zarządzających mogą mieć tylko ci inwestorzy, którzy wpłacili pieniądze do funduszu QUERCUS Stabilny. Jeśli fundusz traci -2,7% w 6 miesięcy, to z pewnością nie może uchodzić za stabilny. Co gorsza, prezentuje on słabą formę nie tylko w średnim, ale również w długim terminie (blisko 9% straty w 3 lata!). Słabiutko wypadł też Quercus Agresywny (2,5% zysku, podczas gdy wiele spółek na GPW urosło w I półroczu po 100% i więcej).
 

Tab. 2. Wyniki funduszy z oferty Quercus TFI

 1m3m12m36m60m6m
QUERCUS Gold (Parasolowy SFIO)5,17%7,90%22,40%30,30%26,30%16,30%
QUERCUS Multistrategy FIZ4,60%25,80%15,40%6,60%-12,40%
QUERCUS Global Growth (Parasolowy SFIO)-2,52%26,60%17,70%15,30%-9,20%
QUERCUS short (Parasolowy SFIO)-2,22%-17,30%15,50%4,60%-10,80%9,10%
QUERCUS Obligacji Skarbowych (Parasolowy SFIO)0,53%3,20%6,70%--4,40%
QUERCUS Agresywny (Parasolowy SFIO)3,02%36,50%5,00%-22,80%-9,40%2,50%
QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy (Parasolowy SFIO)0,52%2,40%3,50%--2,00%
QUERCUS Global Balanced (Parasolowy SFIO)1,06%0,00%2,10%--1,50%
QUERCUS Ochrony Kapitału (Parasolowy SFIO)0,29%1,00%2,00%6,60%11,70%0,90%
QUERCUS Stabilny (Parasolowy SFIO)1,14%8,70%2,20%-8,90%-4,80%-2,70%
QUERCUS lev (Parasolowy SFIO)3,42%40,50%-47,90%-50,00%-51,80%-38,80%

Źródło: Analizy.pl

Ipopema umie szortować

W ofercie Ipopema TFI najlepszym funduszem I połowy 2020 roku okazał się Lumen Medycyny i Innowacji FIZ, który nie jest jednak dostępny dla inwestora detalicznego. Najlepszym funduszem otwartym był Ipopema Short Equity, zarabiający na graniu na spadki cen akcji. Przy czym ten fundusz, jak zresztą większość z oferty Ipopema TFI, jest dostępny tylko dla zamożnych inwestorów (160 tys. zł pierwszej wymaganej wpłaty).

Większość funduszy Ipopemy spisała się w omawianym okresie przyzwoicie, zgodnie z oczekiwaniami (czy też w zgodzie z benchmarkiem, ustalonym lub domniemanym), jednak trafiły się również rozczarowania. Jednym z nich jest z pewnością Ipopema Aktywnej Selekcji, który w grupie mieszane polskie zrównoważone zajął co prawda 7. miejsce na 16, ale tym niemniej ponad 3% straty chwały mu nie przynosi.
 

Tab. 3. Wyniki funduszy z oferty Ipopema TFI

 1m3m12m36m60m6m
Lumen Medycyny i Innowacji FIZ5,98%21,10%35,10%47,20%-18,60%
Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO)-2,18%-17,80%14,70%3,60%-10,80%9,60%
Ipopema Globalnych Megatrendów (Ipopema SFIO)4,08%23,50%15,30%20,60%-7,30%
Ipopema Global Profit Absolute Return Plus FIZ1,76%3,60%8,90%--4,90%
Ipopema Benefit 3 FIZ AN0,65%2,30%8,00%--3,70%
Pocztowy Stabilny (Pocztowy SFIO)1,62%9,30%5,50%10,20%-3,60%
Pocztowy Obligacji (Pocztowy SFIO)0,35%3,00%4,50%10,30%-3,30%
Ipopema Dłużny (Ipopema SFIO)-0,06%3,50%5,10%12,90%22,50%3,30%
Ipopema Obligacji (Ipopema SFIO)1,05%4,20%5,70%11,90%20,20%3,10%
Ipopema Obligacji Korporacyjnych (Ipopema SFIO)1,36%1,50%2,00%--1,70%
Pocztowy Konserwatywny (Pocztowy SFIO)0,20%1,00%1,50%5,90%-0,70%
Ipopema Konserwatywny (Ipopema SFIO)0,26%0,90%1,60%6,70%11,00%0,40%
Ipopema Emerytura Plus (Ipopema SFIO)1,14%10,50%1,10%6,70%-0,30%
Ipopema Aktywnej Selekcji (Ipopema SFIO)0,84%12,00%-2,90%---3,20%
Ipopema Portfel Polskich Funduszy (Ipopema SFIO)1,30%5,80%-4,00%---5,10%
Ipopema Akcji (Ipopema SFIO)2,10%20,70%-9,90%-16,20%-6,80%-8,30%
Ipopema m-INDEKS FIO kategoria A3,46%22,30%-16,00%-30,60%-7,20%-12,40%
Lumen Polskie Perły FIZ11,54%5,90%-38,10%-68,80%-61,30%-29,30%

Źródło: Analizy.pl

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.