Myślisz, że fundusze ETF są nudne? Poznaj ARK Innovation ETF, który w 2020 roku zarobił 148%
Stawianie na Teslę wyszło funduszowi ARK Innovation ETF na dobre. Jego aktywa w 2020 roku urosły 10-krotnie, do 18 mld USD.
ETF-y z pewnością kojarzą się większości czytelników Strefy Inwestorów z nudnym inwestowaniem pasywnym. Zainwestujmy w fundusz odwzorowujący indeks, on pobierze od nas malutką opłatę, a my na pewno nie będziemy gorsi od szerokiego rynku i tyle – tak do zazwyczaj działa.
Ale są też ETF-y aktywnie zarządzane, które potrafią zadziwiać wynikami. Taki jest właśnie ARK Innovation ETF. Obecnie jest to prawdopodobnie najszerzej dyskutowany ETF w USA.
ARK Innovation ETF zadziwia wynikami
ARK Innovation ETF to fundusz aktywny. Jego zarządzający dobierają do portfela spółki technologiczne o największym – ich zdaniem – potencjale rozwojowym, na podstawie własnych modeli analityczno-decyzyjnych. Fundusz pobiera 0,75% opłaty za zarządzanie w skali roku.
Najważniejszą zarządzającą funduszem jest Catherine D. Wood, założycielka Ark Invest. Jest ona obecnie jedną z najbardziej wpływowych kobiet na amerykańskim rynku finansowym, nie bojącą się popierać najodważniejszych rozwiązań technologicznych, takich jak Tesla czy bitcoin.
Fundusz istnieje od października 2014 roku. Od początku istnienia zarobił 588%. Tylko jeden rok (2016) zakończył pod kreską. W 2015 roku zarobił 3,76%, w 2017 aż 87,33%, w 2018 roku 3,53%, a w 2019 roku 35%. W długim terminie zdecydowanie bije światowy rynek akcji (patrz tab.). Prawdą jest jednak, że cechuje się on wysoką zmiennością (beta = 1,42).
Notowania ARK Innovation ETF na tle indeksu Nasdaq Composite – 5 lat
Źródło: Yahoo Finance
Średnioroczne stopy ARK Innovation ETF na tle MSCI ACWI + Frontier Markets IMI Index
Źródło: ETF.com
Zobacz także: Prognozy dla bitcoina na 2021 rok są szalenie optymistyczne. Cena BTC może mocno wzrosnąć
Tesla największą pozycją w portfelu
W czym tkwi tajemnica kapitalnego wyniku funduszu w 2020 roku? ARK Innovation ETF ma dość mocno skoncentrowany portfel. Według serwisu Yahoo, 10 spółek o największym udziale zajmuje aż 53% miejsca w portfelu. Największą pozycją jest Tesla – i już wiemy skąd tak znakomity wynik funduszu. Kurs akcji spółki Tesla urósł bowiem w 2020 roku o 743%. Generalnie w portfelu fundusz ma 49 spółek.
TOP 10 pozycji w portfelu ARK Innovation ETF
Źródło: Yahoo Finance
Jeśli chodzi o skład portfela pod względem geograficznym, to jest on mocno skoncentrowany na USA. Choć znalazło się w nim miejsce także dla spółek z Belgii, Chin czy Tajwanu.
Portfel ARK Innovation ETF w podziale na kraje
Źródło: ETF.com
Inwestorzy doceniają ARK Innovation ETF, ale ile jeszcze to potrwa?
Inwestorzy doceniają pracę zespołu zarządzającego omawianym funduszem. W 2020 roku jego aktywa urosły 10-krotnie, do 18 mld USD.
The elephant in the room! ARK Innovations ETF has exploded in 2020. Assets have increased tenfold this year to >$18bn. If the investor's mood tips here, it could come to a stampede and the elephant could trample some things. pic.twitter.com/ZBvGJpDuEN
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) December 23, 2020
Na koniec najsmutniejsza informacja: fundusz ten nie jest dostępny poprzez polskich brokerów. Ale kto wie, może DM BOŚ lub BM mBanku – które mają szeroką już gamę ETF-ów – zdecydują się włączyć go do oferty? Nasza porada jest jednak taka, że poprzez brokerów dających dostęp do amerykańskiej giełdy można skopiować pierwszą 10 pozycji tego funduszu i stworzyć swojego własnego ETF-a na najlepsze spółki technologiczne.
Pamiętać jednak należy, że wielu ekspertów spodziewa się powrotu do łask inwestowania w wartość. Wtedy mógłby skończyć się dobry czas dla spółek technologicznych (growth). Czy wtedy ARK Innovation ETF wciąż będzie się popisywał stopami zwrotu?
ARK ETFs have made the most of the market’s love for innovation and disruption. But will this love for growth continue in 2021, or is it time for value to make a comeback? #ark #innovation pic.twitter.com/0LQskaXQ0R
— Michael A. Gayed, CFA (@leadlagreport) January 6, 2021