Poznaj fundusz inwestycyjny ETF, który zarobił 148% w 2020 roku

Myślisz, że fundusze ETF są nudne? Poznaj ARK Innovation ETF, który w 2020 roku zarobił 148%

Stawianie na Teslę wyszło funduszowi ARK Innovation ETF na dobre. Jego aktywa w 2020 roku urosły 10-krotnie, do 18 mld USD.

ETF-y z pewnością kojarzą się większości czytelników Strefy Inwestorów z nudnym inwestowaniem pasywnym. Zainwestujmy w fundusz odwzorowujący indeks, on pobierze od nas malutką opłatę, a my na pewno nie będziemy gorsi od szerokiego rynku i tyle – tak do zazwyczaj działa.

Ale są też ETF-y aktywnie zarządzane, które potrafią zadziwiać wynikami. Taki jest właśnie ARK Innovation ETF. Obecnie jest to prawdopodobnie najszerzej dyskutowany ETF w USA.

ARK Innovation ETF zadziwia wynikami

ARK Innovation ETF to fundusz aktywny. Jego zarządzający dobierają do portfela spółki technologiczne o największym – ich zdaniem – potencjale rozwojowym, na podstawie własnych modeli analityczno-decyzyjnych. Fundusz pobiera 0,75% opłaty za zarządzanie w skali roku.

Najważniejszą zarządzającą funduszem jest Catherine D. Wood, założycielka Ark Invest. Jest ona obecnie jedną z najbardziej wpływowych kobiet na amerykańskim rynku finansowym, nie bojącą się popierać najodważniejszych rozwiązań technologicznych, takich jak Tesla czy bitcoin.

Fundusz istnieje od października 2014 roku. Od początku istnienia zarobił 588%. Tylko jeden rok (2016) zakończył pod kreską. W 2015 roku zarobił 3,76%, w 2017 aż 87,33%, w 2018 roku 3,53%, a w 2019 roku 35%. W długim terminie zdecydowanie bije światowy rynek akcji (patrz tab.). Prawdą jest jednak, że cechuje się on wysoką zmiennością (beta = 1,42).
 

Notowania ARK Innovation ETF na tle indeksu Nasdaq Composite – 5 lat

ark nasdaq

Źródło: Yahoo Finance

Średnioroczne stopy ARK Innovation ETF na tle MSCI ACWI + Frontier Markets IMI Index

perf

Źródło: ETF.com

Zobacz także: Prognozy dla bitcoina na 2021 rok są szalenie optymistyczne. Cena BTC może mocno wzrosnąć

Tesla największą pozycją w portfelu

W czym tkwi tajemnica kapitalnego wyniku funduszu w 2020 roku? ARK Innovation ETF ma dość mocno skoncentrowany portfel. Według serwisu Yahoo, 10 spółek o największym udziale zajmuje aż 53% miejsca w portfelu. Największą pozycją jest Tesla – i już wiemy skąd tak znakomity wynik funduszu. Kurs akcji spółki Tesla urósł bowiem w 2020 roku o 743%. Generalnie w portfelu fundusz ma 49 spółek.

TOP 10 pozycji w portfelu ARK Innovation ETF

ark top10

Źródło: Yahoo Finance

Jeśli chodzi o skład portfela pod względem geograficznym, to jest on mocno skoncentrowany na USA. Choć znalazło się w nim miejsce także dla spółek z Belgii, Chin czy Tajwanu.

Portfel ARK Innovation ETF w podziale na kraje

ark kraje

Źródło: ETF.com

Inwestorzy doceniają ARK Innovation ETF, ale ile jeszcze to potrwa?

Inwestorzy doceniają pracę zespołu zarządzającego omawianym funduszem. W 2020 roku jego aktywa urosły 10-krotnie, do 18 mld USD.
 


Na koniec najsmutniejsza informacja: fundusz ten nie jest dostępny poprzez polskich brokerów. Ale kto wie, może DM BOŚ lub BM mBanku – które mają szeroką już gamę ETF-ów – zdecydują się włączyć go do oferty? Nasza porada jest jednak taka, że poprzez brokerów dających dostęp do amerykańskiej giełdy można skopiować pierwszą 10 pozycji tego funduszu i stworzyć swojego własnego ETF-a na najlepsze spółki technologiczne.

Pamiętać jednak należy, że wielu ekspertów spodziewa się powrotu do łask inwestowania w wartość. Wtedy mógłby skończyć się dobry czas dla spółek technologicznych (growth). Czy wtedy ARK Innovation ETF wciąż będzie się popisywał stopami zwrotu?
 

Zobacz także: Najlepsze spółki technologiczne 2020 roku. Wśród nich Apple, Amazon oraz Tesla

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.