Najlepsze spółki technologiczne 2020 roku. Wśród nich Apple, Amazon oraz Tesla
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 sty 2021, 06:40

Najlepsze spółki technologiczne 2020 roku. Wśród nich Apple, Amazon oraz Tesla

Największe spółki technologiczne w USA zaliczyły udany rok. Mowa o Apple, Amazon, Alfabet, Microsoft, Facebook, Tesla oraz Nvidia.

Pandemia COVID-19 nie była straszna dla notowań producentów gier, ale nie tylko. Również największe spółki technologiczne z USA mają za sobą udany 2020 rok. Jak podaje portal CNBC, największymi zwycięzcami rajdu podczas pandemii są Apple, Amazon, Alfabet, Microsoft, Facebook, Tesla oraz Nvidia. Zaskoczeniem dla inwestorów może być Tesla. Akcje spółki Elona Muska wzrosły w 2020 roku o ponad 700%.

Notowania Tesli w 2020 roku

Tesla notowania

Źródło: YahooFinance

Zobacz także: Airbnb, DoorDash, Snowflake to 3 największe debiuty spółek technologicznych w 2020 roku

Pandemia sprzyjała spółkom technologicznym

Bez problemu można znaleźć sektory oraz firmy, które mimo pandemii COVID-19, odnotowały udany 2020 rok. Portal CNBC przygotował listę spółek technologicznych, które w minionym roku zyskały w tym trudnym okresie. Są to Amazon, Apple, Alfabet, Microsoft, Tesla, Nvidia oraz Facebook.

Notowania spółek Tesla, Nvidia, Apple oraz Amazon

spółki technologiczne notowania

Źródło: CNBC

Czy za tym stoją fundamenty? Apple w 2020 roku wypuścił na rynek nowe modele iPhone’ów, a Microsoft rozwijał aplikację Teams, która jest wykorzystywana do spotkań online. Jednak dla inwestorów największym zaskoczeniem było zachowanie notowań spółki należącej do Elona Muska. Kapitalizacja Tesli wzrosła z 76 mld USD do 669 mld USD na ostatniej sesji w 2020 roku. I to pomimo zamknięcia fabryk samochodów elektrycznych na początku pandemii. Jeszcze w grudniu Tesla weszła do indeksu S&P500.

Mimo tak świetnego roku dla Tesli, największy wzrost kapitalizacji odnotował producent iPhone’ów. Aktualna wycena Apple wynosi 2,2 bln USD, co oznacza wzrost o blisko 1 bln USD. Na 2. miejscu uplasował się Amazon ze skokiem kapitalizacji o ponad 700 mld USD.

2020 rok był nie tylko świetny rok dla spółek technologicznych, ale również dla ich właścicieli. Najbogatszym człowiekiem na świecie jest Jeff Bezos. Według indeksu Bloomberg Billionaires jego majątek wynosi 186 mld USD. Tuż za nim plasują się Elon Musk (175 mld USD) oraz Bill Gates (131 mld USD).

Autorka inspirowała się artykułem „Tech’s top seven companies added $3.4 trillion in value in 2020” opublikowanym na portalu CNBC.

Zobacz także: Tesla wejdzie do indeksu S&P500, a Elon Musk stał się 3. najbogatszym człowiekiem na świecie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.