Tesla wejdzie do indeksu S&P500, a Elon Musk stał się 3. najbogatszym człowiekiem na świecie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 lis 2020, 06:50

Tesla wejdzie do indeksu S&P500, a Elon Musk stał się 3. najbogatszym człowiekiem na świecie

Podczas wczorajszej sesji akcje Tesli podrożały o 8,2%. To efekt zapowiedzi, że spółka Elona Muska w grudniu wejdzie w skład indeksu S&P500.

Na początku sesji 21 grudnia Tesla wejdzie w skład indeksu S&P500, czyli największych amerykańskich spółek – zapowiedziała firma S&P Dow Jones Indices. To wywołało małą euforię na akcjach producenta aut elektrycznych. Na wczorajszej sesji jej wycena urosła o 8,2%.
 

Notowania spółki Tesla

chart.ashx

Źródło: FinViz.com

Popyt na akcje Tesli ze strony funduszy wyniesie co najmniej 51 mld USD

Na tą informację zwolennicy Tesli i Elona Muska, a przede wszystkim akcjonariusze tej spółki, czekali dość długo. Ale wreszcie doczekali się. Tesla wejdzie w grudniu w skład indeksu S&P500 – to pewne.

Ta wiadomość już wywołała znaczny popyt na akcje Tesli, a to dopiero początek. Eksperci szacują, że popyt ze strony funduszy inwestycyjnych, które będą musiały uzupełnić portfele o akcje producenta aut elektrycznych, ukształtuje się w pierwszych tygodniach po wejściu spółki w skład S&P500 na poziomie około 51 mld USD.

Amerykańskie media biznesowe zaczęły spekulować o ile urośnie kurs Tesli od momentu ogłoszenia jej wejścia do S&P500 do momentu wejścia. Przypomniały, że w 1999 roku akcje Yahoo podrożały w analogicznym okresie o 64%, ale trwał on… ledwie 5 sesji.

Co ciekawe, podczas wejścia do S&P500 Tesla będzie jedną z największych spółek, pod względem kapitalizacji, w historii indeksu. Obecnie jej wartość rynkowa to około 380 mld USD. Tuż po wejściu będzie większa od 95% spółek znajdujących się już w składzie S&P500. Tesla będzie miała w indeksie wagę 1%.
 

Kapitalizacja Tesli na tle konkurencji (mln USD)

cap

Źródło: Market Screener

Zobacz także: Warren Buffett sprzedaje akcje banków oraz Apple i kupuje spółki farmaceutyczne

Musk wyprzedził Zuckerberga

Pewne jest, że kapitalizacja Tesli w najbliższych tygodniach pójdzie w górę. To będzie oznaczało, że Elon Musk stanie się jeszcze bogatszy, niż jest w tej chwili. Jego majątek już wczoraj był wyceniony na 110 mld USD, a większość tegoż stanowią oczywiście akcje Tesli.

Musk w ten sposób wyprzedził na liście Bloomberg Billionaires Index Marka Zuckerberga, którego majątek jest wyceniany na około 104 mld USD. Musk jeszcze przedwczoraj rano był na liście 4, więc wskoczył na podium. Jednak Billa Gatesa (129 mld USD) i Jeffa Bezosa (185 mld USD) szybko nie dogoni. Chociaż, kto wie? Giełda czyni cuda. I tak w 2020 roku majątek Muska urósł o 82 mld USD i tylko pierwszy na liście najbogatszych Jeff Bezos może się z nim równać (+69 mld USD w 2020 roku).

TOP 5 najbogatszych Bloomberg Billionaires Index (17.11.2020)

Przechwytywanie
Źródło: Bloomberg

Tesla zarabia i odstrasza szortujących

Przypomnijmy, że przez wiele kwartałów S&P500 był dla Tesli niedostępny, bo nie spełniała ona jednego ważnego warunku. Otóż nie potrafiła zamknąć 4 kwartałów pod rząd z zyskiem. Udało się to jej w II kwartale 2020 roku (zarobiła 16 mln USD) i od razu jest efekt pod postacią zaproszenia w skład indeksu. W III kwartale br. Tesla miała 8,77 mld USD przychodu (+39% r/r) i 300 mln USD zysku (+131% r/r). Firma Elona Muska sprzedała w okresie czerwiec-wrzesień 139,3 tys. elektrycznych samochodów.

Od początku sierpnia mnożą się świetne rekomendacje od brokerów dla Tesli. Najbardziej optymistyczna – od analityków Jefferies - radzi oczywiście, by kupować akcje spółki Muska, a ich cena docelowa jest ustanowiona na poziomie 2 500 USD (czyli daje ponad 600% potencjału wzrostowego).
 

Rekomendacje dla Tesli (1.08.2020-17.11.2020)

rekom

Źródło: FinViz.com
 

Nic dziwnego, że szorty na Tesli nie są już tak imponującej wielkości, jak jeszcze w styczniu tego roku. Wtedy „na krótko” było sprzedane około 130 mln akcji spółki Elona Muska. Obecnie ta liczba wynosi 46 mln papierów. W tym roku szortujący Teslę stracili już około 26 mld USD.
 

Zobacz także: Notowania Tesli wyszły na historyczne maksima. Wiara w spółkę Elona Muska jest wielka

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.