Airbnb, DoorDash, Snowflake – największe debiuty technologiczne w 2020 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
17 gru 2020, 06:55

Airbnb, DoorDash, Snowflake to 3 największe debiuty spółek technologicznych w 2020 roku

Tegoroczne 3 debiuty spółek technologicznych na amerykańskiej giełdzie należą do największych IPO z tego sektora w USA – podaje CNBC.

W ubiegłym tygodniu na NYSE zadebiutowała spółka DoorDash, która zajmuje się dostarczaniem żywności. Również kilka dni temu na Nasdaq weszła spółka Airbnb, czyli platforma oferująca wynajem mieszkań na wypoczynek. Zarówno DoorDash, jak i Airbnb, to jedne z 10 największych IPO amerykańskich spółek technologicznych ostatnich lat. Wśród nich znalazła się jeszcze spółka Snowflake, która zadebiutowała we wrześniu.

IPO spółki technologiczne

Zobacz także: Najbogatszy Polak Piotr Szulczewski szykuje swoją spółkę Wish do debiutu na Nasdaq

Debiuty Airbnb i DoorDash

Zaczynając od spółki Airbnb, jej debiut na amerykańskiej giełdzie był zagrożony. Początkowo miał nastąpić na początku 2020 roku, jednak ze względu na wybuch pandemii COVID-19 został on przesunięty w czasie. W dobie koronawirusa, spółka oferująca mieszkania na wynajem mocno ucierpiała. Firma była zmuszona do zwolnienia pracowników i zwrotu kosztów za rezerwację miejsc noclegowych.

Mimo to, Airbnb powróciło do planów giełdowych jeszcze w sierpniu br. Jak pisaliśmy wtedy, pierwotna wycena spółki, która opiewała na ponad 30 mld USD, spadła do 18 mld USD. W ofercie publicznej Airbnb pozyskało około 3,5 mld USD. 10 grudnia nastąpiło upublicznienie spółki, a akcje wzrosły dwukrotnie do 146 USD za akcję.

Notowania Airbnb od debiutu

notowania Airbnb

Źródło: Yahoo Finance

Dzień wcześniej, 9 grudnia, na NYSE zadebiutowała spółka DoorDash. Firma została założona kilka lat temu przez grupę studentów ze Stanford. Obecnie jest to jedna z największych aplikacji dostarczających żywność do domu w USA. W czasie pandemii COVID-19 spółka mocno zyskała, jednak pojawia się pytanie czy utrzyma swój wzrost po pandemii.

„Okoliczności, które przyspieszyły rozwój naszej działalności, wynikające ze skutków pandemii Covid-19, mogą nie utrzymywać się w przyszłości” – napisano w prospekcie DoorDash.

W ofercie publicznej spółki pozyskała 3,4 mld USD, czyli nieco mniej, niż Airbnb. DoorDash, według danych CNBC, jest 3. największym debiutem wśród spółek technologicznych w 2020 roku.

Notowania DoorDash od debiutu

notowania DoorDash

Źródło: Yahoo Finance

Ostatnim z największych debiutów był Snowflake, dostarczający rozwiązania w chmurze. Notowana jest już spółka Wish, której właścicielem jest Polak Piotr Szulczewski, a piszemy o niej w osobnym tekście.

Autorka korzystała z artykułu „Three of the 10 biggest tech IPOs have happened in 2020 — including two in the last week” opublikowanego na portalu CNBC.

Zobacz także: Amazon i Netflix na historycznych maksimach. Firmy technologiczne to spółki użyteczności publicznej odporne na obecny kryzys

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.