Piotr Szulczewski to najbogatszy Polak. Jego spółka Wish szykuje debiut na Nasdaq
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 gru 2020, 06:55

Najbogatszy Polak Piotr Szulczewski szykuje swoją spółkę Wish do debiutu na Nasdaq

Jeszcze w tym roku na giełdzie Nasdaq może zadebiutować pierwsza „polska” spółka. Chodzi o Wish (ContextLogic), której założycielem i prezesem jest Piotr Szulczewski.

Wish to globalna platforma e-commerce, która w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku miała 1,75 mld USD przychodu (+32% r/r) i 176 mln USD straty. Jej spółka-matka ContextLogic wybiera się na Nasdaq. Założycielem i prezesem Wish jest Piotr Szulczewski – Polak z warszawskiego Tarchomina.

Jak platforma Wish spełnia życzenia?

Platforma Wish powstała w 2010 roku. Jest to swego rodzaju „Amazonem dla każdego, nie tylko dla zamożnych”. W dodatku oferuje ona pewne specyficzne usługi, np. odgaduje gusta, marzenia i życzenia (na podstawie tego, co ogląda i kupuje klient sugeruje podobne produkty). Od 2018 roku appka Wish jest najchętniej pobieraną aplikacją na świecie.

wish

Eksperci wskazują, że Wish rośnie wolniej, niż konkurenci, bo np. Amazon w III kwartale br. miał wzrost przychodów +38% r/r. Poza tym spółka nie jest rentowna, ale to dziś rzadkość wśród relatywnie młodych firm technologicznych. W 2017 roku straciła 247 mln USD, w 2018 roku przepaliła 208 mln USD, rok później 136 mln USD. W I-III kwartale 2020 roku była na 176 mln USD pod kreską.

Wish przyznaje, że pandemia w różnoraki sposób wpłynęła na biznes spółki. Z jednej strony wydłużył się czas dostaw, z platformy odeszło wielu sprzedawców. Z drugiej strony, wzrosła liczba transakcji mobile, a spadł poziom konkurencji ze strony tradycyjnych sklepów stacjonarnych.

Mimo to na jej akcje chętnych nie powinno zabraknąć. Platforma ma wielki potencjał rozwojowy. W tej chwili ma 100 mln użytkowników w 100 krajach, a za jej pośrednictwem towary sprzedaje około 0,5 mln sprzedawców.

Wish w liczbach

wish liczby

Wyniki finansowe Wish

wish fin

Zobacz także: Poznać e-commerce - spotkanie z przedstawicielami Answear.com

Miliarder z Tarchomina

Spółkę ContextLogic zakładał Piotr Szulczewski wraz z Dannym Zhangiem w 2011 roku. Wcześniej pracował dla Google, gdzie nabył odpowiednią wiedzę i umiejętności. Zainwestowali w ten biznes po 1,7 mln USD oszczędności. Jak widać, bardzo się to ryzyko opłaciło.

Wedle prospektu emisyjnego złożonego przez Wish 20 listopada br. Szulczewski ma 65,4% akcji serii B. Na razie nie wiadomo, na ile wyceniono jego pakiet. Nie są znane szczegóły IPO, ale powinny się one pojawić na dniach. Niektórzy eksperci czy dziennikarze wyceniają Wish na około 30 mld USD. Pewne jest jedno: Szulczewski już teraz jest najbogatszym Polakiem, a po IPO okaże się jak dużą przewagę zyskał nad innymi, krajowymi miliarderami. Wiadomo, że wynagrodzenie Szulczewskiego jako prezesa Wish w 2018 i 2019 roku wyniosło po 450 tys. USD.

Akcjonariat Wish

akcjonariat

Szulczewski urodził się i wychował na warszawskim Tarchominie. Od dziecka interesował się komputerami. W wieku 11 lat wyjechał do Kanady, gdzie ukończył studia na Uniwersytecie Waterloo, a następnie pracował dla firm ATI, Microsoft, Nvidia, aż wreszcie Google, gdzie współtworzył narzędzie Google AdWords.

Podobno Szulczewski kilka razy odrzucił ofertę zakupu Wish. Według doniesień medialnych w 2016 roku Amazon oferował za platformę Polaka 10 mld USD, a jakiś czas później Facebook dawał 20 mld USD. Teraz Wish zmierza pewnym krokiem na Nasdaq, a wycena spółki zapewne będzie zdecydowanie wyższa.

Zobacz także: Crowdfunding Iron VR od Carbon Studio. Co warto wiedzieć o spółce?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.