Debiut Airbnb możliwy do końca 2020 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
18 sie 2020, 06:40

Debiut giełdowy Airbnb był jednym z najbardziej wyczekiwanych IPO. Jednak wycena spółki spadła o ponad 40%

Airbnb - portal oferujący najem krótkoterminowy - jest coraz bliżej wejścia na giełdę. Jeszcze w tym miesiącu planuje złożenie dokumentów do amerykańskiego nadzoru - uważa „The Wall Street Journal”.

Pandemia COVID-19 pokrzyżowała wstępne plany spółki Airbnb, która zamierzała złożyć dokument ofertowy do 31 marca 2020 roku. Jak podał „The Wall Street Journal”, Airbnb jeszcze do końca tego miesiąca złoży odpowiednie dokumenty, które umożliwią jej debiut na giełdzie do końca 2020 roku. Tych informacji nie komentuje na razie rzecznik prasowy spółki.

W czerwcu pisaliśmy, że najem krótkoterminowy oferowany przez Airbnb powraca do łask. Dyrektor generalny firmy, Brian Chesky podkreślał, że odnotowywane jest coraz więcej rezerwacji mieszkań. Aktualna wycena Airbnb wynosi 18 mld USD. Jeszcze kilka lat temu spółka była wyceniana na 31 mld USD.

Liczba oferowanych pokoi (2019)

pokoje

Źródło: trynitykck.org

Zobacz także: Rynek najmu krótkoterminowego powraca do życia. Potwierdzają to najnowsze dane Airbnb

Debiut Airbnb jeszcze w tym roku?

Airbnb działa na rynku najmu krótkoterminowego od 2007 roku. Aktualnie oferta spółki jest dostępna w 202 krajach. Airbnb oferuje nie tylko wynajem mieszkania czy domku letniskowego, bo podróżujący mogą skorzystać z wycieczek oraz różnych atrakcji w danym mieście.

Ze względu na wybuch światowej pandemii, przez kilka miesięcy nie można było korzystać z ofert amerykańskiej firmy. Zamknięte granice i zakaz najmu krótkoterminowego odbił się mocno na sytuacji finansowej spółki. Według Bloomberga w II kwartale 2020 roku Airbnb odnotowało blisko 70% spadek przychodów względem tego samego okresu w 2019 roku.

Plany giełdowe spółki na początku roku były inne. Wstępnie zakładano złożenie odpowiednich dokumentów do 31 marca 2020 roku. Mimo problemów, Airbnb podtrzymuje plany debiutu na giełdzie. Według doniesień „The Wall Street Journal”, firma do końca sierpnia zamierza złożyć dokument informacyjny do SEC, czyli amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Spółka mogłaby jeszcze do końca roku zadebiutować na giełdzie.

Airbnb ofiarą pandemii, tak jak i cała branża turystyczna

Debiut giełdowy Airbnb jest planowany, pomimo problemów, które napotkała spółka w czasie pandemii. Przypomnijmy, że firma zdecydowała się na zwolnienie 25% pracowników, czyli blisko 1 900 osób. Ponadto, podczas pandemii osoby, które zdecydowały się na najem krótkoterminowy, mogły liczyć na pełen zwrot poniesionych kosztów. Taką decyzją byli oburzeni gospodarze wynajmowanych lokali.

Według raportu US Travel Association z początku sierpnia, pandemia koronawirusa zatrzymała branżę turystyczną. To spowodowała utratę dochodów w wysokości 320 mld USD od początku marca. Tym samym Airbnb nie będzie debiutować w korzystnych dla niej warunkach. Dodatkowo, wycena spółki jest znacznie niższa od szczytowego momentu, kiedy jej wartość była wyceniana na 31 mld USD.

Zobacz także: Airbnb przez koronawirusa zezwoli na anulowanie rezerwacji bez opłat i kar. To cios w rynek mieszkań na wynajem krótkoterminowy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.