Prognozy dla bitcoin na 2021 rok. Cena BTC poszybuje na północ
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 sty 2021, 06:50

Prognozy dla bitcoina na 2021 rok są szalenie optymistyczne. Cena BTC może mocno wzrosnąć

Najbardziej konserwatywne prognozy dla bitcoina na 2021 rok mówią o wzroście ceny do około 50 000 USD, a te najodważniejsze – o wystrzale do 300 000 USD i wyżej.

Postanowiliśmy zebrać najbardziej istotne prognozy dla bitcoina na 2021 rok. Czy musimy przypominać, że wyceniany w USD w 2020 roku urósł o 305%? Że zaczęli go kupować znani inwestorzy – jak Bill Miller czy Paul Tudor Jones – oraz wielkie instytucje finansowe (jak MassMutual)? Że niektóre firmy notowane na amerykańskiej giełdzie – jak MicroStrategy czy Square – zaczynają trzymać w BTC swoje rezerwy kapitałowe?

Jeśli to wszystko podsumujemy, okaże się, że nawet najbardziej „kosmiczne”, „odjechane” prognozy dla bitcoina na 2021 rok… trzeba brać na poważnie. Weźmy bowiem pod uwagę, że hossę w 2017 roku napędzało FOMO (fear of missing out – strach przed brakiem zarobku) inwestorów indywidualnych, a teraz może się pojawić FOMO w wykonaniu instytucjonalnych, którzy mają nieporównywalnie więcej kapitału do zainwestowania.

Notowania BTC/USD - 5 lat

btc 5l
Źróło: barchart.com

JPMorgan: „Bitcoin będzie kiedyś kosztował 146 000 USD”

W długim terminie bitcoin może zacząć wygrywać konkurencję ze złotem – uważa szef działu analiz JPMorgan Nikolaos Panigirtzoglou. Zwrócił on uwagę, że kapitalizacja rynku BTC to obecnie około 575 mld USD (teraz już 600 mld USD – przyp. aut.), czyli potrzebuje wzrostu o 4,6 raza, by osiągnąć wartość prywatnych inwestycji w złoto. Wtedy cena jednego BTC musiałaby wynosić 146 000 USD i według analityka jest to do osiągnięcia, ale niekoniecznie już w 2021 roku.

Kapitalizacja rynku BTC (w USD)

btc cap

Źródło: CoinGecko

Dan Morehead (Pantera Capital): „W sierpniu bitcoin będzie kosztował 115 000 USD”

Według modelu stworzonego przez szefa firmy inwestycyjnej Pantera Capital, na początku sierpnia bitcoin może być wart około 115 tys. USD. Model bazuje na zachowaniu kursu kryptowaluty po poprzednich halvingach.

Tom Lee (analityk Fundstrat): „Cena BTC w 2021 roku urośnie o więcej niż 300%”

Znany analityk rynku kryptowalut Tom Lee stwierdził niedawno w wywiadzie dla CNBC, że bitcoin w 2021 roku może się okazać jeszcze lepszą inwestycją, niż w 2020. „Kurs BTC w 2021 roku może urosnąć bardziej, niż w 2020, czyli o więcej niż 300%. Być może nawet będzie to 400%. „Rok 2021 będzie przypominał na rynku cryptos rok 2017” – stwierdził z dużym przekonaniem Lee.

Max Keiser: "Cena bitcoina w 2021 roku osiągnie poziom 220 000 USD"

Jeden z najbardziej znanych inwestorów w cryptos podzielił się swoją prognozą cenową dla BTC na 2021 rok: 220 000 USD. Keiser uważa, że to hashrate - czyli jednostka mocy obliczeniowej sieci bitcoin - wskazje wyprzedzająco ile będzie wart BTC. Według niego, obecny poziom hashrate wróży, że kurs BTC/USD przebije w tym roku barierę 200 000 USD.

Willy Woo (analityk Woobull Charts): „300 000 USD za BTC? To możliwe”

Znany w świecie cryptos analityk Willy Woo niedawno zdradził, że jego model zakłada wzrost ceny BTC do 200 000 USD do końca 2021 roku. Ale uwaga: w scenariuszu konserwatywnym! Scenariusz optymistyczny zakłada wzrost do 300 000 USD. Według niego, sytuacja na rynku bitcoina nigdy nie była tak „bycza”, jak w tej chwili.

Model wzrostu wyceny BTC wg Woobull

woo

Źródło: Willy Woo

Zobacz także: Obserwacja sieci bitcoin może pomóc przewidywać ataki terrorystyczne, bo terroryści korzystają z bitcoina – mówią naukowcy

Bob Loukas: „Nadchodzi bitcoinowa mania, jak w 2017”

Znany inwestor kryptowalutowy Bob Loukas przewiduje, że w 2021 roku zobaczymy kolejną bitcoinową manię. Przyznaje, że trudno mu zaprognozować, na jakich poziomach się ona zakończy, zapewne będzie to gdzieś między 85 a 300 tys. USD, a jeszcze bardziej precyzyjnie: między 100 a 200 tys. USD. Według niego, ostatnią fazę hossy można będzie poznać po dużych, kilkunastoprocentowych (w skali dnia) skokach wyceny – wtedy smart money będą sprzedawać, a dumb money kupować. Zdaniem Loukasa, potem przyjdzie około 80-procentowa przecena (od szczytu) kryptowaluty, podobnie jak stało się w 2018 roku.

Szczepan Bentyn: „Wartość rynku BTC sięgnie 1 bln USD”

„Jednym z najważniejszych wydarzeń 2021 r. może być to, że mniejsze banki centralne zaczną skupować bitcoiny – teraz wszystko jest możliwe. Myślę, że w 2021 r. osiągniemy kolejny bardzo istotny kamień milowy, czyli 1 bilion USD wartości w bitcoinach” – powiedział niedawno „Parkietowi” Szczepan Bentyn. To oznacza, że jego prognoza cenowa dla jednego bitcoina na ten rok wynosi 53 800 USD. Pytanie jednak, co stanie się z bitcoinem później… „Duży wzrost cen bitcoina to błogosławieństwo i przekleństwo dla rynku kryptowalut. Napływ kapitału instytucjonalnego do bitcoina wymusza pytania o sens istnienia banków centralnych i walut fiducjarnych. Obawiam się, że pojawią się rządy, które na te pytania odpowiedzą atakiem. Najbardziej obawiam się działań Stanów Zjednoczonych, które mogą posunąć się za daleko, chcąc bronić pozycji dolara” – ostrzegł Bentyn.

Prof. Krzysztof Piech (Uczelnia Łazarskiego): „Możemy zobaczyć bitcoina nawet po 100 000 USD”

Znany naukowiec i miłośnik cryptos uważa, że w tym roku wiele się będzie działo na rynku walut cyfrowych. „Od strony spekulacji czekam na dalszy wzrost ceny bitcoina – może nawet do 100 tys. USD. Od strony adaptacji technologii blockchain w zastosowaniach związanych z płatnościami największym osiągnięciem byłoby uruchomienie cyfrowego juana” – powiedział „Parkietowi”.

James Ledbetter (FIN Newsletter): „Należy spodziewać się huśtawek cenowych na BTC”

Były redaktor naczelny Inc., a obecnie przedsiębiorca i inwestor James Ledbetter uważa, że prognozowanie ruchu cenowego w przypadku BTC jest niezwykle trudne. „Niektórzy mówią, że zobaczymy bitcoina po 50 000 USD w 2021 roku. Uważam, że to jest zbyt optymistyczna wizja, ale nie jest ona nierealna, jeśli pieniądze zaczną płynąć z innych rynków inwestycyjnych na rynek cryptos. Jedno jest pewne – bitcoin wciąż będzie aktywem, które cechuje się bardzo dużą zmiennością, więc emocji inwestorom nie zabraknie” – stwierdził Ledbetter w felietonie dla portalu CNBC Money.

Zobacz także: Bitcoin najwyżej w historii, a jedno BTC jest warte 100 tys. zł. Czy szalona crypto-hossa w 2021 roku będzie dalej trwać?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.