Obserwacja sieci bitcoin może pomóc przewidywać ataki terrorystyczne, bo terroryści korzystają z bitcoina – mówią naukowcy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 lis 2020, 06:35

Obserwacja sieci bitcoin może pomóc przewidywać ataki terrorystyczne, bo terroryści korzystają z bitcoina – mówią naukowcy

Ulubione kryptowaluty terrorystów to bitcoin i ripple – wynika z badania naukowców.

Giełdy kryptowalutowe trzeba poddać uważniejszemu nadzorowi, bo dzięki temu można będzie przewidywać albo ograniczać akty terroryzmu – przekonują w artykule „Coins for Bombs - Does Bitcoin Finance Terrorist Attacks?” Dan Amiram i Daniel Rabetti z Tel Aviv University oraz Bjorn Jorgensen z London School of Economics & Political Science.

Terroryści używają bitcoina i ripple

Amiram, Rabetti i Jorgensen postanowili zbadać, czy kryptowaluty odgrywają jakąś znaczącą rolę jako środek w finansowaniu terroryzmu. Wykorzystali w swoim badaniu nowoczesną technologię do wykrywania anomalii w sieci bitcoin, opartą na uczeniu maszynowym. Przeanalizowali miliony transakcji zawartych w sieci bitcoin.

Okazało się, że pojawiają się duże, wyraźne anomalie w transferach w sieci bitcoin w okolicach dużych zamachów terrorystycznych. Co najważniejsze, zazwyczaj pojawiają się one przed zamachami, więc mogą pełnić rolę predykcyjną. Obserwując uważnie sieć bitcoin da się przewidywać zamachy terrorystyczne, widać trwające przygotowania – przekonują Amiram, Rabetti i Jorgensen.

Naukowcy przypominają, że Departament Sprawiedliwości USA kilka lat temu unieruchomił około 300 kont w sieci bitcoin, używanych przez takie organizacje terrorystyczne, jak Brygady al Qassam, Al.-Kaida czy ISIS. Wskazują też, że wyraźne anomalie w sieci bitcoin pojawiły się np. przed zamachami wielkanocnymi na Sri Lance w 2019 roku. Ich badanie objęło zasięgiem lata 2015-19, a wyniki analizy transakcji w sieci bitcoin nałożyli na dane o zamachach z Global Terrorism Database.

Przykłady zamachów terrorystycznych z lat 2015-19

zamachy

Źródło: Amiram, Rabetti i Jorgensen (2020)

Amiram, Rabetti i Jorgensen odkryli, że terroryści używają nie tylko bitcoina. Jednym z ich ulubionych „narzędzi” jest także XRP (Ripple). Generalnie jednak bitcoin jest najczęściej stosowany przez terrorystów, gdyż jest to sieć zapewniająca duży stopień anonimowości i pozwala na transfery globalne (w odróżnieniu np. od ZCash, która zapewnia pełną anonimowość, ale nie zapewnia transferów globalnych).

Anormalny transfer w sieci XRP dzień po zamachu na Sri Lance (2019)

xrp

Źródło: Amiram, Rabetti i Jorgensen (2020)

Zobacz także: Coraz więcej poważnych inwestorów przekonuje, że Bitcoin to dobra inwestycja

Nadzór kryptowalutowych giełd może pomóc zwalczać terroryzm

Najciekawszy element omawianego badania dotyczy zdolności predykcyjnej sieci bitcoin w zakresie przewidywania zamachów terrorystycznych. Amiram, Rabetti i Jorgensen zastosowali kilka metod badawczych opartych na machine learning. Okazało się, że szczególnie wyraźne anomalie w zakresie transferów w sieci bitcoin widać było dokładnie w dzień przed zamachami. Naukowcy są przekonani, że uważna obserwacja sieci może więc być pomocna w przewidywaniu i zapobieganiu zamachom.

„Nasze odkrycia dowodzą, że giełdy kryptowalutowe, pośredniczące w zakupach kryptowalut, powinny być poddane ściślejszemu nadzorowi. Regulatorzy powinni zmuszać takie giełdy do poddania się rygorom procedur compliance, w celu wypracowania wysokich standardów przeciwdziałania terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy” – podkreślili naukowcy.

Szacunkowe koszty zamachów terrorystycznych (w USD)

koszty

Źródło: Amiram, Rabetti i Jorgensen (2020)

Ogłoszenie internetowe Brygady al Qassam dot. zbiórki pieniędzy przez sieć BTC

ogłoszenie

Źródło: Amiram, Rabetti i Jorgensen (2020)

Zobacz także: Bitcoin wchodzi do mainstreamu. Zainteresowanie BTC w społeczeństwie konsekwentnie rośnie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.