Bitcoin wchodzi do mainstreamu. Zainteresowanie BTC wśród konsekwentnie rośnie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 paź 2020, 07:00

Bitcoin wchodzi do mainstreamu. Zainteresowanie BTC w społeczeństwie konsekwentnie rośnie

Obecnie 55% amerykańskich inwestorów jest zainteresowanych bitcoinem, wobec 36% przed rokiem – wynika z badania firmy Grayscale Investments.

Zainteresowanie kryptowalutami jako aktywami, czy nawet alternatywnym pieniądzem, urosło znacznie w ciągu 12 miesięcy – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę inwestycyjną Grayscale Investments. W raporcie „Bitcoin Investor Study” przedstawiła ona wyniki tego badania, które miało na celu określenie kim jest inwestor kupujący bitcoiny.

BTC kupuje przeważnie młody wykształcony mężczyzna z miasta

Inwestor kupujący bitcoiny jest przede wszystkim inwestorem aktywnym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 83% inwestorów posiadających bitcoiny w portfelu dokonywało kolejnych zakupów – wynika z badania Grayscale. 38% kupowało kryptowalutę w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Co ciekawe, aż 63% inwestorów posiadających bitcoiny przyznaje, że pandemia COVID-19 miała wpływ na ich decyzje zakupowe na rynku kryptowalut.

Inwestor kupujący bitcoiny jest przeważnie dość młodym mężczyzną z miasta, który ma wykształcenie i dobrą pracę i aktywnie inwestuje. Jest zazwyczaj dość agresywnym inwestorem, z dużą tolerancją ryzyka, który czyta wiadomości z rynków finansowych. 29% tego typu inwestorów ma wykształcenie wyższe, a 22% średnie.

A kto nie jest zainteresowany bitcoinem? Przede wszystkim ludzie po 55 roku życia, którzy twierdzą, że jest to aktywo cechujące się zbyt dużą zmiennością i zbyt ryzykowne dla nich.

Zainteresowanie BTC w podziale na wiek, płeć, status zatrudnienia, wykształcenie, miejsce zamieszkania i tolerancję ryzyka

zainteresowanie btc

Zobacz także: Millenialsi kupują Bitcoiny z myślą o emeryturze, bo mogą być świetną ochroną przed inflacją

Pandemia podniosła atrakcyjność BTC w oczach inwestorów

Co ciekawe, z badania firmy Grayscale wynika, że jedną z największych zalet bitcoina dla inwestorów jest… możliwość inwestowania małych kwot w prosty sposób. Dla aż 65% inwestorów jest to jeden z głównych czynników, który zachęca ich do lokowania kapitału w BTC. Równie ważnym czynnikiem jest potencjał wzrostu wartości bitcoina – na tę zaletę wskazuje obecnie 59% inwestorów (wobec 51% przed rokiem). Aż 79% inwestorów, którzy od dłuższego czasu mają bitcoiny w portfelu, jest to czynnik najważniejszy.

Dwie trzecie ankietowanych uważa, że pandemia koronawirusa i jej następstwa podniosły znacznie atrakcyjność inwestycyjną bitcoina. Wedle większości badanych, bitcoin staje się czymś na kształt safe haven. Szczególnie dla tych, którzy mają go już w portfelu i są w przedziale wiekowym 35-44 lata.

Firma Grayscale w swoim raporcie zwraca uwagę, że w ciągu najbliższych 10 lat Milenialsi – którzy są zainteresowani kryptowalutami – zwiększą swój stan posiadania około 5-krotnie, o około 68 bln USD, m.in. na drodze dziedziczenia. A to może wywoływać kolejne hossy na kursie BTC.

Zachowanie portfela 60/40 uzupełnionego przez kryptowaluty

portfel

Źródło: Grayscale

Firma Grayscale przeprowadziła badanie na 1 tys. dorosłych Amerykanów, w okresie od połowy czerwca do połowy lipca br. Wszyscy respondenci pracowali zawodowo, a aktywa inwestycyjne w ich gospodarstwie domowym sięgały co najmniej 10 tys. USD.

Zobacz także: Kurs BTC był manipulowany w 2013, 2017 i 2019 – twierdzi ekspert od aktywów alternatywnych

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.