Bitcoin to dobra inwestycja mówi coraz więcej poważnych inwestorów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 lis 2020, 06:45

Coraz więcej poważnych inwestorów przekonuje, że Bitcoin to dobra inwestycja

Już nie tylko banita z Wall Street Michael Novogratz „nagania” na bitcoina. Robi tak coraz szersza rzesza znanych inwestorów. Jednym z powodów jest tegoroczne zachowanie ceny BTC. W trakcie pandemii aktywo to stało się czymś na kształt cyfrowego złota. Co prawda cechuje się nadal bardzo dużą zmiennością – tutaj się nic nie zmienia od lat – ale jest w tym roku jednym z najlepiej performujących klas aktywów.

Od początku 2020 roku do 16 listopada bitcoin wyceniany w USD podrożał o 128%. W tym czasie indeks S&P500 urósł o 11,8%, a złoto wyceniane w USD o 24,5%.

Notowania BTC/USD na tle S&P500 – 2020 rok

btc sp500

Źródło: Yahoo Finance

Paul Tudor Jones: bitcoin jest najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją

Ostatnio głośnym echem odbiła się wypowiedź znanego na Wall Street, bardzo doświadczonego inwestora Paula Tudora Jonesa. Występując w programie CNBC “Squawk Box” stwierdził on, że zwiększa zaangażowanie w bitcoina, bo ta kryptowaluta jest najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją.

„Lubię teraz bitcoina bardziej, niż gdy kupiłem go po raz pierwszy w maju br. Uważam, że bitcoin jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Kupowanie teraz BTC, to jak kupowanie akcji Apple czy Google na wczesnym etapie rozwoju tych spółek. Według mnie, bitcoin stał się czymś na kształt złota i może okazać się najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją” – stwierdził szef Tudor Investment Corporation.

Cathie Wood: wartość sieci bitcoin może wzrosnąć z około 200 mld USD do nawet 5 bln USD w ciągu najbliższych 5 lat

Cathie Wood to nowa amerykańska gwiazda inwestycyjna. Była wczesnym inwestorem w bitcoinie i Tesli i głównie na tym zbiła majątek. Założyła i prowadzi firmę ARK Invest, której flagowy fundusz jest w tym roku 75% na plusie. Wood zaleca inwestowanie w bitcoina, kryptowaluty oraz akcje innowacyjnych spółek, nazywając inwestowanie pasywne (w fundusze indeksowe) „największym marnotrawstwem zasobów kapitałowych w historii”.

Niedawno, będąc gościem podcastu Break Down, Wood wyjaśniała dlaczego zaleca inwestowanie w bitcoina. „W najbliższym czasie będziemy mieli sporo upadłości wśród przedsiębiorstw. Tylko najlepsze aktywa się wybronią, zachowując wycenę albo ją zwiększając. Jednym z takich aktywów będzie bitcoin, który w ciągu najbliższych 5 lat może zwiększyć wartość sieci z około 200 mld USD do nawet 5 bln USD” – uważa Wood. „Obecnie pojawia się na świecie tyle innowacji na raz, że jeden zespół inwestycyjny nie jest w stanie tego obserwować” – dodała.

By lepiej zrozumieć jak w jej firmie ARK Invest patrzą się na bitcoina, warto zapoznać się z najnowszym raportem pt. „Bitcoin As An Investment”.

Średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji w bitcoina z wybranych okresów

zwrot btc

Źródło: ARK Invest

Wartość rynku BTC (skala lewa) jako udział w wartości rynku złota (kurs BTC/USD – skala prawa)

btc zloto

Źródło: ARK Invest

Zobacz także: Oto ile daje zarobić globalny portfel uwzględniający wszystkie aktywa inwestycyjne

Chamath Palihapitiya: za 10 lat bitcoin będzie wart 1 mln USD

Ten inwestor o nazwisku nie do wymówienia urodził się na Sri Lance. W latach 2007-11 był członkiem zarządu Facebooka. Obecnie jest prezesem Virgin Galactic oraz dyrektorem generalnym funduszu VC Social Capital. Nie wiadomo, ile dokładnie bitcoinów ma Palihapitiya oraz jego fundusz, ale wiadomo, że on i jego fundusz akumulują kryptowalutę od dawna.

W 2013 roku na łamach portalu TechCrunch inwestor przyznał, że zainwestował 5 mln USD w bitcoina, gdy ten kosztował około 80 USD i że zamierza zainwestować w niego kolejne 10-15 mln USD. W 2018 roku w liście do inwestorów Social Capital Palihapitiya przyznał, że dwie największe pozycje w portfelu to akcje spółki Amazon oraz właśnie bitcoin.

„Bitcoin jest zbyt zmienny, by stał się walutą. Ale każdy powinien mieć co najmniej 1% swojego portfela w bitcoinie. Jest on świetnym aktywem, które rośnie w tempie geometrycznym. Jest czymś na kształt cyfrowego złota. Uważam, że wszyscy, którzy nie widzą jego wartości, tak jak Warren Buffett, popełniają błąd. Bitcoin jest świetnym zabezpieczeniem majątku, bo mogę sobie wyobrazić, że za 10 lat będzie wart 1 mln USD” – mówi Palihapitiya.

Stan Druckenmiller: bitcoin będzie lepszy niż złoto

Kilka dni temu całą Wall Street zaszokował słynny inwestor Stan Druckenmiller. Stwierdził w telewizji CNBC, że ma pozycję long na BTC. „Jeśli zakładamy, że w najbliższych latach złoto spisze się świetnie, to bitcoin spisze się jeszcze lepiej” – stwierdził kategorycznie

Druckenmiller to doświadczony inwestor, który odniósł wielkie sukcesy. Współzarządzał funduszem Quantum Fund George’a Soros’a, a potem prowadził firmę inwestycyjną Duquesne Capital. W samym kryzysowym roku 2008 zarobił kilkaset milionów USD. Skoro on zaleca zajmowanie pozycji long na BTC, to coś musi być na rzeczy…

Bill Miller: im wyższa jest cena bitcoina, tym mniej ryzykownym aktywem się on staje

Na koniec przypomnijmy, że słynny inwestor w wartość Bill Miller, założyciel firmy Miller Value Partners, kupił i trzyma bitcoina od kilku lat. „Uważam, że większość kryptowalut nie jest interesująca. Ale blockchain jest generalnie bardzo interesującym wynalazkiem, eksperymentem jakiego nie było jeszcze w historii ludzkości” – przyznaje założyciel Miller Value Partners. Niedawno podczas występu w CNBC podkreślał, że obecnie „każdy duży bank ma ekspozycję na bitcoina”.

Według Millera, im wyższa jest cena bitcoina, tym mniej ryzykownym aktywem się on staje. „Chodzi o to, że dochodzi do stopniowej adopcji bitcoina na coraz większą skalę. W sieci jest coraz więcej użytkowników, w tym instytucji. Oczywiście, jego cena jest bardzo zmienna, ale generalnie zachowuje się on inaczej, niż np. akcje. Akcje danej spółki im są droższe, tym są bardziej ryzykowne. Z bitcoinem jest odwrotnie. Uważam, że jesteśmy dopiero na początku zjawiska zwanego bitcoin i kryptowaluty. Bitcoin może stać się osobną klasą aktywa inwestycyjnego, czymś na kształt cyfrowego złota” – twierdzi Miller. „Jeśli złoto spisze się świetnie w ciągu kolejnych 10 lat, to bitcoin zachowa się o wiele lepiej, bo ma unikalne zalety, których nie ma kruszec” – dodał.

Zobacz także: 16 zasad jak mądrze inwestować na giełdzie – według Waltera Schlossa

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.