16 zasad jak mądrze inwestować na giełdzie – według Waltera Schlossa
Musisz wypracować swoją filozofię inwestowania i jej się trzymać. To jest zawsze jedyna właściwa droga do sukcesu – radził słynny inwestor Walter Schloss, uczeń Bena Grahama.
Każdy inwestor, który jest wymieniany jako wzór przez Warrena Buffetta jest godzien szczególnej uwagi. Jednym z inwestorów, którzy dostąpili takiego zaszczytu, jest Walter Schloss.
Kim był Walter Schloss?
Walter Schloss urodził się w 1916 roku, a od 18 roku życia pracował na Wall Street. Trafił na giełdę tuż po wielkim krachu. Podobnie jak Buffett, nauki pobierał w Benjamina Grahama. Pracował dla funduszu inwestycyjnego Grahama (i tam poznał Buffetta), po czym w 1955 roku przeszedł na swoje.
Schloss okazał się świetnym inwestorem. W latach 1955-2000 jego fundusz wypracował średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 15,5%, podczas gdy S&P500 rósł średniorocznie o 10%. To oznacza, że gdyby ktoś zainwestował 10 000 USD w indeks S&P500 w 1955 roku, to w 2000 roku miałby 729 000 USD, ale gdyby zaufał Schlossowi, miałby 5 388 000 USD.
W 1984 roku Warren Buffett napisał o Schlossie w eseju „The Superinvestors of Graham and Doddsville”. „Walter był zawsze mocno zdywersyfikowany, posiadając około 100 spółek w portfelu. Wie, jak znaleźć spółki, które są niedoceniane przez rynek. Walter ma proste podejście: jeśli uważa, że biznes jest wart tego, by włożyć w niego pieniądze, to to robi, nie patrząc na to, czy jest rok wyborczy, albo czy jest dobra koniunktura czy zła. Jeśli Walter uważa, że biznes jest wart 1 USD za akcję, a może go kupić za 0,40 USD za akcję, to go kupuje. Ma o wiele bardziej zdywersyfikowany portfel, niż ja, bo takie ma podejście i ja to szanuję” – napisał Buffett.
Schloss przez całe życie mieszkał w małym apartamencie w Nowym Jorku. I całe życie inwestował. Trzymał się świetnie, jeszcze w wieku 80 lat grał w tenisa. Został patronem nowojorskiego Tenement Museum. Zmarł w 2012 roku, w wieku 95 lat. W sieci można znaleźć archiwum poświęcone Walterowi Schlossowi.
Zobacz także: Jak nauki Benjamina Grahama przetrwały zderzenie z XXI wiekiem?
16 zasad skutecznego inwestowania na giełdzie
W 1994 roku Walter Schloss opublikował list do inwestorów korzystających z usług firmy Walter & Edwin Schloss Associates. Zawarł w nim 16 zasad, których – jego zdaniem – musi przestrzegać każdy inwestor, jeśli chce zarabiać na giełdzie. Poniżej prezentujemy te zasady:
- Cena jest najważniejszym czynnikiem używanym w odniesieniu do wartości.
- Spróbuj ustalić wartość firmy. Pamiętaj, że akcja reprezentuje część biznesu, nie jest zwykłą kartką papieru.
- Użyj wartości księgowej jako punktu wyjścia podczas próby ustalenia wartości przedsiębiorstwa. Upewnij się, że dług nie jest równy 100% kapitału.
- Miej cierpliwość. Cena akcji nie zdrożeje od razu po tym, jak je kupisz.
- Powstrzymuj się od spekulacji, zostaw ją innym. Nie sprzedawaj akcji od razu po pokazaniu się złych wiadomości ze spółki.
- Nie bój się być osamotnionym w pewnych poglądach, ale upewnij się, że masz rację. Nie możesz mieć 100% pewności, że masz rację, ale próbuj poszukać słabości w swoim myśleniu.
- Po podjęciu decyzji miej odwagę trwać przy swoich przekonaniach.
- Musisz wypracować swoją filozofię inwestowania i jej się trzymać. To jest zawsze jedyna właściwa droga do sukcesu.
- Nie spiesz się zbytnio ze sprzedażą akcji. Jeśli akcje osiągną cenę, którą uważasz za uczciwą, możesz je sprzedać. Problem w tym, że ludzie często sprzedają akcje, bo urosły o 50%. Tymczasem zawsze przed sprzedażą warto ponownie wycenić firmę i sprawdzić, jak wygląda jej wycena do wartości księgowej. Warto też popatrzeć na to, co dzieje się na rynku akcji: czy wskaźniki C/Z są generalnie wysokie? Czy panuje optymizm? Odpowiedź na te pytania również podpowiada, czy warto sprzedać akcje.
- Dobrze jest kupić akcje w pobliżu kilkuletnich dołków. Papier może urosnąć o 125%, potem spaść o 60%, a i tak jego wycena będzie atrakcyjna.
- Staraj się kupować aktywa z dyskontem, a nie zyski. Zyski mogą się szybko zmienić, tymczasem aktywa zmieniają się powoli. Jeśli chcesz kupować zyski, musisz o spółce wiedzieć o wiele więcej, niż gdy kupujesz przecenione aktywa.
- Słuchaj sugestii ludzi, których szanujesz. Nie oznacza to, że musisz je zaakceptować. Pamiętaj, że inwestujesz swoje pieniądze i generalnie trudniej jest mieć pieniądze, niż mnożyć je. Gdy stracisz dużo pieniędzy, ciężko będzie je odzyskać.
- Staraj się, aby emocje nie wpływały na Twój osąd. Strach i chciwość to prawdopodobnie najgorsze emocje, jakie można mieć podczas zakupu i sprzedaży akcji.
- Pamiętaj o procencie składanym. Jeśli możesz zarobić 12% rocznie i zyski reinwestować, to podwoisz swój początkowy kapitał w ciągu 6 lat.
- Preferuj akcje, unikaj obligacji. Papiery dłużne ograniczają zyski, a inflacja ograniczy Twoją siłę nabywczą.
- Uważaj na dźwignię (lewar). Jej używanie może się obrócić przeciwko tobie.