16 zasad jak mądrze inwestować na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 lis 2020, 07:00

16 zasad jak mądrze inwestować na giełdzie – według Waltera Schlossa

Musisz wypracować swoją filozofię inwestowania i jej się trzymać. To jest zawsze jedyna właściwa droga do sukcesu – radził słynny inwestor Walter Schloss, uczeń Bena Grahama.

Każdy inwestor, który jest wymieniany jako wzór przez Warrena Buffetta jest godzien szczególnej uwagi. Jednym z inwestorów, którzy dostąpili takiego zaszczytu, jest Walter Schloss.

Kim był Walter Schloss?

Walter Schloss urodził się w 1916 roku, a od 18 roku życia pracował na Wall Street. Trafił na giełdę tuż po wielkim krachu. Podobnie jak Buffett, nauki pobierał w Benjamina Grahama. Pracował dla funduszu inwestycyjnego Grahama (i tam poznał Buffetta), po czym w 1955 roku przeszedł na swoje.

Schloss okazał się świetnym inwestorem. W latach 1955-2000 jego fundusz wypracował średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 15,5%, podczas gdy S&P500 rósł średniorocznie o 10%. To oznacza, że gdyby ktoś zainwestował 10 000 USD w indeks S&P500 w 1955 roku, to w 2000 roku miałby 729 000 USD, ale gdyby zaufał Schlossowi, miałby 5 388 000 USD.

W 1984 roku Warren Buffett napisał o Schlossie w eseju „The Superinvestors of Graham and Doddsville”. „Walter był zawsze mocno zdywersyfikowany, posiadając około 100 spółek w portfelu. Wie, jak znaleźć spółki, które są niedoceniane przez rynek. Walter ma proste podejście: jeśli uważa, że biznes jest wart tego, by włożyć w niego pieniądze, to to robi, nie patrząc na to, czy jest rok wyborczy, albo czy jest dobra koniunktura czy zła. Jeśli Walter uważa, że biznes jest wart 1 USD za akcję, a może go kupić za 0,40 USD za akcję, to go kupuje. Ma o wiele bardziej zdywersyfikowany portfel, niż ja, bo takie ma podejście i ja to szanuję” – napisał Buffett.

Schloss przez całe życie mieszkał w małym apartamencie w Nowym Jorku. I całe życie inwestował. Trzymał się świetnie, jeszcze w wieku 80 lat grał w tenisa. Został patronem nowojorskiego Tenement Museum. Zmarł w 2012 roku, w wieku 95 lat. W sieci można znaleźć archiwum poświęcone Walterowi Schlossowi.

Zobacz także: Jak nauki Benjamina Grahama przetrwały zderzenie z XXI wiekiem?

16 zasad skutecznego inwestowania na giełdzie

W 1994 roku Walter Schloss opublikował list do inwestorów korzystających z usług firmy Walter & Edwin Schloss Associates. Zawarł w nim 16 zasad, których – jego zdaniem – musi przestrzegać każdy inwestor, jeśli chce zarabiać na giełdzie. Poniżej prezentujemy te zasady:

 1. Cena jest najważniejszym czynnikiem używanym w odniesieniu do wartości.
 2. Spróbuj ustalić wartość firmy. Pamiętaj, że akcja reprezentuje część biznesu, nie jest zwykłą kartką papieru.
 3. Użyj wartości księgowej jako punktu wyjścia podczas próby ustalenia wartości przedsiębiorstwa. Upewnij się, że dług nie jest równy 100% kapitału.
 4. Miej cierpliwość. Cena akcji nie zdrożeje od razu po tym, jak je kupisz.
 5. Powstrzymuj się od spekulacji, zostaw ją innym. Nie sprzedawaj akcji od razu po pokazaniu się złych wiadomości ze spółki.
 6. Nie bój się być osamotnionym w pewnych poglądach, ale upewnij się, że masz rację. Nie możesz mieć 100% pewności, że masz rację, ale próbuj poszukać słabości w swoim myśleniu.
 7. Po podjęciu decyzji miej odwagę trwać przy swoich przekonaniach.
 8. Musisz wypracować swoją filozofię inwestowania i jej się trzymać. To jest zawsze jedyna właściwa droga do sukcesu.
 9. Nie spiesz się zbytnio ze sprzedażą akcji. Jeśli akcje osiągną cenę, którą uważasz za uczciwą, możesz je sprzedać. Problem w tym, że ludzie często sprzedają akcje, bo urosły o 50%. Tymczasem zawsze przed sprzedażą warto ponownie wycenić firmę i sprawdzić, jak wygląda jej wycena do wartości księgowej. Warto też popatrzeć na to, co dzieje się na rynku akcji: czy wskaźniki C/Z są generalnie wysokie? Czy panuje optymizm? Odpowiedź na te pytania również podpowiada, czy warto sprzedać akcje.
 10. Dobrze jest kupić akcje w pobliżu kilkuletnich dołków. Papier może urosnąć o 125%, potem spaść o 60%, a i tak jego wycena będzie atrakcyjna.
 11. Staraj się kupować aktywa z dyskontem, a nie zyski. Zyski mogą się szybko zmienić, tymczasem aktywa zmieniają się powoli. Jeśli chcesz kupować zyski, musisz o spółce wiedzieć o wiele więcej, niż gdy kupujesz przecenione aktywa.
 12. Słuchaj sugestii ludzi, których szanujesz. Nie oznacza to, że musisz je zaakceptować. Pamiętaj, że inwestujesz swoje pieniądze i generalnie trudniej jest mieć pieniądze, niż mnożyć je. Gdy stracisz dużo pieniędzy, ciężko będzie je odzyskać.
 13. Staraj się, aby emocje nie wpływały na Twój osąd. Strach i chciwość to prawdopodobnie najgorsze emocje, jakie można mieć podczas zakupu i sprzedaży akcji.
 14. Pamiętaj o procencie składanym. Jeśli możesz zarobić 12% rocznie i zyski reinwestować, to podwoisz swój początkowy kapitał w ciągu 6 lat.
 15. Preferuj akcje, unikaj obligacji. Papiery dłużne ograniczają zyski, a inflacja ograniczy Twoją siłę nabywczą.
 16. Uważaj na dźwignię (lewar). Jej używanie może się obrócić przeciwko tobie.

Zobacz także: Warren Buffett wciąż nie ma pomysłu na inwestowanie. Berkshire Hathaway skupuje rekordowo dużo akcji własnych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.