Warren Buffett wciąż nie ma pomysłu jak inwestować. Berkshire Hathaway realizuje skup rekordowej ilości akcji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 lis 2020, 06:30

Warren Buffett wciąż nie ma pomysłu na inwestowanie. Berkshire Hathaway skupuje rekordowo dużo akcji własnych

W III kwartale br. Berkshire Hathaway skupiło akcje własne warte 9 mld USD. To kwartalny rekord, jeśli chodzi o takie działania spółki Warrena Buffetta.

O 82% r/r, do 30,1 mld USD urósł zysk Berkshire Hathaway w III kwartale br. Jednakże zysk operacyjny spadł o 30% r/r, do 5,4 mld USD. Wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta zarobił głównie dzięki wzrostowi wyceny Apple i Coca-Coli.

Buffett rzucił się na akcje… Berkshire Hathaway

Czyżby Warren Buffett naprawdę nie miał pomysłów inwestycyjnych? A może wciąż boi się wpływu trwającej pandemii i recesji na wyniki firm, a więc i na kursy ich akcji? A może boi się pęknięcia bańki na Nasdaq?

Jak się wydaje, wielki inwestor w tym roku skupia się bowiem na… skupie akcji Berkshire Hathaway. W III kwartale br. BRK kupiło akcje własne za rekordową kwotę 9 mld USD (klasy A warte 2,5 mld USD oraz akcje klasy B warte 6,7 mld USD). Tym samym Buffett zaskoczył ekspertów, bo np. Bank UBS spodziewał się buy-backu BRK w III kwartale o wartości około 3,2 mld USD. W sumie w 2020 roku skupiło własne papiery za około 15,7 mld USD.

Skoro Buffett godzi się na skup akcji BRK na tak wielką skalę, to widocznie uważa, że są one mocno niedowartościowane. Poza tym, Berkshire Hathaway ma dużo płynnych środków: około 146,6 mld USD. Spełnione są więc dwa warunki, o których kiedyś mówiła Wyrocznia z Omaha, wyjaśniając, kiedy może przystać na skup akcji własnych BRK.

Płynne środki Berkshire Hathaway (mld USD)

cash

Źródło: ycharts

Mimo że trwa kryzys, a krach już dawno za nami, Buffett wciąż nie rzuca się w wir zakupów na giełdzie. Fakt, że BRK skupuje akcje własne na rekordowo dużą skalę może jednak mieć znaczenie, być podpowiedzią, czego spodziewa się Buffett. A spodziewa się on widocznie odwrócenia trendu i powrotu spółek value (nisko wycenionych) do łask, kosztem spółek wzrostowych (growth). Warto zwrócić uwagę, że spółki value NIGDY nie były tak nisko wycenione, w stosunku do spółek wzrostowych, jak teraz.

Z drugiej strony, Buffett jednak w końcu kupuje na giełdzie więcej, niż sprzedaje. W III kwartale BRK miało dodatnie saldo zakupów akcji, o wartości +4,8 mld USD. Tymczasem w II kwartale br. saldo było ujemne, wyniosło -12,8 mld USD. Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia pojawiła się informacja, iż wehikuł Buffetta w ciągu ostatnich 12 miesięcy zainwestował około 6 mld USD w akcje 5 wielkich japońskich koncernów: Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui & Co. oraz Sumitomo. W wakacje dokupił też akcji Bank of America za około 2,1 mld USD.

10 największych pozycji w portfelu W. Buffetta

10

Źródło: CNBC

Zobacz także: Warren Buffett zainwestował 6 mld USD w japońskie spółki giełdowe. Między innymi w Sumitomo, które ma udziały w kopalni KGHM Sierra Gorda

Wyniki BRK słabe, notowania rozczarowujące

Jeśli chodzi o wyniki finansowe BRK, to nieco rozczarowały one analityków. Zysk spółki poszedł w górę w III kwartale o 82% r/r, do 30,1 mld USD. Jednakże zysk operacyjny spadł o 30% r/r, do 5,4 mld USD, a przychody o 3% r/r, do 63 mld USD. Zysk operacyjny na akcję klasy A wyniósł 3 452 USD, podczas gdy analitycy pytani przez FactSet zakładali 3 587 USD. Jim Shanahan, analityk firmy Edward Jones, podkreślił jednak, że kosmetyczny spadek przychodów BRK w obecnej sytuacji makroekonomicznej i tak jest godny uznania. „Niewiele jest spółek na giełdzie, których przychody w III kwartale spadły tylko o 3%” – wskazał.

Wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta pokazał tak imponujący wzrost zysku netto głównie dzięki wzrostowi wyceny Apple i Coca-Coli. Sam posiadany przez BRK pakiet Apple urósł w III kwartale na wartości tak znacznie, że sprawił, że zysk spółki Buffetta z inwestycji wyniósł 32 mld USD.

Inwestorzy nie doceniają w tym roku walorów BRK. Od początku stycznia do 6 listopada potaniły one o 7,8%, podczas gdy indeks S&P500 urósł o 8,6%. Taki underperformance akcji wehikułu Buffetta wobec szerokiego rynku jest czymś niezwykłym (choć już się w przeszłości zdarzało).

Notowania Berkshire Hathaway na tle S&P500 w 2020 roku

brk sp500

Źródło: Market Screener

Notowania BRK – AT

brk at

Źródło: FinViz.com

Zobacz także: Jak prosto wycenić spółkę stosując zasady starożytnego matematyka Eratostenesa

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.