Warren Buffett zainwestował w japońskie spółki giełdowe min partnera biznesowego KGHM w Sierra Gorda
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
31 sie 2020, 09:41

Warren Buffett zainwestował 6 mld USD w japońskie spółki giełdowe. Między innymi w Sumitomo, które ma udziały w kopalni KGHM Sierra Gorda

Berkshire Hathaway kupiło akcje 5 wielkich japońskich koncernów: Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui & Co. oraz Sumitomo.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta akumulował akcje japońskich koncernów, tzw. sogo shosha (wielkie firmy handlowe). O rezultacie poinformował dopiero wczoraj, w 90 urodziny Wyroczni z Omaha.

Warren Buffett stawia na Japonię

Berkshire Hathaway zainwestowało w ciągu 12 miesięcy 6 mld USD w akcje japońskich koncernów: Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui & Co. oraz Sumitomo. Poinformowało o tym wczoraj, w trakcie 90 urodzin Warrena Buffetta. Podczas dzisiejszej, kończącej się sesji na japońskiej giełdzie, akcje tych koncernów urosły po kilka procent po komunikacie. Jest to zwyczajowy „efekt Warrena Buffetta”. Itochu zwyżkuje o 4,2%, Mitsui o 7,35%, Marubeni o 9,5%, Mitsubishi o 7,7% a Sumitomo o 9%. W każdej z tych firm BRK objęło około 5% akcji.

„Jestem bardzo zadowolony, że Berkshire Hathaway będzie partycypowało w rozwoju gospodarczym Japonii. Pięć spółek, w które zainwestowaliśmy, posiada liczne joint ventures na całym globie. Mam nadzieję, że w przyszłości wszyscy skorzystają na tej inwestycji” – stwierdził Buffett w komunikacie prasowym. Przypomnijmy, że Warren Buffett wizytował Japonię w 2011 roku, po katastrofie w elektrowni jądrowej w Fukushimie.

„Spółki, w które zainwestował Buffett generują silny cash flow, płacą dywidendy. Ich biznesy nie jest łatwo zreplikować, nie jest łatwo z nimi konkurować” – zauważył Thanh Ha Pham, analityk Jefferies Japan, w wypowiedzi dla portalu Bloomberg. „Japońskie spółki są wiarygodne. Poza tym, Buffett może nie widzieć okazji inwestycyjnych na przewartościowanym amerykańskim rynku akcji” – dodał.

Berkshire podkreśliło w komunikacie, że inwestycja w japońskie spółki ma charakter długoterminowy. Jednakże, udział BRK w ich akcjonariacie prawdopodobnie nigdy nie przekroczy 9,9%.

Zobacz także: Warren Buffett kupił akcje kopalni złota, sprzedaje udziały w amerykańskich bankach

Kolejna inwestycja Buffetta w biznes surowcowy

Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt inwestycji w koncern Sumitomo. Jest to konglomerat przedsiębiorstw z różnych branż, mający jednak dużą ekspozycję na sektor energetyczny i surowcowy. Do tego koncernu należy m.in. spółki Sumitomo Coal Mining, Sumitomo Metal Mining, Sumitomo Light Metal Industries. Koncern ma kilkanaście procent udziału w kopalnii Sierra Gorda, będąc partnerem biznesowym KGHM.

Podkreślmy, że to nie jest jedyna inwestycja BRK w branżę surowcową w ostatnim czasie. Kilka miesięcy temu wehikuł Buffetta kupił aktywa spółki Dominion Energy za 4 mld USD. A całkiem niedawno zainwestował 0,5 mld USD w kanadyjską spółkę wydobywczą Barrick Gold, działającą na rynku metali szlachetnych.

Można te ruchy podsumować chyba tylko w jeden sposób. Buffett ustawia się pod hossę na rynku surowców. Tym samym, spodziewa się słabnącego USD oraz podwyższonej inflacji w nadchodzących latach.

Zobacz także: Berkshire Hathaway zarabia dzięki Apple i ubezpieczeniom, traci na biznesie lotniczym

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.