Warren Buffett kupił akcje kopalni złota, sprzedaje udziały w amerykańskich bankach
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 sie 2020, 09:03

Warren Buffett kupił akcje kopalni złota, sprzedaje udziały w amerykańskich bankach

Berkshire Hathaway (BRK) zakupiło w II kwartale akcje kanadyjskiej kopalni złota Barrick Gold, a wyprzedawało walory amerykańskich banków, takich jak Wells Fargo czy JPMorgan.

Wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta zakupił w II kwartale tego roku 20,9 mln akcji spółki Barrick Gold za około 563 mln USD. Kwota na razie nie jest duża, ale ten ruch robi wrażenie. Szczególnie, jeśli dodamy do niego fakt, że równolegle BRK pozbywało się akcji amerykańskich banków.

Warren Buffett wchodzi w Barrick Gold

Notowania Barrick Gold w tym roku poszły w górę już o 46%, a od połowy marca o 66%. Kopalnie złota są głównymi beneficjentami rosnącego popytu inwestycyjnego na złoto, które w tym roku – wyceniane w USD - podrożało o 29%. Cena uncji złota rośnie głównie z powodu obaw o nadejście wysokiej inflacji (m.in. na skutek super-luźnej polityki pieniężnej FED), a także z uwagi na strach przed pandemią oraz napięcia geopolityczne (m.in. na linii USA – Chiny).

Barrick Gold to jedna z największych firm wydobywczych na świecie. Jej kapitalizacja sięga 48 mld USD. W II kwartale tego roku sprzedaż firmy wzrosła o 48% k/k, a zysk na akcję o 81% k/k. Mimo to wskaźnikowo jest to wciąż dość tania spółka (C/Z = 10,8, C/WK = 2,2). W ostatnich miesiącach analitycy przeważnie podwyższali rekomendacje dla Barrick Gold. Konsensus analityków wskazuje, że walor ma potencjał do 18% wzrostu w 12 miesięcy.

Rekomendacje dla spółki Barrick Gold z 2020 roku

rekomendacje barrick

Źródło: MarketScreener.com

Notowania Barrick Gold na tle kanadyjskiego indeksu S&P/TSX oraz BRK

notowania barrick

Źródło: MarketScreener.com

Zobacz także: Berkshire Hathaway zarabia dzięki Apple i ubezpieczeniom, traci na biznesie lotniczym

Warren Buffett zmienia opinię o złocie

Ruch Buffetta jest ekstremalnie ciekawy. Dlaczego? Ano dlatego, że zawsze był przekonany o sile amerykańskich banków, a nie był zwolennikiem inwestowania w złoto. Tymczasem w II kwartale BRK sprzedawało akcje banków. Wehikuł Buffetta pozbył się m.in. 85,6 mln akcji Wells Fargo (zmniejszył swoją pozycję na tym walorze o 26%), oraz 35,5 mln akcji banku JPMorgan (zredukował pozycję o 60%). Sprzedał także wszystkie akcje Goldman Sachs.

Przez wiele dekad Buffett widział w złocie tylko „błyskotkę”, która jest polisą ubezpieczeniową przed strachem. W 1998 roku, podczas wystąpienia na Harvard University, Buffett powiedział drwiąco: „Złoto wydobywamy z jakiejś dziury w Afryce. Potem wytapiamy je i zakopujemy ponownie. Płacimy za to, by je pilnowali. Jego użyteczność jest zerowa. Gdyby Marsjanie to postępowanie widzieli, byliby bardzo zdziwieni”.

W liście do akcjonariuszy Berkshire w 2011 roku Buffett zauważył, że za 9,6 bln USD można by kupić całe złoto świata. Ale za tę samą kwotę można kupić 400 mln akrów amerykańskiej ziemi uprawnej plus 16 koncernów ExxonMobil i zostanie jeszcze 1 bln USD na inne wydatki. Jego zdaniem, ta druga inwestycja przyniosłaby o wiele większe korzyści. Według niego, złoto jest tylko zabezpieczeniem przed ludzkim strachem.

Zdaje się więc, że sytuacja w światowej gospodarce – w oczach Warrena Buffetta - zmieniła się przez pandemię drastycznie. A może nie tylko przez pandemię, ale także na skutek druku pieniądza na niesamowitą skalę przez banki centralne? Podejrzewamy, że spory wkład w zakup akcji Barrick Gold mają także dwaj relatywnie młodzi oficerowie inwestycyjni BRK: Ted Weschler i Todd Combs.

Zobacz także: Berkshire Hathaway zaczął skup akcji własnych. Warren Buffett wydał na to już około 5 mld USD

Ray Dalio też kupuje złoto, ale „papierowe”

Buffett nie jest jedynym znanym inwestorem, który w tym roku zajął dużego longa na złocie. Okazuje się, że zrobił tak na przykład Ray Dalio. Jego firma inwestycyjna Bridgewater Associates zainwestowała w II kwartale tego roku 400 mln USD w jednostki funduszu iShares Gold Trust oraz SPDR Gold Trust.

Dzięki temu ruchowi Dalio jest jednym z największych udziałowców SPDR Gold Trust. Zwiększył swoją pozycję z 600 mln USD do 914 mln USD. Ten fundusz jest największym funduszem złota na świecie, ma 1 251 ton tego kruszcu. W iShares Gold Trust Dalio zwiększył swoją pozycję ze 176 mln USD do 268 mln USD. Co ciekawe, aktywa w zarządzaniu Bridgewater Associates zwiększyły się w II kwartale z 1 mld USD do 6 mld USD.

Zobacz także: Warren Buffett był prawdopodobnie najmłodszym emerytem w historii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.