Berkshire Hathaway zaczął skup akcji własnych. Warren Buffett wydał na to już około 5 mld USD
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 lip 2020, 06:20

Berkshire Hathaway zaczął skup akcji własnych. Warren Buffett wydał na to już około 5 mld USD

Czyżby Warren Buffett robił się coraz bardziej optymistyczny co do przyszłości gospodarki?

Dokument złożony przez Warrena Buffetta do SEC (amerykański nadzór finansowy) dnia 8 lipca wskazuje, że Berkshire Hathaway dokonało skupu akcji własnych na dużą skalę między początkiem maja a początkiem czerwca.

BRK znów skupuje akcje własne na dużą skalę

Warren Buffett ma bardzo skomplikowane podejście do skupu akcji własnych (z ang. buy back). W ostatnich latach amerykańskie spółki notowane na giełdzie skupiły akcje własne warte setki miliardów USD. Buffett kilka razy dawał do zrozumienia, że nie przeszkadza mu ten „proceder”, jeśli dokonuje go spółka z portfela Berkshire Hathaway (BRK).

Nieco inną postawę przyjmuje wobec potencjalnego skupu akcji własnych przez BRK. Generalnie jest mu przeciwny, choć w 2000 roku miał zamiar zezwolić na taki ruch. Jednak koniec końców nie pozwolił na niego, czego później publicznie żałował.
 

Wartość buy backów dokonanych przez spółki z indeksu S&P500 (mld USD)

buy back

Źródło: WolfStreet.com


W ostatnich latach Buffett dopuścił jednak do tego, by Berkshire kupowało akcje własne. Do epokowej wręcz zmiany doszło w lipcu 2018 roku. Jednak 2 maja tego roku podczas WZA poinformował, że program został zatrzymany 10 marca, z uwagi na krach i pandemię. Przypomnijmy, że podczas zgromadzenia Buffett brzmiał bardzo „niedźwiedzio”, niemalże bał się, co jest niezwykłą postawą jak na Wyrocznię z Omaha. Jak już wiemy, gdzieś między połową marca a połową kwietnia pozbył się wszystkich posiadanych akcji linii lotniczych.

Jednak dokument złożony przez Buffetta do SEC (amerykański nadzór finansowy) dnia 8 lipca wskazuje, że Berkshire dokonało skupu akcji własnych na dużą skalę między początkiem maja a początkiem czerwca. Można to wywnioskować z informacji liczbie akcji BRK klasy A i ekwiwalentów (akcje klasy B) posiadanych przez Buffetta na dzień 8 lipca (248 734) oraz na dzień 31 marca (19 374 ekwiwalenty różnicy). Jeśli tą różnicę odniesie się do średniej ceny akcji z „okienka” między początkiem maja a początkiem lipca, to okaże się, że BRK prawdopodobnie skupiło akcje własne o wartości około 5,2 mld USD.

Zobacz także: Warren Buffett może i przesypia hossę, ale i tak zarabia krocie. Akcje Apple stanowią już 44% portfela Berkshire Hathaway

Buffet jest już mniej wystraszony

Dlaczego Buffett pozwolił, by gdzieś między początkiem maja a początkiem lipca Berkshire zakupiło akcje własne aż za 5,2 mld USD? To proste. Wskaźnik C/WK (cena do wartości księgowej) w przypadku BRK oscyluje ostatnio w okolicach 1,20-1,25 (na dnie marcowego koronakrachu wynosił poniżej 1,0). To są niskie, a więc atrakcyjne zakupowo poziomy dla inwestora trzymającego się sztywno zasad inwestowania w wartość. Buffett po prostu kupił akcje spółki, którą dobrze zna, a która została dość mocno przeceniona. Według niego BRK jest obecnie niedowartościowane.

Przypomnijmy, że w maju 2019 roku można było domniemywać, iż wedle Warrena Buffetta wycena Berkshire Hathaway powinna być o około 12% wyższa, niż wtedy. Było to przy wskaźniku C/WK na poziomie około 1,4.
 

Notowania wskaźnika C/WK dla Berkshire Hathaway

brk cwk

Źródło: yCharts.com
 

Zwróćmy uwagę, że kurs BRK zachowuje się w tym roku rozczarowująco słabo. Wielu inwestorów już od wielu kwartałów jest zawiedzionych postawą Buffetta. Uważają, że przespał on hossę na spółkach technologicznych (mimo że akcje Apple stanowią już 40% portfela BRK), a poza tym popełnia błędy (zakup akcji linii lotniczych na jesieni 2016 roku). W dodatku z Buffetta zaczęli naśmiewać się młodzi adepci inwestowania poprzez appkę Robinhood.
 

Notowania Berkshire Hathaway na tle S&P500 – rok 2020

brk spx 2020

Źródło: MarketScreener.com
 

Poza tym Buffett musiał dojść do wniosku, że pandemia nie będzie miała tak opłakanych skutków gospodarczych, jak się spodziewał jeszcze na początku maja. Na pewno skup akcji własnych BRK nie został dokonany po to, by podtrzymywać kurs spółki na odpowiednim poziomie, bowiem Buffett w przeszłości obiecywał, że nigdy nie będzie się posuwał do takiej „inżynierii giełdowej”.

To wszystko oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze, Buffett bacznie obserwuje sytuację i jest w stanie szybko reagować i podejmować decyzje. Po drugie, robi się coraz bardziej optymistyczny. To może zwiastować – o ile sytuacja z pandemią będzie się uspokajać – że w końcu zacznie kupować coś innego, niż akcje Berkshire.

Zobacz także: Warren Buffett się wreszcie odblokował i inwestuje w energetykę. Berkshire Hathaway kupuje aktywa Dominion Energy za 10 mld USD

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.