Warren Buffett znów inwestuje, tym razem w energetykę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 lip 2020, 09:39

Warren Buffett się wreszcie odblokował i inwestuje w energetykę. Berkshire Hathaway kupuje aktywa Dominion Energy za 10 mld USD

Warren Buffett wreszcie coś kupuje. Na aktywa spółki energetycznej i jej dług wyda 10 mld USD.

Po tej transakcji Berkshire Hathaway Energy będzie posiadało 18% międzystanowej infrastruktury gazowej USA. Do tej pory miało 8%.

Berkshire Hathaway Energy rośnie w siłę

Dominion Energy to spółka energetyczna ze stanu Wirginia, która chce skupić się tylko i wyłącznie na „czystej energii” (solarnej, wiatrowej). Dlatego postanowiła wyprzedać wszystkie inne swoje aktywa. Ta przemiana będzie kosztowna w krótkim terminie. Sprzedaż gazowych aktywów wywoła spadek prognozy zysku na akcję w 2020 roku z okolic 4,25 USD do nawet 3,37 USD oraz spadek dywidendy za IV kwartał z 94 centów do 63 centów.

Odkupując aktywa od Dominion Energy, spółka Buffetta znacząco poprawia swoją pozycję na rynku energetycznym USA. Podnosi swój udział w infrastrukturze do przesyłu gazu naturalnego z 8% do 18%. W ramach transakcji Berkshire Hathaway Energy kupuje 100% systemu Dominion Energy Transmission, rurociąg Questar oraz system Carolina Gas Transmission, a także 50% systemu Iroquois Gas Transmission oraz 25% Cove Point LNG – jeden z 6 terminali gazu skroplonego w USA.

Berkshire Energy płaci 4 mld USD w gotówce. Dodatkowo wyemituje blisko 6 mld USD długu. Cała transakcja opiewa na 10 mld USD. Jest ona na razie procesowana przez odpowiednie urzędy nadzorcze. Ma zostać zatwierdzona w IV kwartale tego roku.
 

Notowania Dominion Energy na tle S&P500

dominion

Zobacz także: Ken Fischer: Warren Buffett przesypia koronahossę być może dlatego, że… jest stary

Drugi rok z rzędu Buffett inwestuje w sektorze energetycznym

To oznacza, że wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta – firma ubezpieczeniowa Berkshire Hathaway – w końcu zaczyna wydawać. Pozbędzie się 4 mld USD gotówki, zostanie jej więc jeszcze około 133 mld USD płynnych środków. Znów inwestuje w spółki z sektora energetycznego. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku BRK zainwestowało w spółkę paliwową Occidental Petroleum.
 

Wartość płynnych środków BRK (w mld USD)

brk_cash

Źródło: YCharts

Przypomnijmy, że spółka Warrena Buffetta pokazała blisko 50 mld USD straty za I kwartał 2020 roku. „Papierowa” strata na inwestycjach wyniosła 54,5 mld USD (wobec 15,5 mld USD zysku w analogicznym kwartale 2019 roku). W kwietniu pozbyła się akcji linii lotniczych, zaczęła też redukować pozycję na sektorze bankowym. Sprzedała niemal wszystkie posiadane akcje Goldman Sachs (to była jedna z największych inwestycji Buffetta podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, obok General Electric).

10 największych pozycji w portfelu Warrena Buffetta

top10

Źródło: CNBC

Zobacz także: Dziecko hossy imienia Robinhooda nazwało Warrena Buffetta idiotą! To może być ważny sygnał ostrzegawczy, jak w 1999 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.