Warren Buffett może i przesypia hossę, ale i tak zarabia krocie bo ma akcje Apple
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 lip 2020, 07:01

Warren Buffett może i przesypia hossę, ale i tak zarabia krocie. Akcje Apple stanowią już 44% portfela Berkshire Hathaway

W 12 miesięcy kurs Apple poszedł w górę o 91%. To sprawia, że Warren Buffett zarabia krocie nawet „przesypiając” koronahossę.

Wielka hossa na spółkach technologicznych jest kontynuowana mimo najgorszej od dekad recesji w gospodarce. Szczególnie dużym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się tzw. Big Techy, czyli wielkie spółki technologiczne. Jedną z nich jest Apple – producent iPhone’ów. Kurs spółki założonej przez śp. Steve’a Jobs’a poszedł w ciągu 12 miesięcy w górę o 91%, a od początku stycznia o 31%. Koronakrach z I połowy marca okazał się niewiele znaczącą korektą w mocnym trendzie wzrostowym na akcjach firmy produkującej sprzęt z nadgryzionym jabłuszkiem.

Notowania Apple na tle Nasdaq Composite – 2 lata

apple nasdaq
Źródło: MarketScreener.com

Apple stanowi już 44% portfela Buffetta

Warren Buffett, najlepszy inwestor wszech czasów, posiada za pośrednictwem swojego wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathway 5,8% udziału w akcjonariacie spółki Apple. I jest wielkim beneficjentem hossy na tym walorze. W ciągu 12 miesięcy wartość jego udziału wzrosła o około 56 mld USD, do 96 mld USD. Co ciekawe, to oznacza, że pozycja na Apple stanowi 44% portfela BRK. Gdzie dywersyfikacja? No cóż, po raz kolejny w swojej historii Buffett udowadnia, że potrafi mocno skoncentrować portfel na wygrywających akcjach – zrobił tak kilka dekad temu z GEICO.

TOP10 pozycji w portfelu Berkshire Hathaway

top10
Źródło: CNBC

Przygoda Buffetta z Apple rozpoczęła się w I kwartale 2016 roku. W sprawozdaniu z połowy maja 2016 roku, złożonym do amerykańskiego nadzoru SEC, BRK ujawniło pozycję 9,8 mln akcji Apple o wartości 1 mld USD. Jak potem przyznawał Buffett, za tym pomysłem inwestycyjnym stali jego oficerowie inwestycyjni: Ted Weschler i Todd Combs. Teraz Berkshire ma 250 mln akcji Apple.

Nie jest znany dokładny przebieg inwestycji BRK w Apple. Ale jeśli założymy, że wehikuł Buffetta akumulował akcje producenta iPhone’ów od początku stycznia 2016 roku do połowy 2018 roku (ostatnie sprawozdania pokazują, że Buffett już nie kupuje akcji Apple, a jeśli już to raczej sprzedaje), to zapłacił za posiadane papiery średnią cenę około 150 USD. Zainwestował w Apple około 36 mld USD. To oznaczałoby, że na pozycji na Apple BRK ma około 162% zysku, czyli około 56 mld USD niezrealizowanego zarobku.

Zobacz także: Ken Fischer: Warren Buffett przesypia koronahossę być może dlatego, że… jest stary

Czemu Warren Buffett pokochał Apple?

Czemu Buffett pozwolił Weschlerowi i Combsowi zainwestować w Apple? Przez wiele lat unikał lokowania środków w akcjach spółek technologicznych. Ale jego młodsi o kilka dekad oficerowie inwestycyjni przekonali go do spółki Steve’a Jobs’a.

Tak w połowie lutego mówił o Apple Buffett: „Apple to największa część portfela Berkshire Hathaway. To najlepszy biznes, jaki ja znam, nawet lepszy niż See's Candies. Lubię ten biznes. Traktujemy inwestycję w Apple jak nasz kolejny biznes, a nie inwestycję. Sam używam smartfona Apple, dostałem go od Tima Cooka. Wiem, że ten sprzęt ma wielkie możliwości, on zmienia życie setek milionów ludzi na całym świecie. Ale ja używam go jako telefonu i też świetnie się sprawdza”.

Buffett stwierdził, że ma świadomość, iż Apple może być dość mocno poszkodowane przez koronawirusa. „Być może akcje Apple mocno potanieją. Ale Apple pozostanie niesamowitą spółką, która dostarcza świetne produkty konsumenckie. Zainwestowaliśmy w Apple dlatego, że to jest świetny biznes, dostarczający kapitalne produkty i usługi, a nie dlatego, że to spółka technologiczna” – stwierdził Buffett.

W 2019 roku Apple miało 55 mld USD zysku przy przychodach rzędu 260 mld USD. W tym roku ma mieć 54 mld USD zarobku przy sprzedaży wynoszącej około 263 mld USD. Apple 45% przychodów generuje w Ameryce Północnej, a 27% w Chinach, ale generalnie biznes spółki jest mocno zdywersyfikowany geograficznie. Największy przychód spółka ma wciąż ze sprzedaży iPhone’ów (61% w I kwartale 2020), ale już blisko 18% przychodów generuje dzięki usługom (Apple Pay, Apple TV, Apple Music).

Wizualne przedstawienie przychodów spółki Apple

apple
Źródło: Visual Capitalist

Wyniki finansowe spółki Apple i prognoza na kolejne lata

wyniki apple
Źródło: MarketScreener.com

Rekomendacje dla Apple od początku maja 2020

reko
Źródło: FinViz.com

Zobacz także: Warren Buffett się wreszcie odblokował i inwestuje w energetykę. Berkshire Hathaway kupuje aktywa Dominion Energy za 10 mld USD

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.