Berkshire Hathaway zarabia dzięki Apple i ubezpieczeniom, traci na biznesie lotniczym
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 sie 2020, 06:50

Berkshire Hathaway zarabia dzięki Apple i ubezpieczeniom, traci na biznesie lotniczym

Zyski wehikułu Warrena Buffetta w II kwartale wzrosły aż o 87% rok do roku. Jednak Berkshire Hathaway musiało dokonać odpisu o wartości 10 mld USD na utratę wartości akcji spółki produkującej części do samolotów.

26,3 mld USD – tyle zarobiło Berkshire Hathaway w II kwartale 2020, a przed rokiem ledwie 14,1 mld USD. Wydawać się może, że pandemia i lockdown nie szkodzą biznesowi Warrena Buffetta. Ale to jest wniosek powierzchowny, a diabeł tkwi w szczegółach.

Zarobek dzięki Apple, odpisy przez Precision Castparts

Wynik netto BRK za II kwartał tego roku wygląda tak imponująco, bo sporą jego część wypracował „papierowy” zysk na akcjach Apple. Lepiej sytuację Berkshire oddaje zysk operacyjny, który jest oczyszczony ze zmian kursowych akcji znajdujących się w portfelu Buffetta. Zysk operacyjny BRK w II kwartale br. spadł o 10% r/r, do 5,5 mld USD. Jak wskazują analitycy, to nie jest zły wynik, a został on wypracowany głównie dzięki dobrej sytuacji biznesu ubezpieczeniowego BRK (spadła liczba i wartość wypłacanych odszkodowań, bo w związku z pandemią i lockdownem ruch samochodowy w USA, tak jak i na całym świecie, był znacznie niższy, niż zazwyczaj).

Wyniki finansowe BRK (mln USD) i prognozy

wyniki brk

Źródło: MarketScreener.com

Żeby nie było tak różowo, to trzeba zauważyć, że BRK musiało dokonać odpisu w wysokości 10 mld USD, z uwagi na utratę wartości akcji spółki Precision Castparts. Jest to firma produkująca między innymi części do silników lotniczych i rakietowych, turbiny do generowania prądu elektrycznego oraz protezy medyczne. W wyniku pandemii mocno ucierpiała i musiała zwolnić 10 tys. pracowników (30% załogi). BRK kupiło ją w 2016 roku za 32 mld USD i była to największa jednorazowa inwestycja wehikułu Buffetta w historii. „Nie bez powodu jest to spółka zasilająca cały przemysł lotniczo-kosmiczny i jedno z największych źródeł dochodów amerykańskiego eksportu” – tak zachwycał się nią Buffett w 2015 roku. Czas pokazał, że była to chybiona inwestycja.

Zobacz także: Warren Buffett może i przesypia hossę, ale i tak zarabia krocie. Akcje Apple stanowią już 44% portfela Berkshire Hathaway

Berkshire ma już 147 mld USD płynnych środków

Na koniec II kwartału 2020 roku Berkshire miało 147 mld USD płynnych środków. To jest około 548 mld zł. Mogłoby za to kupić wszystkie spółki z WIG20 (313 mld zł) i zostałoby mu jeszcze 235 mld zł. To pokazuje, jak potężną siłą zakupową dysponuje wehikuł Buffetta.

Wielu ekspertów zarzuca Buffetowi, że przespał koronahossę. Wcześniej zarzucali mu, że przespał hossę na spółkach technologicznych. Prawda jest jednak taka, że Wyrocznia z Omaha zdążyła zająć dużą pozycję na akcjach Apple od 2016 roku (ma już 5,9% udziału w akcjonariacie) i teraz ma dzięki temu wielkie profity (a akcje Apple stanowią już blisko 50% portfela BRK). Kurs Apple od początku 2020 roku urósł o 50%.

Notowania Berkshire Hathaway i Apple na tle S&P500 – 2 lata

brk apple spx

Źródło: MarketScreener.com

To nie jest tak, że Buffett nic nie robi w zakresie inwestowania. W okresie od początku kwietnia do końca czerwca Berkshire wydało 5,1 mld USD na skup akcji własnych. Poza tym BRK kupiło aktywa spółki energetycznej Dominion Energy za 4 mld USD (i wzięło na siebie 5,7 mld USD długu tej spółki). Pod koniec lipca spółka Buffetta kupiła akcje Bank of America za około 2,1 mld USD, zwiększając zaangażowanie w akcjonariacie tej spółki do niemalże 12%.

20 największych pozycji w portfelu Berkshire Hathaway

portfel BRK

Źródło: CNBC

Zobacz także: Berkshire Hathaway zaczął skup akcji własnych. Warren Buffett wydał na to już około 5 mld USD

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.