Ruszają notowania BETA ETF sWIG80TR - od dziś w łatwy sposób zainwestujesz w sWIG80

Od dziś w łatwy sposób zainwestujesz w sWIG80 - ruszają notowania BETA ETF sWIG80TR

Od dziś inwestorzy działający na GPW mogą kupować jednostki funduszu zapewniającego ekspozycję na sWIG80 – indeks z najniższym udziałem spółek Skarbu Państwa.

Dziś pierwszy dzień notowań BETA ETF sWIG80TR – funduszu, który daje ekspozycję na indeks sWIG80, czyli indeks grupujący małe spółki. Jest to produkt, którego bardzo domagała się inwestorska brać.

Jest to kolejny z funduszy ETF „ze stajni” firmy BETA Securities, po ETF-ach na WIG20 czy mWIG40. BETA ETF sWIG80TR jest ósmym funduszem ETF Beta Securities Poland i dziesiątym funduszem ETF w ogóle notowanym na GPW w Warszawie.

W ciągu 12 miesięcy sWIG80 urósł o 32,7%, podczas gdy indeks szerokiego rynku WIG poszedł w górę o 24,1%.

Zobacz także: Mateusz Juroszek wreszcie wyjaśnił po co było IPO. Prezes STS Holding zapowiada dużą aktywność jako inwestor w wartość na GPW

Mocna dywersyfikacja, relatywnie wysoka stopa dywidendy

Uchwałą Nr 1242/2021 z dnia 10 grudnia 2021 r. zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dopuścił do obrotu na rynku podstawowym tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF. Chodzi o BETA ETF sWIG80TR. Dokładnie chodzi o 16 860 tytułów uczestnictwa serii A; tytuły uczestnictwa serii B, bez określania ich liczby, emitowane zgodnie ze statutem funduszu.

Celem funduszu jest replikacja zachowania indeksu sWIG80. Podmiot dąży do pełnej replikacji fizycznej indeksu. Opłata za zarządzanie wynosi 0,90%. TER (wskaźnik kosztów całkowitych) ma być zawsze poniżej 1,5%. Produkt jest więc niskokosztowy i idealny dla inwestorów długoterminowych – tym bardziej, że jest dostępny na IKE i IKZE.

Firma BETA Securities radzi porównać BETA ETF sWIG80TR z innymi funduszami ETF. Wedle jej ekspertów, fundusz jest wart zainteresowania, gdyż zapewnia większą dywersyfikację, niż inne tego typu fundusze (80 spółek), inwestowanie weń niesie mniejsze ryzyko, a poza tym w indeksie sWIG80 mamy znikomy (3,74%) udział spółek Skarbu Państwa (a np. w WIG20 jest to 62%). Poza tym, indeksy WIG20 i mWIG40 mają dość dużą ekspozycję na sektor finansowy, a sWIG80 jest dość mocno zdywersyfikowany sektorowo.

Warto zauważyć jeszcze jedną, niezmiernie ciekawą rzecz. Indeks sWIG80 może się pochwalić najwyższą stopą dywidendy wśród indeksów (2,76%, podczas gdy mWIG40 pokazuje 2,19%, a WIG20 2,02%). Skrót TR w nazwie funduszu oznacza, że wycena jego jednostki jest powiększana o dywidendy wypłacane przez spółki, dywidendy są wliczane jak w indeksie dochodowym (w odróżnieniu od cenowego).

Charakterystyka indeksów warszawskich pod kątem ryzyka

Charakterystyka indeksów warszawskich pod kątem ryzyka

Źródło: BETA Securities

Porównanie ekspozycji sektorowej głównych warszawskich indeksów

Porównanie ekspozycji sektorowej

Źródło: BETA Securities

W listopadzie fundusze ETF wróciły do łask

Na koniec warto jeszcze zerknąć na rynek funduszy ETF przy ul. Książęcej. Tak się składa, że listopad był najlepszym miesiącem w tym roku, biorąc pod uwagę aktywność inwestorów lokujących środki w tego rodzaju podmiotach.

Jak czytamy na portalu etf.com.pl, „według danych GPW w Warszawie obroty tytułami uczestnictwa 9 funduszy ETF wyniosły w minionym miesiącu 75,8 mln zł, były zatem o 39,8 mln zł (110,4%) wyższe, niż miesiąc wcześniej i o 6,1% wyższe, niż w listopadzie 2020 r. Poziom obrotów w segmencie ETF-ów warszawskiej giełdy osiągnął tym samym najwyższą wartość od maja 2020 r. Łączne obroty na rynku ETF-ów w pierwszych 11 miesiącach 2021 roku wyniosły 593,5 mln zł i okazały się o 14,8% niższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku”.

wartość obrotu tytułami

Zobacz także: Cena australijskiego węgla koksowego znów idzie w górę, a akcje JSW znowu na te zwyżki nie reagują

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.