Jak akcje CD PROJEKT zachowają się po premierze Cyberpunk 2077 - sprawdzamy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 gru 2020, 15:30

Disney, Take Two Interactive, CD PROJEKT w 2015, Activision Blizzard - jak zachowywały się kursy akcji spółek po wielkich premierach

Z pewnością każdy sobie zadaje pytanie jak zachowa się kurs akcji CD PROJEKT po premierze gry Cyberpunk 2077? Do końca nikt tego nie wie, ale możemy poszukać podpowiedzi w przeszłości jak to wyglądało w przypadku innych ważnych premier.

Niepewność na akcjach CDPROJEKT od początku tygodnia jest duża. Ten, kto grał z odpowiednim wyprzedzeniem „pod premierę” Cyberpunk 2077 mógł jednak nieźle zarobić. Jeszcze 27 listopada jedną akcję CDR można było kupić za mniej niż 360 zł, a na początku poniedziałkowej sesji kurs wyszedł na nowe, historyczne maksimum (464,20 zł). To oznacza, że w ciągu 7 sesji kurs zwyżkował o około 30%.

To już za nami. W poniedziałek kurs CD PROJEKT zniżkował o -4%, a we wtorek o -7%. Podaż zaatakowała, a powodów może być kilka. Dwa, które jako pierwsze przychodzą do głowy, to rozczarowanie pierwszymi ocenami gry Cyberpunk 2077 związane z licznymi bugami zgłaszanymi przez recenzentów (91/100 na portalu metacritic) oraz wynikającą z tego realizację zysku.

Co dalej? Jak zachowają się akcje  CD PROJEKT po premierze Cyberpunka 2077? Tego oczywiście nikt nie wie, ale możemy popatrzeć na analogie z przeszłości. Wybraliśmy kilka, aby inwestorzy mogli dowiedzieć się, czy zawsze dochodzi do materializacji powiedzonka „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, czy też nie.

Kurs CD Projekt po premierze Wiedźmina 3

Wiedźmin 3 miał premierę 19 maja 2015 (pierwsze dwie części miały premiery, gdy CDR jeszcze nie był notowany na GPW). Od tamtej pory kurs CDR urósł o 1 480%, na nadziejach związanych z produkcją Cyberpunk 2077.

Jak zachowywał się kurs w krótkim i średnim terminie po premierze? W ciągu miesiąca spadł o -5,2%, a w ciągu 6 miesięcy o -9,2%. Dopiero po 12 miesiącach wyszedł na mały plus (+6,88%). Dopiero w lipcu 2016 roku zaczął wybijać się górą z konsolidacji po premierze. W 2 lata po premierze Wiedźmina 3 kurs akcji CDR był o 165% wyżej.
 

CD PROJEKT (1)

Kurs Take-Two Interactive po premierze Red Dead Redemption 2

Rockstar Games to chyba najsłynniejsze studio produkujące gry, należące do spółki Take Two Interactive. Ostatnią wielką premierą, za którą ono stoi, jest trzecia część serii Red Dead, która ukazała się na konsolach 26 października 2018 roku. Od tamtego momentu kurs spółki Take Two urósł o 46%.

Ale jak zareagowali tuż po premierze inwestorzy posiadający akcje Take-Two? W ciągu miesiąca kurs zniżkował o 9%, a po 6 miesiącach był aż 20% niżej. Potem zaczął się jednak stopniowo podnosić.
 

take two

Kurs Activision Blizzard po premierze Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare to 16 już odsłona strzelankowego cyklu Call of Duty, popularnego na całym globie. Świat gamingu oczekiwał na nią ze zniecierpliwieniem. Premiera tej gry miała miejsce 25 października 2019 roku.

Co się stało potem z kursem producenta, czyli firmy Activision Blizzard? Od tamtego czasu kurs urósł o 46%. Tuż po premierze jednak zniżkował, w miesiąc spadł o 4%. W pół roku po premierze znajdował się już 17% wyżej, mimo że po drodze zanurkował podczas marcowego koronakrachu.
 

activision

Zobacz także: Niesamowita, ale z wieloma bugami - ciekawe oceny i recenzje gry Cyberpunk 2077

Kurs spółki Disney po premierze Avengers: End Game

Zerknijmy teraz na zachowanie kursu spółki Disney po premierze filmu Avengers: End Game. To co prawda nie gra, ale to też był tytuł wyczekiwany globalnie, przez fanów gier i komiksów oraz kina superbohaterskiego. No i stojąca za nim firma jest notowana na giełdzie.

Premiera tej superprodukcji miała miejsce 10 kwietnia 2019 roku. Od tamtego dnia kurs spółki Disney urósł o 18%. W ciągu miesiąca od premiery urósł o 16%, a po 6 miesiącach był ledwie 13% wyżej. Obecnie znajduje się 34% powyżej poziomu cenowego z dnia premiery.

disney

Kurs 11bit studios po premierze Frostpunka

I na deser jeszcze coś z naszego rynku. Oczywiście, 11bit studios to spółka mała, malutka w porównaniu z omawianymi powyżej gigantami. Jednak postanowiliśmy się przyjrzeć zachowaniu jej kursu po premierze Frostpunka, bowiem była to chyba druga produkcja polskiej spółki giełdowej, na premierę której cały rynek czekał w napięciu (po Wiedźminie 3). Po This War of Mine zaczęto bowiem postrzegać 11bit studios jako kolejną wielką nadzieję polskiego gamingu, po CD Projekcie.

Frostpunk miał premierę 24 kwietnia 2018 roku (wersja na PC). Od tamtej pory wycena warszawskiej spółki urósła o 93%. A jak zachowała się bezpośrednio po premierze? W ciągu miesiąca poszła w górę o 96%, gdyż Frostpunk okazał się bardzo udaną produkcją. Z czasem jednak emocje zaczęły stygnąć i kurs zaczął się osuwać, by w 6 miesięcy po premierze być ledwie 19% wyżej.
 

11bit


Wnioski? W przypadku dużych spółek i dużych premier kurs akcji w krótkim i średnim terminie lubi zniżkować, albo konsolidować się. Jest to zapewne związane z funkcjonowaniem w praktyce zasady „kupuj plotki (graj pod premierę), sprzedawaj fakty (pozbywaj się akcji po udanej premierze)”. One powinny być zatem ostrzeżeniem dla spekulantów liczących na jakiś wielki rajd po premierze Cyberpunka.

Zobacz także: W rok Cyberpunk 2077 znajdzie tylu nabywców ilu Wiedźmin 3 znalazł przez 5 lat - szacunki i prognozy sprzedaży

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.